در جلسه نقد و بررسی مستندهای فتنه 88 جشنواره عمار:

انتقاد موسی جابری از مستندهای سیاسی جشنواره عمار

نویسنده:

منبع: علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۷:۳۸ ۱۳۹۲/۰۲/۱۴

اگر روستایی و روستا را به درستی بازنمایی نکنیم پاسخی که او می دهد تفسیر به رای می شود. روستاییان ما اگر چه محروم هستند اما روستا همیشه محل تولید و کار و کوشش بوده است ولی ما اکثرا تصویر یک انسان عقب افتاده و کودن و چرک و کثیف از روستا در رسانه هایمان نشان داده ایم.

موسی جابری مردم شناس، برنامه ساز و مستند ساز تلویزیونی در برنامه نقد و بررسی  برخی مستندهای سیاسی مربوط به فتنه 88 که در دفتر سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی برگزار شد با انتقاد از نگاههای تک بعدی برخی مستند سازان گفت: وظیفه یک مستند تحلیلی  و تبیینی این است که یک موضوع را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهیم.جابری افزود هنگامی که در باره یک موضوع سیاسی صحبت می کنیم نباید در سطح بمانیم و باید زمینه ها و لایه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن را نیز بکاویم. وی توجه به روستا و روستاییان را از ویژگی های خوب این آثار دانست ولی نوع پرداخت روستا و روستایی را در این مستندها ضعیف و گاها تحریف شده دانست. وی گفت: ما معمولا هنگام انتخابات ها به روستاها می رویم و تا 4 سال بعد روستا را فراموش می کنیم وباید تحلیل الگوی مشارکت روستاییان در انتخابات ها را در دستور کار مستندهای خود قرار دهیم.

سازنده مجموعه متفاوت و دیدنی 120 قسمتی «به رنگ روستا» که سال گذشته از شبکه سوم سیما پخش شد با اشاره به اینکه قبل از اینکه از روستایی درباره سیاست سوال کنیم باید بتوانیم او را به درستی تصویر کنیم افزود : اگر روستایی و روستا را به درستی بازنمایی نکنیم پاسخی که او می دهد تفسیر به رای می شود. روستاییان ما اگر چه محروم هستند اما روستا همیشه محل تولید و کار و کوشش بوده است ولی ما اکثرا تصویر یک انسان عقب افتاده و کودن و چرک و کثیف از روستا در رسانه هایمان نشان داده ایم.

در ابتدای این جلسه که به منظور نقد و بررسی مردم شناختی مستندهای مربوط به فتنه 88 از جمله «ما بیشماریم»،«ایران سبز»،«دختر لر»و«پایان فراموشی» برگزار شده بود محمد مهدی خالقی کارگردان مستند «پایان فراموشی» در مورد انگیزه های ساخت این مستند توضیحاتی ارائه کرد.مشروح این نشست در روزهای آینده بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه