آشنايي با پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

نویسنده:

منبع: پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

زمان انتشار: ۰۹:۴۴ ۱۳۹۲/۰۶/۲۰

در این زمینه، تالیفات بسیاری در حوزه­ های ادبیات و هنر دفاع مقدس، تاریخ­ نگاری جنگ، مردم­شناسی جنگ و … توسط این پژوهشگاه به چاپ رسیده است. این پژوهشگاه، در زمره­ مراکز مرتبط با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح می­باشد که خدمات کسر خدمت سربازی برای نخبگان و محققین و پژوهشگران ارائه می­نماید.

مقدمه

فقدان مركزي براي سياست‌گذاري و برنامه ريزي پژوهشي در زمينه علوم مرتبط با حوزه دفاع مقدس كه منتج به توليد علم و نظريه سازي در امور دفاعي كشور شود، مدت‌ها ذهن مسئولين امر را به خود مشغول كرده بود. اين دل مشغولي و احساس نياز موجب تأسيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس (DSRC – Defensive Science Research Center) گرديد. مهم ترين وظايف پژوهشگاه عبارتند از:

– توليد علم، و ترويج آن و تربيت نيروي متخصص در زمينه علوم دفاع مقدس.

– تهيه و تدوين سياست ها و راهبردهاي پژوهشي و آموزشي در حوزه علوم دفاع مقدس.

– تأسيس مركز اسناد و كتابخانه جامع تخصصي دفاع مقدس.

– تأسيس كانون نخبگان و پيشكسوتان دفاع مقدس.

– تدوين دائرة‌المعارف دفاع مقدس.

– همكاري و مشاركت با مؤسسات و نهادهاي مختلف با هدف تحقيق و پژوهش و انتقال علوم و ارزش‌هاي دفاع مقدس.

– تربيت پژوهشگر در مقاطع كارشناسي ارشد و بالاتر و برگزاري دوره‌هاي آموزشي.

– نظارت بر محتواي آثار منتشره دفاع مقدس و همچنين تأييد يا اصلاح و يا رد آثار منتشره به منظور جلوگيري از تحريف حقايق تاريخي.

– طراحي و راه اندازي پايگاه اينترنتي تحقيق و پژوهش مجازي به منظور ارتباط علمي با پژوهشگران و انديشمندان ملي و فراملي در حوزه علوم دفاعي و دفاع مقدس.

– زمينه‌سازي آموزش علوم دفاعي و آشنايي با فرهنگ دفاع مقدس از طريق همكاري با وزارت علوم، تحقيقات و فناوري.

 

اقدامات:

از مهمترین اقدامات این پژوهشگاه می­توان حمایت از پژوهشگرانی که در زمینه­ی دفاع مقدس مشغول تحقیق می ­باشند را نام برد که در این زمینه، تالیفات بسیاری در حوزه­ های ادبیات و هنر دفاع مقدس، تاریخ­ نگاری جنگ، مردم­شناسی جنگ و … توسط این پژوهشگاه به چاپ رسیده است. این پژوهشگاه، در زمره­ مراکز مرتبط با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح می­باشد که خدمات کسر خدمت سربازی برای نخبگان و محققین و پژوهشگران ارائه می­نماید.

درس آشنایی با دفاع مقدس:

این درس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به عنوان یک درس دو واحدی عمومی (به جای درس ریشه های انقلاب اسلامی) در بسیاری از دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور و علمی کاربردی ارائه می شود. وظیفه تهیه محتوا و تربیت استاد برای این درس به عهده پژوهشگاه است. همچنین پژوهشگاه قصد دارد در آینده ای نزدیک، درس تخصصی دفاع مقدس با عناوینی چون مهندسی جنگ، پزشکی جنگ، مدیریت جنگ، جامعه شناسی جنگ، روان شناسی جنگ و… ویژه رشته های مختلف تحصیلی ارائه نماید.

پایگاه اینترنتی:

همچنین یکی از اقداماتی که پژوهشگاه علوم و معارف در دستور کار خود قرار داده است، راه ­اندازی پایگاه اینترنتی تخصصی دفاع مقدس با عنوان پایداری می­ باشد. این پایگاه اینترنتی جهت گردهم‌آوري پژوهشگران و فعالان دفاع مقدس و جمع‌آوري منابع و اسناد و ارائه آنها بصورت الكترونيكي راه­ اندازی گردیده است و كليه مراحل طراحي و توليد آن بصورت انحصاري در داخل پژوهشگاه انجام شده است. توسط سرويس‌هاي متعدد ارائه شده در اين وب سايت مخاطبان در كمترين زمان مي‌توانند به حجم گسترده‌اي از منابع و اسناد مورد نياز دسترسي پيدا كنند. همچنين اين امكان براي اعضاء فراهم شده است تا تأليفات، اسناد و مقالاتي را كه داراي بار ارزشي هستند بصورت مستقيم به وب سايت ارسال نمايند تا ساير اعضاء نيز بتوانند از آنها بعنوان منابع مطالعاتي استفاده كنند. بدين ترتيب كاربران نه تنها مي‌تواند از منابع ارائه شده بهره ببرند بلكه خود به صورت مشاركتي اسناد و منابع را در اختيار سايرين قرار ‌دهند.

منابع و مستندات پشتيبان شده در اين پايگاه اينترنتي عبارتند از: مقالات، تصاوير، اسناد مكتوب، كتب، پايان‌نامه‌ها، اسناد صوتي و اسناد ويدئويي.

در بخش اخبار و رويدادها علاوه بر پوشش خبري رويدادهاي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس آخرين اخبار و رويدادها در حوزه دفاع مقدس در اختيار همگان قرار مي‌گيرد. همچنين توسط بخش سردبيري، موضوعات تحليلي و پژوهشي دفاع مقدس در قالب گزارش، گفتگو، يادداشت تهيه و تدوين مي‌شود و در اختيار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

سمت­ها:

سردار دکتر هادی مراد پیری ریاست پژوهشگاه را بر عهده دارند. معاون مطالعات و تحقیقات (پژوهش) این سازمان نیز آقای دکتر علی میرهاشمی هستند.

ارتباط با پژوهشگاه:

نشاني: خيابان ستاد شهيد مطهري، ابتداي خيابان ميرعماد، نبش كوچه يكم، پلاك 4

تلفن: 88506009

نمابر: 88745391

پست الكترونيكي: info@dsrc.ir

ایمیل مرکز مطالعات پژوهشگاه: research@dsrc.ir

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه