حذف آجیل از سبد خانواده؛ انتخاب یا تحمیل؟!

نویسنده:

منبع: سایت فرهنگ نیوز

زمان انتشار: ۰۹:۲۸ ۱۳۹۱/۱۲/۱۶

فشار اقتصادی مشکل دیروز و امروز نیست که تاریخ به ما یادآور می‌شود در عصر رسول خاتم(ص) نیز شرایطی به مراتب سخت‌تر و تحریم‌هایی به مراتب سنگین‌تر وجود داشته است؛ و ما تنها کشوری نیستیم که بواسطه‌ی تحریم با این سختی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم که حتی پیشرفته‌ترین کشورها هم به نوعی دیگر امروز درگیر مشکلات اقتصادی هستند. پس بهتر است چشم‌هایمان را باز کنیم و عاقلانه تصمیم بگیریم.

بسیاری از اتفاقات بزرگ و حیاتی از جرقه‌های کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت آغاز می‌شوند. چه بسا هیچ‌کس حتی برنامه‌ای برای رقم‌زدن حادثه‌ای بزرگ نریخته باشد اما فکر کوچکِ خلاقانه‌ای را عملی کند و یک روز ببیند که از آن اتفاق ساده و ناچیز چه طوفانی به پا خاسته! بعضی وقت‌ها هم پشت یک واقعه کوچک نقشه‌های بزرگی جاخوش کرده‌اند و همه چیز برنامه‌ریزی شده تا اتفاقی کوچک آبستن انقلابی بزرگ باشد! بسا روزهای متمادی که باید بگذرد تا آدمیان دریابند که نقشه‌ای بوده و از چه قرار بوده است!!

این روزها که مشکلات اقتصادی دست و پنجه‌ی ملت و دولت و بزرگ و کوچک را حسابی ورز داده، شاید حواس خسته‌ی آدم‌ها بیشتر معطوف به ظاهر امور باشد. انتهای سال است و انتهای کار دولت فعلی و خیلی‌ها مایلند فارغ از تمام خوشی‌ها و ناخوشی‌های 91 عیدشان را به خوشگذرانی و فراغت از هر موضوعی که ذهنشان را مشغول کند بگذرانند. در این پیامک کوچولوی نازنین انسان‌دوستانه‌ای از راه می‌رسد و همیاری ملت را طلب می‌کند تا با نخریدن آجیل عید با خانواده‌هایی که در تنگنای اقتصادی ناخواسته از ورود آجیل به خانه‌هایشان معذورند، هم‌آوایی کنند. فارغ از توهم توطئه، این پیامک، ساده، معقول، مشروع و منطقی به نظر می‌رسد. تعدادی از مردم نیز به همان سادگی، صادقانه پیام را همراهی کردند و دست به دست چرخاندند و حتی رییس‌جمهور نیز در حضور رسانه‌ای خود هرچند به شوخی و غیرمستقیم از این ایده‌ی خودجوش به نوعی استقبال کردند. بنده به عنوان یک جامعه شناس سعی کردم با یک نظرسنجی محدود نظرات دوستان و آشنایان را نسبت به این مسئله جویا شوم. نتایج بسیار جالب بود؛ از میان پاسخ های دریافتی برخی از دوستان، حدودا هفتاد درصد برنخریدن آجیل اشاره داشتند!

اما چندی نمی‌گذرد که می‌بینیم رسانه‌های معاند انقلاب دل به دل این پیام داده‌اند و صف به صف مقابل نظام ایستاده‌اند که آی مردم! نخرید و نبرید که این مبارزه‌ی شماست! و این آغاز سردرگمی بعضی از دغدغه‌مندان است. جوانانی که سنگ ایران و ایرانی را به سینه می‌زنند و همیشه سینه‌سپر بوده‌اند جلوی دشمنان، امروز بین رد و قبول حرکتی مانده‌اند که تا دیروز نشرش می‌دادند و امروز گمان می‌کنند نکند پیاده‌نظام دشمن بوده‌اند؟! نمی‌دانیم این پیامک به همان سادگی‌ست که می‌نماید یا نه؛ اما نکاتی هست که باید در نظر بگیریم:

  1. این اتحادی که بین مردم حتی از طریق یک پیامک قابل شکل‌گیری است موضوع مهمی است که از دید دشمنان ما پنهان نمانده، از دید ما نباید پنهان بماند. به قول همسرم این اتحاد می‌تواند فرصتی باشد جهت اصلاح امور از جمله مقابله با بعضی گرانی‌هایی که هیچ انصاف و منطق و فلسفه‌ی خداپسندانه‌ای پشت آن نیست. بعضی از گرانی‌های که علتی ندارد جز سوءاستفاده از شرایط غبارآلود موجود؛ وگرنه پسته‌ای که در داخل مملکت تولید می‌شود و امروز حتی امکان صدور آن زیر سوال است برای چه باید با قیمت دلار بالاوپایین شود آن هم در این اندازه‌ی چشمگیر؟! شاید همانطور که یکی از مراجع عظام، توصیه به عدم خرید مرغ جهت تنزل قیمت آن کرده بودند، امروز هم عدم خرید آجیل و حتی ماشین راه مناسبی جهت مقابله با سوءاستفاده‌گران باشد! از طرفی این اتحاد می‌تواند در لباس تهدید، اهرم فشاری باشد بر گلوی دولت و برهم‌زدن نظم امور مملکت.
  2. بعضی‌ها نگرانند که این عدم خریداری آجیل باعث ضربه‌زدن به باغ‌دارانی شود که این محصول را تولید می‌کنند اما سود چندانی هم نصیبشان نمی‌شود. باید در نظر داشت که با خرید و بدون خرید آجیل خاصه، پسته‌ی خندان، دردی از باغ‌داران دوا نخواهد شد، چرا که این واسطه‌گران و دلالان هستند که باعث بالارفتن قیمت می‌شوند و در هر حال در خرید از باغ‌دار کمترین قیمت ممکن را پایه می‌گذراند.
  3. تاریخ نشان داده است در فراز و نشیب‌های زندگی ملت، در شاخ و شانه کشیدن‌های سیاستمداران و نقشه‌کشیدن‌های داخلی و خارجی، در میانه‌ی روکم‌کنی‌ها(!) و حضور دائمی دشمنان این مرزوبوم، عالمان به واقع عالم و مراجع تیزبین و بیدار بوده‌اند که توانسته‌اند با رهبری به موقع جریان‌ها مانع از سردرگمی عامه مردم یا به انحراف رفتن جریان‌های خودجوش شوند.

پسته خندان

فارغ از تمام جدال‌هایی که در خارج و داخل رخ می‌دهد، به یاد داشته باشیم این یک ملت هستند که سبب می‌شوند سرنوشتشان به نیکی رقم بخورد یا با سختی و بدبختی. فشار اقتصادی مشکل دیروز و امروز نیست که تاریخ به ما یادآور می‌شود در عصر رسول خاتم(ص) نیز شرایطی به مراتب سخت‌تر و تحریم‌هایی به مراتب سنگین‌تر وجود داشته است؛ و ما تنها کشوری نیستیم که بواسطه‌ی تحریم با این سختی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم که حتی پیشرفته‌ترین کشورها هم به نوعی دیگر امروز درگیر مشکلات اقتصادی هستند. پس بهتر است چشم‌هایمان را باز کنیم و عاقلانه تصمیم بگیریم. شاید در مورد همین موضوع به ظاهر ساده‌ی نخریدن آجیل اگر مراجع اشاره‌ی کوچکی کنند، تکلیفمان را روشن‌تر بدانیم اما به نظر می‌رسد این حرکت انسان‌دوستانه‌ای است که امثال BBC فارسی، مکارانه آمده‌اند تا آن را به نام خود زده و اتحاد مردم را به نام همراهی با فرمان آنها مصادره کنند! یادمان باشد اگر آجیل شب عید نمی‌خریم جهت اصلاح سبک زندگی‌مان، جهت همراهی با اقشار ضعیف‌تر جامعه و جهت مقابله با سوءاستفاده‌گران اقتصادی، نه به توصیه‌ی رسانه‌های خارجی و در راستای مقابله با دولت، که در شرایط امروز زمین‌خوردن دولت ترجمان دیگر زمین‌خوردن ملت است! از طرفی نمی‌شود از حرکت معقولی بواسطه‌ی سوءاستفاده‌ی رسانه‌های خارجی صرف‌نظر کرد. شاید ورود چندتن از علماء به این اتفاق باعث عقب‌نشینی امثال BBC فارسی شوند! باید بخاطر داشته باشیم این اتحاد و اتفاق قلبی بین ما سرمایه‌ی ارزشمندی است که نباید بازیچه‌ی دست دشمنان شود بلکه باید جهت نیل به اهداف نظام و بهبود شراط ایران، جمع‌آوری و هزینه گردد تا آن روز که به اتفاق، آرزوهای بزرگ ملت محقق شود که

آری

به اتفاق جهان می‌توان گرفت…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه