با حضور اصحاب اندیشه انقلاب اسلامی برگزار می شود

«امام خمینی(ره) و تقدیر تاریخی عصر»

نویسنده:

زمان انتشار: ۱۰:۰۳ ۱۳۹۳/۰۳/۸

تا کنون حضور آقایان طاهرزاده، رجبی، کچویان، میرشکاک، خسروپناه، نبوی، ملاصالحی در این همایش قطعی شده است و در مورد دیگر سخنرانان نیز متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همایش «امام خمینی(ره) و تقدیر تاریخی عصر» یازدهم و دوازدهم خرداد ماه در تالار سوره‌ی حوزه‌ هنری برگزار خواهد شد. به گزارش علوم اجتماعی اسلامی ایرانی سید حسین شهرستانی دبیر علمی این همایش در گفتگو با اشراق‌نیوز گفت: به لحاظ کلی وجه برگزاری این همایش این است که گستره‌ی شخصیت امام(ره) مساوی با گستره‌ی دعوت انقلاب اسلامی می‌باشد، لذا تمام جریان‌های فکریِ ذیل انقلاب اسلامی، ذیل گفتمان و شخصیت امام(ره) هم تعریف می‌شوند. ما در این همایش دعوت کردیم از اساتید، بزرگان و نخبگان و متفکرین جریانات مختلف گفتمان انقلاب اسلامی، که نسبت خود را با امام(ره) بیان کنند و به این واسطه نسبت عرضی آن‌ها نیز بیان شود تا ذیل شخصیت تاریخی و معنوی امام(ره) جریانات فکری انقلاب اسلامی، گرد هم بیایند.

شهرستانی ادامه داد: وجه دیگر این همایش تأثیر تاریخی امام خمینی(ره) بر عصر ماست؛ همان‌طورکه می‌دانیم بعد از ظهور امام(ره) سرنوشت ایران، در سطح بالاتر جهان اسلام و در سطح کلان‌تر کل جهان دست‌خوش دگرگونی شد. امام(ره) تقدیر تاریخی عصر ما را(چه «ما» ایرانیان باشد چه مسلمانان و چه بشریت)، متحول و دگرگون ساخت. ما می‌خواهیم نحوه و حدود این تأثیرگذاری را بفهمیم، نمی‌خواهیم به امام(ره) به عنوان کسی که مدرس فقه، فلسفه و عرفان بوده بپردازیم و اگر هم به این وجوه بپردازیم از منظر تاریخی خواهد بود. می‌خواهیم ببینم از آستین امام(ره) چه دستی بیرون آمد و این دست با تقدیر تاریخی بشر چه کرد.

وی اضافه کرد: ما در این مجال می‌خواهیم تنوع گفتمانی را ذیل جریان انقلاب اسلامی نشان دهیم و همین جریان‌های درونی با هم گفتگو کنند؛ حال جریانات مختلفی در این‌جا حضور دارند که البته بعضی از آن‌ها صورت جریان ندارند بلکه نخبگان بزرگ و تأثیرگذار کشور هستند که دیدگاه واحدی دارند، دیدگاهی که شاید هنوز تبدیل به جریان نشده باشد ولی اثر گذار است، مثل آقای دکتر کچوییان.

شهرستانی اضافه کرد: نکته‌ی دیگر این است که علاوه براین که اساتید و نخبگان طراز اول گفتمان انقلاب به عنوان سخنران در این همایش دعوت شده‌اند، نخبگان جوان نیز به عنوان مدعو در حاشیه‌ی همایش جلسات درونی خواهند داشت. درواقع نخبگان حوزه‌ی علوم انسانی کشور نیز جمع شده‌اند تا ما ذیل گفتمان انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) با این دوستان نیز گفتگویی داشته باشیم، چراکه وظیفه‌ی مؤسسه‌ی اشراق به عنوان مرکز راهبردی جبهه‌ی فکری انقلاب اسلامی در واقع همین جبهه‌سازی است و این اولین گام ماست برای این که یک هم‌فکری عمومی با حضور نخبگان جوان انقلاب اسلامی شکل بگیرد.

وی همچنین درباره‌ی اساتید دعوت شده به این همایش گفت: تا اکنون حضور آقایان طاهرزاده، رجبی، کچویان، میرشکاک، خسروپناه، نبوی، ملاصالحی در این همایش قطعی شده است، در مورد اساتید دیگر نیز متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است برگزارکننده‌گان این همایش مؤسسه‌ی اشراق و مؤسسه‌ی ساحت حضور می‌باشند.

h-3

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه