از «سینمای ملی و جهانی شدن» رونمایی شد:

افروغ: سینمای ملی ما می تواند رهایی بخش باشد/اسفندیاری:حمایت دولت از سینمای ملی مفید است

نویسنده:

زمان انتشار: ۰۸:۱۶ ۱۳۹۳/۰۶/۲۸

سینمای آرژانتین با خصوصی شدن و حذف کامل سرمایه‌گذاری‌ها و متقابلا دخالت‌های دولتی در نهایت ورشکسته شد. اما از سوی دیگر در کره جنوبی می‌بینیم که حمایت‌های دولتی توانسته چه تاثیر چشم گیری را بر تولیدات فیلم سریال این کشور داشته باشد.

جلسه رونمایی از ترجمه کتاب «سینمای ملی و جهانی شدن» با حضور دکتر شهاب اسفندیاری عضو هیات علمی دانشگاه هنر و دکتر عماد افروغ استاد جامعه شناسی دانشگاههای تهران برگزار شد. این کتاب حاصل چهار سال تحقیق است که به عنوان رساله دکتری نویسنده در سال ۲۰۰۹ میلادی به دانشگاه ناتینگهام انگلستان ارائه و از آن دفاع شد و در سال ۲۰۱۲ همزمان در انگلستان و آمریکا منتشر شد. کتاب سینمای ملی و جهانی شدن، بحثی منسجم و سنجیده درباره تاثیرات پیچیده، متکثر و متضاد جهانی شدن بر سینمای ملی ارایه می دهد. اسفندیاری مساله خود را در مقدمه کتاب اینگونه شرح می دهد:

«دل مشغولی عمده من درک این نکته بود که چگونه جهانی شدن، به ویژه از لحاظ ابعاد فرهنگی اش، در حال تغییر جهان زیستگاه ماست. من اهل کشوری هستم که «تهاجم فرهنگی غرب» از مدّت ها پیش مفهومی شناخته شده در سیاست فرهنگی رسمی آن بوده است. امّا گمان داشتم که «جهانی شدن» چیزی غیر از «امپریالیسم فرهنگی» یا «تهاجم فرهنگی» است.» وی ادامه می دهد که بیم از زوال سینمای ملّی ایران بر اثر جهانی شدن، یکی دیگر از انگیزه های دخیل او در آغاز این پژوهش بوده است.کتاب اسفندیاری در ایران توسط مسعود اوحدی ترجمه شده است و وجه تمایز آن با نسخه اصلی انگلیسی، اضافه شدن بخش دوم و حذف چهار گفت و گو با عبّاس کیارستمی، مجید مجیدی، محمدرضا جعفری جلوه، و عماد افروغ از بخش ضمیمه آن است (ترجمه این گفت و گوها قرار است در کتاب جداگانه ای به چاپ برسد.)

این کتاب ۳۶۰ صفحه است و در ۱۰ فصلِ «درک مفهوم جهانی شدن»، «مفهوم سینمای ملی، نظریه‌ها و نقدها»، «پژوهش تطبیقی الزامات و موانع»، «سینمای ملی آرژانتین و جهانی‌شدن»، «سینمای ملی کره جنوبی و جهانی‌شدن»، «سینمای ملی ایران و جهانی شدن»، «ظهور سینمای ایران در صحنه بین المللی»، «جهانی‌شدن و سینمای تَرا ملی محسن مخملباف»، «جهانی‌شدن و سینمای ملی داریوش مهرجویی» و «جهانی‌شدن و سینمای دفاع مقدس – ابراهیم حاتمی کیا» تدوین شده است.

 دکتر عماد افروغ:  سینمای ملی می‌تواند جایگاهی رهایی بخش و روشنفکرانه در سطح جامعه جهانی برای ما داشته باشد.

افروغ در نشست تخصصی نقد و بررسی و رونمایی از کتاب ” سینمای ملی و جهانی شدن” در انتشارات سروش، گقت: سینمای ملی نقشی موثر در شناخت فرهنگ‌ها، هویت‌ها و سینمای دیگران خواهد داشت و فعالیت جدی در این عرصه قابل توجه و ماندگار خواهد بود.
دکتر افروغ کتاب سینمای ملی و جهانی شدن را کتابی مناسب و قابل توجه دانست که می خواهد بگوید: سینمای ملی عاملی برای عاملیت استعمارشدگان است و به رغم همه قابلیت‌ها و وجوه مثبت سینمای ملی، نباید در تعریف و تشریح آن دچار آرمان‌گرایی و خیالات فانتزی شد.
وی تاکید کرد: انتشار این کتاب در غرب گام خوبی بوده و شروعی است که باید استمرا داشته باشد تا حرف ما و سخن ما در حوزه سینما در چهارچوب فراملی یا تراز بین المللی عرضه شده و مورد نقد و بررسی و توجه جدی قرار گیرد.
رئیس اسبق کمیسیون فرهنگی در مجلس هفتم که خود مولف کتاب هایی در موضوع جهانی شدن است، ادامه داد: در جلسه‌ای که سال ها پیش با حضور علیرضا رئیسیان و ایرج میرکریمی داشتم وقتی صحبت از تعریف سینمای ملی و نظریه‌ای در تشریح آن شد، رئیسیان اشاره کرد که پاسخ به این پرسش‌ها نیاز به چندین تحقیق و رساله آکادمیک دارد و تا امروز این کتاب اولین پژوهش در ساختار آکادمیک است که به مسئله سینمای ملی ایران پرداخته و حائز اهمیت است.
وی با بیان این مطلب که نقطه قوت کتاب توجه به بخش فرهنگی جهانی شدن است، افزود: نویسنده در این کتاب از یک نگاه ترکیبی از تئوری های جهانی شدن استفاده کرده است. اختیار کردن یک نظریه ترکیبی به یک مبنای نظری منسجم نیاز دارد و گرنه حالت انقطاعی می شود که می توان چیزهای زیادی به آن اضافه و کم کرد اما اگر مبنای منسجم فلسفی اختیار شود آن ترکیب هم توجیه پیدا می کند.
افروغ افزود: در نهایت عصاره آن‌چیزی را که نویسنده در تعریف جهانی‌شدنِ فرهنگی ارائه می‌دهد همان «توجه و احترام متقابل فرهنگ‌ها» است که بسیار مورد توجه است.
وی با ارائه تحلیلی از مباحث نظری کتاب ادامه داد: در این کتاب به سه نظریه ” میدانی” ، “جریانی” و ” گشتارهای جهانی” توجه شده است. در نظریه میدانی نویسنده به یک نظریه دیالکتیک در عرصه جهانی شدن اشاره کرده است. این دیالکتیک را ما در تمام عرصه ها باید مورد توجه قرار دهیم و تنها در بحث جهانی شدن نیست. نویسنده کلیتی که از این نظریه اختیار کردند کلیت یافتن جزئی گرایی و جزئی شدن کلی گرایی است یعنی دیالکتیک کل و جزء که این کل می تواند جهانی شدن را شامل شود و جزئیت می تواند هویت ملی و هویت های خرد دیگر باشد که این حکایت از یک درهم ریختگی بین هویت ملی و جهانی است.
این استاد دانشگاه، ادامه داد: در نظریه جریانی نویسنده یک رویکرد جدیدی مطرح می کند که منقطع از همه گذشته هاست و به دو مولفه رسانه ها و مهاجرت تاکید می شود و در این بین تخیل هم جایگاه ویژه ای در فرآیندهای جهانی شدن دارد و بالاخره در نظریه گشتارهای جهانی نویسنده تلاش کرده یک نظریه بین رشته ای در مورد جهانی شدن پیدا کند و یک تاکیدی هم بر رژِم حکمرانی جدید داشته باشد که این هم یکی از نقاط قوت کتاب محسوب می شود.
افروغ افزود: جان کلام نویسنده از ترکیب این سه نظریه را به طور کلی می توان در چند مورد خلاصه کرد. اول اینکه ما باید به تغییرات درون ذهنی در سینمای ملی توجه کنیم و ببینیم متن فیلم ها در ارتباط با یک کارگردان قبل و بعد از جهانی شدن چه تغییراتی کرده است. دوم اینکه بیاییم ببینیم در ارتباط با افرادی که ایشان انتخاب کردند، واکنش ها از جمله واکنش هایی که بوی مقاومت نسبت به جهانی شدن دارد؛ از چه حال و روزی برخوردار است و در این زمینه فیلم های مختلف را از نظر محتوا مورد واکاوی قرار دهیم.
کارشناس این نشست تصریح کرد: نکته سوم اینکه باید ببینیم بازنمایی هویت تولیدات سینمای ملی چگونه است حال این هویت می تواند قومی، نژادی و یا مذهبی و غیره باشد و چهارم اینکه تاثیرات فراملی گرایی بر ابعاد سیاسی کار فیلمسازان ملی ما به چه شکل بوده و چه استقبالی از این گونه فیلم ها در بافت های محلی و بومی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: پنجم اینکه ببینیم براساس این چارچوب ترکیبی چه نشانه هایی از افول یا رفع نگرانی از آمریکایی شدن در میان سینماهای محلی مختلف است. نتیجه گیری ششم در مورد سینمای ملی این است که آیا می توانیم بررسی کنیم که مداخله دولت ها در عصر جهانی شدن رو به افول بوده یا نه و اینکه سیاست فرهنگی حمایتگر از صنایع فیلم ملی را در عهد جهانی شدن شاهد هستیم یا خیر. هفتم اینکه تفاوت دوره کنونی جهانی شدن در تاریخ فیلم را با توجه به رویدادهای دهه اولیه سینما مورد بررسی قرار دهیم.
افروغ افزود: نکته هشتم اینکه بررسی کنیم سینمای ملی و این تجربه تحولاتی که صورت گرفته تا چه اندازه سینمای ملی را تحت الشعاع قرار داده است و بالاخره اینکه تحولات اخیر دنیا و تاثیر آنها بر موقعیت و مفهوم سینمای ملی و همچنین نسبت مصرف تولیدات داخلی و خارجی در چند سال اخیر را مورد واکاوی قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه نویسنده به چند نکته مهم در ارتباط با سینمای ملی در کتاب مذکور پرداخته است، گفت: نویسنده کتاب، هویت ملی را بر ساخت گرایی می داند یعنی یک امر ثابت ذات گرایانه ای برای هویت ملی قائل نیست که این مورد جای بحث فراوانی دارد چون من معتقدم هویت هم امر ثابت دارد و هم امر متغییر و در غیر این صورت هویت اصلا معنا نمی دهد. نویسنده کتاب تعاریف وجوهی را که برای سینمای ملی ذکر کرده که به نظرم بسیار ستودنی است و ایشان در جایی کتاب سینمای ملی را فرصتی برای بازنمایی به حاشیه رانده ها معرفی کرده که به نظرم بسیار قابل تامل است.
وی با بیان ارزیابی خود از کتاب حاضر گفت: نقطه قوت کتاب این است که وجه فرهنگی جهانی شدن و بازتابش در ارتباط با سوال جهانی شدن و سینمای ملی را به خوبی مورد بررسی قرار داده است و نکته دوم اینکه نویسنده بسیار دقیق و عالمانه و منصفانه به ارزیابی و نقد چند فیلمساز شناخته شده کشور در ذیل جمع بندی پرداخته که بسیار مورد توجه است. من در اینجا به نویسنده تبریک می گویم که ادبیات و مضامین انسانی، عرفانی و انقلابی برخی از فیلم های ایرانی از جمله آثار حاتمی کیا را به دنیای دیگر منتقل کرده است.
دکتر افروغ بخش پایانی سخنانش گفت: به رغم همه قابلیت‌ها و وجوه مثبت سینمای ملی، نباید در تعریف و تشریح آن دچار آرمان‌گرایی و خیالات فانتزی شد.
وی همچنین با طرح پرسشی از ابراهیم حاتمی کیا گفت: من برای آثار ایشان احترام زیادی قائلم و با برخی از آنها هنوز هم زندگی می کنیم از کرخه تا راین یا آژانس شیشه ای… البته امروزه نقدهایی به ایشان وارد می کنند که شما در آثارتان درد جنگ را داشته باشید و به پس از جنگ کاری نداشته باشید که البته این حرف اشتباه است و به معنای نگاه منقطع به تاریخ است که من قبول ندارم. البته انتقال جنگ و مفاهیم آن به نسل های آینده کار ارزشمند آقای حاتمی کیاست. اما یک نتکه از ایشان را نتوانستم هیچ گاه هضم کنم که در نشست سینماگران با رهبر انقلاب اسلامی گفتند به ما سینماگران درجه بدهید که این سخن مرا شکست چون هرچه می کشیم از این درجات، تیترها و عناوین است و خود وی چه زیبا در فیلم دیدبان روابط طولی را به تصویر کشیده بودند و د رآنجا هم درجه و … معنا نداشت. دوست دارم به گوش آقای حاتمی‌کیا برسانید که هر چه می کشیم از این تمدن سازی صوری و کاذب است که تمام عرصه کشور را هم فرا گرفته است.
حمایت دولت از صنعت سینمای ملی یک مفهوم مفید است
در ادامه نشست، شهاب اسفندیاری نویسنده کتاب با بیان نکاتی درباره کتاب و محتویات گفت: تصویری که از ایرانیان و هنرمندان ملی ایران نه فقط در رسانه غربی بلکه در آکادمی‌های آنها هم رایج است، تصویری بسیار خشن و طالبانی است. لذا وقتی استادان من در این کتاب با متن دکتر افروغ که آن زمان رئیس کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بود مواجهه می‌شدند برایشان جالب توجه و حتی عجیب بود. زیرا هیچ یک از آن تفکرات و رویکردهای جزمی را در آن نوشته نمی دیدند.
وی با اشاره کرد به اینکه نسخه انگلیسی کتاب در بردارنده متن مصاحبه نویسنده با دکتر افروغ و عباس کیارستمی، مجیدمجیدی و محمدرضا جعفری جلوه بوده که در ترجمه فارسی آن حذف شده‌اند تا در کتابی جداگانه گردآوری شوند.
اسفندیاری افزود: امیدوارم در نگارش کتاب توانسته باشم رویکردی مسئله محور و کاربری را برای دردهای سینمای ایران پیش گیردم زیرا دغدغه اصلی من آن بوده که سینمای ما چگونه می‌تواند جهانی شود؟ و اساسا جهانی شدن در عرصه سینما چه می تواند باشد؟ آیا همان مدرنیزاسیون است یا چیزی متفاوت؟
مولف کتاب ” سینمای ملی و جهانی شدن” ادامه داد: در بحث سینمای ملی نظرات بسیار متنوع، متضاد و حتی متعارضی از سوی سینماگران و صاحب‌نظران مطرح شده است که در این کتاب سعی کرده‌ام یک جمع بندی از آنها ارائه کنم تا به نوعی به سمت قداست بخشی به سینمای ملی به آن معنای صد در صد آرمانی پیش نروم.
این نویسنده توضیح داد: سینمای ملی از منظر کمک به تقویت سیاست گذاری های سینمایی و حمایت دولت از صنعت سینمای ملی یک مفهوم مفید است. در هر کشوری که این مفهوم در عرصخ سیاست گذاری وارد شده می بینیم که چقدر موثر بوده است. پس اگر مفهوم سینمای ملی را کلی کنار بگذاریم معنایش این خواهد شد که دولت  هیچ گونه حمایت و سیاست گذاری در این عرصه نداشته باشد که قطعا این تفکر در عرصه جهانی شدن و مقابله با هالیوود نابود خواهد شد. در حقیقت این نوع نگاه به سینمای ملی  به ضرر سینما خواهد بود.
وی در توضیح نکته مذکور به دو فصل از کتب که به سینمای آرژانتین و سینمای کره جنوبی می‌پردازد اشاره کرد و گفت: سینمای آرژانتین با خصوصی شدن و حذف کامل سرمایه‌گذاری‌ها و متقابلا دخالت‌های دولتی در نهایت ورشکسته شد. اما از سوی دیگر در کره جنوبی می‌بینیم که حمایت‌های دولتی توانسته چه تاثیر چشم گیری را بر تولیدات فیلم سریال این کشور داشته باشد.
اسفندیاری ادامه داد: با همه اینها اصلا موافق نیستم که نگاهی آرمانی و غیر واقعی پیش گرفت، بلکه معتقدم سینمای ملی از آن رو که مردم طبیعتا سلایق متفاوتی دارند، دارای تولیداتی است که هرگز آرمانی و کمال‌طلبانه و غیرواقعی نیستند.
وی در ادامه گفت: من در نگارش این کتاب به جایگاه نویسنده و مخاطبان بسیار دقت کردم. بخشی از مخاطب کتاب من مخاطب بین المللی است چرا که وقتی من شروع به تحقیق کردم دیدم اغلب منابع آکادمیک در مورد سینمای ایران در غرب تمرکز دارد به چند دیدگاه و یک گونه خاصی از سینمای ایران که اصلا بازنمایی کل سینمای ایران را نمی کند. مثلا در بحث آثار آقای حاتمی‌کیا بیشتر از چند پاراگراف پیدا نکردم و این امر برای من مسئولیتی را ایجاد کرد که نگاه این فیلمساز را به مخاطبان غرب نشان دهم تا آن تفکر غلطی که معتقدند حاتمی کیا فیلمسازی در خدمت دولت و نظام هست را بشکنم.
اسفندیاری اظهار داشت: تفکری که غرب به عنوان فضایی از سینمای ایران ارایه می دهد این است که تنها یک عده فیلمساز آزاد اندیش و مستقل وجود دارد و بقیه همه در خدمت نظام هستند که این تفکر در اغلب منابع بود و من سعی کردم در جهت این موضوع قدم موثری را بردارم.
وی تاکید کرد: یکی دیگر از بخش های کتاب که به آن توجه شده سوالات مربوط به داخل بود. اینکه سینمای ما چطور می خواهد جهانی شود و بخشی دیگر هم به بیان تجربیات مفیدی اشاره دارد که برای کسانی که می خواهند در این عرصه سیاست گذاری کنند می تواند بسیار مفید باشد.

وی در ادامه افزود: باید از سهمی که دکتر افروغ با گفت و گوی خود درباره ی جهانی شدن در این کتاب داشتند تشکر کنم. ایشان به موضوع مهم مصرف کالا و جهانی سازی اشاره دارند و بیان می کنند ممکن است برای مثال ظواهر یک جوان فلسطینی در میهنش غربی بنظر برسد امّا دیدگاه هستی شناسانه و گفتمان حاکم بر عمل آن ها کاملاً متفاوت است. و ما در مسأله ی جهانی شدن با این موضوع مواجه هستیم و صرف مصرف کالاهای یک کشور خاص دلیل بر سیطره گفتمان امپریالیسمی آن ها نیست.

وی تصریح کرد: دغدغه اصلی من آن بوده که سینمای ما چگونه می تواند جهانی شود؟ آیا جهانی شدن آمریکایی شدن است؟یا همان مدرنیزاسیون است یا چیزی متفاوت؟

اسفندیاری ادامه داد: در بحث سینمای ملّی که در ظاهر یک موضوع بدیهی بحساب می آمد، نظرات بسیار متنوع، متضاد و حتی متعارضی از سوی سینماگران و صاحب نظران مطرح شده است که در این کتاب سعی کرده ام یک جمع بندی از آنها ارائه کنم.

وی مخاطبان مباحث کتاب خود را در دودسته مخاطبان بین المللی و داخلی تقسیم بندی کرد و گفت: اغلب منابع موجود درباره سینمای ایران که غربی ها نوشته اند، صرفا با تمرکز بر آثار دو یا سه فیلم ساز ایرانی بوده و در نتیجه هرگز تصویر کامل و منصفانه ای از سینمای ایران ارائه نمی دهند. برای مثال درباره ی سینمای آقای حاتمی کیا اطلاعات بسیار کمی به زبان انگلیسی در آن موقع وجود داشت.

این استاد دانشگاه پاسخ به سؤالاتی نظیر این که چگونه سینمای ایران می تواند جهانی باشد، یا بررسی مسائل سینماهای جشنواره ای مرتبط به مخاطبان داخلی خود دانست و گفت: برخی از فیلم های ایرانی که در جشنواره های خارج از کشور به رقابت می پردازند ودر ایران آن ها را نوعی سیاه نمایی می خوانند، در خارج از کشور هم آن را مبلغ اهداف جمهوری اسلامی ایران تلقی می کنند. چراکه از منظر آن ها در حکومت ایران نمی تواند به این حد آزادی وجود داشته باشد که فیلمی بدون هیچ گونه ارتباط با اهداف فرهنگی تبلیغی حاکم ساخته شود و انتقادی هم باشد!

وی یکی از دلایل بررسی سینمای مخملباف در این کتاب را وجود منابع بسیار درباره سینمای وی در خارج از کشور و عدم ارائه ی برخی از جنبه های فکری وی در آن جا عنوان کرد و گفت: در محافل روشنفکری غرب بسیار زشت است اگر از یک هنرمند روشنفکر استفاده ی تبلیغاتی شود و هیچ فیلمساز طراز اوّل اروپایی حاضر نیست فیلمی بسازد تا کاخ سفید از آن بعنوان تبلیغی برای حمله ی نظامی به افغانستان بهره برداری کند. و یا بسیاری از رویکردهای سیاسی ایشان در قبال سینمای ایران که در نهایت به ابتذال کشیده شد و عدم موفقیت خود در جشنواره های بین المللی را تبانی با دولت ایران تعبیر کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه