اسلامی سازی علوم یا دانشگاه؟!

زمان انتشار: ۲۳:۵۷ ۱۳۹۰/۱۲/۱۹

حجت الاسلام خسرو پناه رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اعتقاد دارد: ضعفی که امروز در دانشگاه های ما وجود دارد، تنها این نیست که دانش آنها اسلامی نیست، بلکه ضعف دیگرشان این است که حتی در آموزش دانش های سکولار هم روزآمد نیستند و با جدیدترین آراء و نظریه های دنیای معاصر آشنایی ندارند.

 اسلامی شدن علوم ضرورتی است که علم تولید شده را در خدمت اهداف متعالی انسان قرار می‏دهد و می‏تواند خلأ‏های تئوریک ناشی از حاکم نبودن اسلام ناب را در این سال‏ها پر کند اما سؤالی که در این باره مطرح می‏شود این است که برای رسیدن به این هدف آیا ابتدا باید در جهت اصلاح فضای فرهنگی دانشگاه قدم برداریم یا علوم؟ در این راستا گروه فرهنگی-اجتماعی سایت برهان نشستی تخصصی با حضور حجت السلام و المسلمین دکتر «عبدالحسین خسروپناه» استاد حوزه و دانشگاه و رییس مؤسسه‏ی پژوهشی حکمت و فلسفه‏ی اسلامی برگزار کرده که در ادامه به شرح آن پرداخته می‏شود:
 در زمینه ی اسلامی سازی علوم انسانی که مطرح شده است، رویکردهای علمی مختلفی وجود دارد و حتی سوء استفاده های سیاسی نیز از آن می شود. به طور مشخص در صورت امکان، در رابطه با این موضوع در خدمت شما باشیم که برای این هدف، ابتدا باید دانشگاه اسلامی شود یا این که دانشگاه در این میان فقط ظرف یا ابزار است و علوم باید از راه مبادی، اسلامی شوند یا این که هر دو با هم دیگر؟ همان طور که مستحضرید، این اختلاف در سطوح اجرایی، مثل وزارت علوم وجود دارد تا حتی در سطوح علمی و بین بزرگورانی که در این رابطه اظهار نظر کرده اند.
 در واقع سؤال شما به این معنا باز می‏گردد که آیا فرهنگ نقش اول را در اسلامی سازی دانشگاه ها و دانش دارد و نقش اساسی را بازی می‏کند یا تحولی که در خود دانش اتفاق می افتد. اول ما باید دانش را اسلامی کنیم تا دانشگاه اسلامی شود یا اول باید فرهنگ دانشگاه را اسلامی کنیم تا دانشگاه اسلامی شود.
 پاسخ اجمالی این سؤال این است که، به لحاظ معرفتی، دانش مقدم است و عملکرد و فرهنگ، نتیجه ی دانش است؛ یعنی، وقتی دانش اسلامی شد، فرهنگ دانشگاه هم اسلامی می شود. در واقع اگر دانشجویی با دانش اسلامی سروکار داشته باشد، خود به  خود این دانش بر روی رفتار او هم اثر می‏گذارد و فرهنگ ارتباطات او تغییر پیدا می‏کند. به عنوان مثال اگر دانشگاه اسلامی مالزی را ببینید، نوع ارتباطات دانشجوها با دانشگاه «یو-اِن» تفاوت دارد، زیرا تلاش کرده اند دانشی که در دانشگاه تدریس می شود، اسلامی باشد. یکی از مهم ترین علت هایی که در حوزه های برادران و خواهران، فضای معنوی حاکم است، این است که در آنجا دانش اسلامی تدریس می شود و به دنبال آن یک فضای معنوی و دینی نیز در آنجا شکل می گیرد.
  خود همین فرهنگ اسلامی و رفتار اسلامی هم تأثیرگذار است. برای این که دانش اسلامی تقویت شود و توسعه پیدا کند؛ یعنی، از یک جهت فرهنگ اسلامی بر دانش تأثیرگذار است. به تعبیر هرمنوتیست ها، یک نوع دور هرمنوتیکی بین دانش اسلامی و فرهنگ اسلامی وجود دارد که هر دو بر یک دیگر تأثیرگذارند.اما مسأله این جاست که در این بین باید از کجا شروع کرد و توجه و سرمایه گذاری را روی کدام یک متمرکز کرد. قاعدتاً باید از دانش شروع کنیم. در حالی که مدیریت فرهنگ کشور 80 یا 90 درصد هزینهی اسلامی سازی دانشگاه را روی فرهنگ اسلامی متمرکز کرده است. به عنوان نمونه، اعتکاف، همایش ها، نماز جماعت، مراسم ایام محرم و صفر، ماه رمضان و مقوله های این  چنینی را تقویت می کند.
  حدود 10 درصد و یا کم تر هم برای این که دانش اسلامی شود، سرمایه گذاری می کند. به نظر بنده، باید این معادله را تغییر دهیم؛ یعنی، حدود 60 درصد این هزینه را باید صرف دانش اسلامی کنیم. به عنوان مثال کسی که فیزیک یا شیمی می‏خواند، بداند که با چه مبانی اسلامی باید فیزیک و شیمی بخواند و به طور کلی با چه مبانی طبیعت  شناسی کند، چون طبیعت  شناسی بدون مبانی امکان پذیر نیست.فن آوری و علوم مهندسی هم مبتنی بر مبانی هستند. مبانی هستی شناسی و طبیعت  شناسی می‏تواند الهی باشد و در این صورت طبیعت  شناسی حاصل از آن ها هم الهی می شود؛ اما اگر آن مبانی سکولار باشد، طبیعت  شناسی هم سکولار می شود.
 علوم انسانی هم مبتنی بر مبانی هستی  شناسی، انسان  شناسی، معرفت  شناسی، ارزش  شناسی و روش  شناسی است. این مبانی اگر اسلامی و الهی شوند، علوم انسانی هم اسلامی می شود و اگر این مبانی اسلامی نباشد و سکولار باشند، این علوم هم سکولار می شوند. وقتی این دانش اسلامی یا سکولار در دانشگاهی رواج پیدا کند، به دنبال آن دست آوردهای رفتاری و فرهنگی آن ها هم اسلامی یا سکولار می شود.در فتنه ی 88، کشورهای استعمارگر و توطئه گر خارجی نقش داشتند و به هر حال آمریکا، اسراییل و ضدانقلاب های بیرون از ایران در این باره سرمایه گذاری کردند. در این موضوع شکی نیست. اگر کسی بخواهد این ها را انکار کند، در واقع واقعیت را انکار کرده است. ولی یک ظرفیت اولیه وجود داشت که آن عوامل خارجی توانستند تأثیر بگذارند.
  آن ظرفیت اصلی که پذیرای این سیاست ها و اصول راهبردی ضدانقلاب و جریان های خارج از کشور بود، در کسانی وجود داشت که عمدتاً بچه های انقلاب بودند، در این انقلاب رشد کرده و حتی دوران دفاع مقدس را درک کرده بودند. در واقع آن ها نیروهای نظام و انقلاب بودند که خروج پیدا کردند و جزو خوارج و به تعبیر فقهی، اهل بقی شدند.چرا آن ها خوارج شدند تا بستر و ظرفی برای دشمن بیرونی شوند؟ وقتی تحلیل می‏کنیم، متوجه می شویم، دانش و علوم انسانی منشأ انحراف آن ها شد؛ یعنی، اندیشه های کسانی مثل «مارکس وبر»، «هابرمارس»، «گیدنز»، «پارسونز» را در عرصه های جامعه شناسی، علوم سیاسی و علوم اجتماعی خواندند و از آن ها تأثیر پذیرفتند. در واقع آن ها دیدگاه «پوپر»، «آیزا برلین» و به طور کلی دیدگاه اندیشمندان تأثیرگذار در عرصه ی سیاست را خواندند و پذیرفتند.
  به این ترتیب، هر چند ممکن است نماز بخوانند، روزه بگیرند و تقید هم داشته باشند؛ ولی به لحاظ فکری سکولار شده اند و رفتارشان هم به گونه ای شده است که نتیجه اش پیروی از صهیونیست، آمریکا و عوامل بیرونی است و در واقع سخنگوی فتنه ی 88 شده اند.به نظر بنده، با توجه به این مسأله، باید اولویت را بر تولید دانش اسلامی بگذاریم. همان طور که معرفت مقدم بر ایمان است و عمل دست آورد ایمان است، باید دانش اسلامی را برای ایجاد دانشگاه اسلامی مقدم بداریم. اگر این مقدم شود، فرهنگ اسلامی هم دست آورد آن خواهد بود. من نمی‏خواهم بگویم که تمام فعالیت های فرهنگی مان را تعطیل کنیم و به نماز جماعت، اعتکاف و امثال این ها اهمیت ندهیم و روی دانش اسلامی سرمایه گذاری کنیم. به آن ها هم باید توجه کنیم. به عنوان مثال، بنده اگر بخواهم ایمان و دینم را تقویت کنم، آیا باید بیش تر مباحث اعتقادی و معرفتی ام را تقویت کنم یا به لحاظ عملی هم باید تقید داشته باشم؟
  اسلام می‏گوید باید به هر دو توجه کرد؛ یعنی، باید هم تقید به نماز، روزه، حج، زکات و به طور کلی اعمال دینی داشت و هم معرفت دینی را تقویت نمود. اما اولویت با کدام است؟ اگر جمعی در مسجد مشغول تقویت معرفت دینی باشند و جمعی دیگر مشغول عبادت و نماز، امام صادق(علیه السلام) آن هایی را که مشغول معرفت دینی هستند، ترجیح می‏دهد. البته آن ها هم وقت نماز، نمازشان را می‏خوانند، وقت روزه، روزه شان را می‏گیرند و عبادتشان را انجام می‏دهند و اهل سحرخیزی هم هستند. در جمع بندی نهایی، باید عرض کنم که به نظر می رسد برای اسلامی کردن دانشگاه، به خصوص در حوزه ی علوم انسانی، باید حدود 60 – 70 درصد روی دانش اسلامی تأکید کنیم و حدود 30 – 40 درصد هم روی فرهنگ اسلامی سرمایه گذاری کنیم.
 خواهش بنده این است که دانشگاه را از حیث دیگری هم نسبت به این سؤال تحلیل بفرمایید. همان طور که می دانید، دانشگاه علاوه بر حیث فرهنگی اش، یک مرکز تولید علم نیز هست. در این شرایط، آیا دانش اسلامی را باید گروهی از بیرون دانشگاه تولید کنند و به آن تزریق نمایند یا این که باید این علم از خود دانشگاه بجوشد؟
 به طور قطع، دانش باید از دانشگاه تولید شود و بجوشد. اصلاً دانشگاه زمانی دانشگاه است که مولد دانش باشد. اگر قرار باشد فقط دانشجو از آن فارغ التحصیل شود، این که دانشگاه نیست. باید در آن دانش تولید شود. اساساً اول باید دانش تولید شود و بعد به رشته های آموزشی تبدیل گردد. همیشه پژوهش مقدم بر آموزش است، بر خلاف آنچه در کشور ما اتفاق می افتد. به عنوان مثال تا بحث یک دانش میان  رشته ای مطرح می گردد، به سرعت می گویند که باید رشتهی آن را تأسیس کنیم، در حالی که هنوز دانش آن را تأسیس نکرده ایم.
 پژوهش مقدم بر آموزش است. اول باید عده ای از نخبگان در مورد آن دانش فکر و پژوهش کنند و سپس محتوا تولید کنند و بعد رشته ی آموزشی مربوط، به وجود آید. تقدم و تأخر پژوهش و آموزش بسیار مهم است. البته زمانی که می‏خواهند تولید دانش کنند، پژوهش به این معنا نیست که عده ای در دانشگاه حصاری دور خودشان بکشند و در اتاق دربسته بنشینند و محتوا تولید کنند. به طور قطع باید با دنیا ارتباط داشته باشند. بدون شک باید بدانند در زمینه ی آن بحث دیدگاه یا نظر دیگری وجود داشته یا نداشته است و یا شخصیت های علمی دیگری در این باره اظهار نظر کرده اند یا نکرده اند و یا پژوهش ها و تحقیقات دیگری انجام شده یا نشده است.
 در واقع، وقتی ما سخن از اسلامی سازی علوم به میان می آوریم، به این معنا نیست که به دیدگاه های سکولار توجهی نداشته باشیم، بلکه باید آخرین دست آورد های علمی را بشناسیم. ضعفی که امروز در دانشگاه های ما وجود دارد، تنها این نیست که دانش آن ها اسلامی نیست، بلکه ضعف دیگرشان این است که حتی در آموزش دانش های سکولار هم روزآمد نیستند و با جدیدترین آرا و نظریه های دنیای معاصر آشنایی ندارند.
  اگر این وضع در تمامی رشته ها صادق نباشد، لااقل در بعضی از آن ها این گونه است؛ یعنی، در بعضی از رشته ها کاملاً این موضوع قابل مشاهده است. بنابراین به طور حتم باید با دنیا ارتباط داشته باشیم، جدیدترین اندیشه ها و نظریه ها را بدانیم، آن ها را شناسایی و درباره ی آن ها تحقیق و پژوهش کنیم تا به این ترتیب بتوانیم با مبانی و روش شناسی اسلامی به تولید جدیدی برسیم. آن وقت می توان ادعا کرد که این دانشگاه یک دانشگاه اسلامی است.
 بحث مفهوم  سازی اسلامی چه جایگاهی در اسلامی کردن دانشگاه ها دارد؟
 این نکته بسیار مهم است. در جامعه  شناسی فرهنگ می‏گویند، نمادهای فرهنگی در ترویج جریان های فرهنگی بسیار مؤثر است؛ یعنی، هرچه یک جریان فرهنگی نمادهای بیش تری داشته باشد، تأثیرگذارتر است. به عنوان نمونه، جریان شیطان پرستی هیچ مبانی درست و حسابی ندارد و محتوایش بسیار پیش  پا افتاده و ضعیف است، اما با نمادها به جمعی از جوانان نفوذ می‏کند و بر آن ها تأثیر می گذارد.بهاییت و امثال آن هم همین طور هستند. نمادها نقش بسیار مؤثری در ترویج فرهنگ دارند. بنابراین بر اساس دیدگاه جامعه  شناسی فرهنگ اگر بخواهیم فرهنگ اسلامی را ترویج کنیم، باید مرتب نماد های جدید تولید کنیم.
 مثلاً مسجد یا پرچم نماد هستند. به نظر بنده، بعضی از نمادها که می گویند از اینجا و آنجا آمده اند، وقتی جنبهی اسلامی پیدا کنند، اشکالی ندارند.به لحاظ جامعه  شناسی، کثرت نمادها می تواند خیلی‏ مفید و مؤثر باشد. یکی از علت هایی که قیام امام حسین(علیه السلام) هنوز زنده است و پیام خودش را منتقل می کند به خاطر همین نمادهاست. به عنوان نمونه، سینه زنی یک نماد است، هرچند ممکن است بدعت های غلط یا انحراف هایی در آن ایجاد شده باشد که باید آن ها را اصلاح کرد. در واقع در نمادها هم ممکن است آسیب هایی پدید آید که باید آن ها را اصلاح نمود.
 در جامعه شناسی دانش و جامعه شناسی معرفت هم گفته می شود که مفاهیم نقش نمادها را دارند؛ یعنی، هرچه شما مفهوم های بیش تر و جدیدتری تولید کنید، بیش تر جا می افتید. مثلاً در بحث های فلسفه ی علم «کوهن» واژه ی پارادایم را مطرح می‏کند، «لاکاتوش» واژه ی برنامهی پژوهشی یا هستهی سخت را مطرح می‏کند و یا «فوکو» در بحث گفتمان مسأله ی مفصل بندی و دال مرکزی و دال های پیرامونی را مطرح می‏کند.
  هیچ استدلالی هم عقبه ی این ها نیست، ولی با مفهوم سازی یک  دفعه مشاهده می کنید دیدگاه های کوهن، لاکاتوش یا فوکو جای خودشان را در یک جامعه باز می‏کنند. بنابراین اگر ما بخواهیم به اسلامی سازی علوم بپردازیم، باید واژه سازی و مفهوم سازی کنیم. مفاهیم اند که علوم را تولید می‏کنند و البته مفاهیم مبتنی بر مبانی هستند. مبانی اند که معانی نظریه ها را تأمین می‏کنند.بنابراین این نکته به لحاظ جامعه شناسی معرفت خیلی مهم است که هرچه مفاهیم حداکثری و بیش تر شوند، آن دانش سریع تر گفتمان پیدا می‏کند و در یک جزیره ی علمی جایگاه و پایگاه خودش را پیدا می کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه