آزمون دکتری فلسفه علم آزمون «بی ظرفیتی»؟!

نویسنده:

زمان انتشار: ۱۹:۴۲ ۱۳۹۳/۰۲/۱۱

اواخر فروردین ­ماه نتایج آزمون دکترا اعلام شد. با خوشحالی به دوستانم زنگ میزنم تا خبر رتبه های خوبشان را بشنوم. اما طراوت این خوشحالی دیری نمی پاید. با بارگیری (دانلود) دفترچه آزمون دکترای ۹۳ متوجه می شوید برای دوره دکتری فلسفه علم هیچ ظرفیتی دیده نشده است! ظرفیت صفر؟! چقدر زود آن خوشحالی خشک می­شود! باورتان می شود؟ یعنی ماهها درس­ خواندن برای هیچ؟ یعنی چهار ساعت آزمون دکتری برای رشته ­ای با ظرفیت صفر؟!

عجب «سه»ای شده است! چند سالی است که ارشد فلسفه علم را جزو علوم پایه و دکترایش را جزو علوم انسانی محسوب می کنند. چندین دوره است که آزمون دکتری متمرکز فلسفه علم، پر از سوالات بی­ربط از نظرات فلاسفه­ ای است که در فلسفه علم تالیفاتی ندارند. اکنون نیز به قول «تا سه نشه بازی نشه»، شما مجاز به انتخاب رشته می­شوید در حالی که انتخابی ندارید… چاره­ ای نیست، وقتی که علممان بدون فلسفه باشد حتماً آزمون­هایمان نیز می­تواند بدون پذیرش باشد.

ظرفیت اعلام­ شده توسط سازمان سنجش برای مجموعه فلسفه در آزمون دکتری ۱۳۹۳

شاید گمان کنیم که نظام جمهوری اسلامی دلِ خوشی از فلسفه علم ندارد و آن را هدردادن پولش می­داند؛ اما شواهد حاکی از واقعیت اینگونه نیست. سالهاست که رهبر معظم انقلاب، به عنوان بالاترین مقام حکومتی و مذهبی، پیرامون اهمیت فلسفه­ های مضاف، تحول در علوم انسانی، اسلامی­ کردن علوم، بومی­ کردن علوم، تکنولوژی و فرهنگ آن، آزاداندیشی و نقد، رابطه علم و دین و نیز دانشگاه و حوزه، و… صحبت کرده ­اند و تفسیر سیاستگذارانه آنها را می­توان در اسناد ملّی و بالادستی نظام علم و فناوری، از جمله نقشه جامع علمی کشور، مشاهده کرد. چه موافق با این دیدگاه باشیم (و بخواهیم در راستایش تلاش کنیم) و چه مخالف باشند (و بخواهند در تکذیبش قلم به دست شوند) به ناچار باید از «گذرگاه فلسفه علم» عبور کرد.

فلسفه علم، در عین کم­ لطفی­ های مسئولین وزارت و دانشگاه­ها در سالیان گوناگون و دولت­های مختلف، در مقایسه با دیگر رشته های علوم انسانی رشته موفقی بوده و هست: اغلب ورودی­ اش از رشته ­های موفق علوم پایه و مهندسی دانشگاههای معتبر است که برخلاف جریان فنّی­ زده دانشگاه­های کشور شنا کرده­ اند و بر اساس تصمیمی برآمده از اراده خود و برای رسیدن به دغدغه­ ها­ی متعهدانه و یا روشنفکرانه ­شان به این وادی کوچ کرده­ اند، با همین تعداد اندک توانسته­ اند محفل بحث­ های مهم حوزه علم ­شناسی را گرم نگه دارند. انتظاری که از مسئولین آموزشی کشور می­رود این است که اگر نمی­توانند این درخت را پشتیبانی و مراقبت کنند، حداقل جلوی رشدش را نگیرند و اجازه ندهند در مقطع ارشد ابتر بماند.

اکنون مقصر این «بی­ ظرفیتی»! کیست؟

  • دانشجویان؟ که چرا در این رشته تحصیل کرده­ اند و دوست دارند ادامه ­اش دهند و سالها در این حوزه مطالعه و نظریه­ پردازی کنند؟ قطعاً این ایراد موجه نیست.
  • مدیران گروه­های فلسفه علم (در دانشگاههای شریف، تربیت مدرس، و پژوهشگاههای علوم انسانی، و تا حدودی دانش­های بنیادی، و موسسه حکمت و فلسفه)؟ که چرا پذیرش نداشته­ اند؟ آنها می­توانند اینگونه توجیه کنند که خیلی از رشته­ ها هرساله پذیرش ندارند و ما از اینکه بقیه گروه­های فلسفه علم نیز امسال پذیرشی ندارند بی­خبر بوده ­ایم
  • یا وزارت علوم؟ که هم از اولویت­های علمی کشور با خبر است، هم طراحی سوالات آزمون­ها در مجموعه وی صورت می­گیرد، و هم تجمیع ظرفیت­ها در آنجا صورت می­گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه