انجمن جامعه شناسی ایران

زمان انتشار: ۱۷:۵۵ ۱۳۹۱/۰۲/۱۵

انجمن جامعه شناسی ایران، در سال 1370 تاسیس شده و در زمینه های علمی، پژوهشی، کارشناسی و مشاوره فعالیت می کند. این انجمن مستقر در دانشگاه تهران و به ریاست دکتر قانعی راد است. در حال حاضر، در این انجمن، 18 گروه علمی- تخصصی به کار مشغولند که هر یک، به حوزه ای خاص در جامعه شناسی و علوم اجتماعی اختصاص داشته و اعضای آنها را نیز متخصصان این حوزه ها تشکیل می دهند.

انجمن جامعه شناسی ایران، در سال 1370 تاسیس شده و در زمینه های علمی، پژوهشی، کارشناسی و مشاوره فعالیت می کند. این انجمن در نهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور (1387)، که از سوی وزارت علوم تحقیقات و فنآوری برگزار می شود، به عنوان “انجمن علمی برتر در علوم انسانی” معرفی شد.
مشخصات کلی
این انجمن مستقر در دانشگاه تهران و در حال حاضر به ریاست دکتر قانعی راد می باشد.
اهداف :
اهداف انجمن در سایت رسمی آن، اینگونه آمده است:
– تولید و ترویج دانش جامعه شناختی.
– تدوین و تصریح قواعد (هنجارهای رویه ای و هنجارهای اجتماعی یا اخلاق علمی) برای کنشگران حوزة جامعه شناسی.
– تقویت ارزش و حیثیت جامعه شناسی (کسب شأن علمی و اجتماعی).
– تقویت تعهد علمی و هویت صنفی کنشگران جامعه شناسی.
– بسط، گسترش و غنی سازی روابط انجمنی در اجتماع علمی و جامعه
بخش ها:
انجمن جامعه شناسی ایران بخش وسیعی از فعالیت های علمی و پژوهشی خود را در قالب گروه های علمی- تخصصی مختلف انجام می دهد. در حال حاضر، در این انجمن، 18 گروه علمی- تخصصی به کار مشغولند که هر یک، به حوزه ای خاص در جامعه شناسی و علوم اجتماعی اختصاص داشته و اعضای آنها را نیز متخصصان این حوزه ها تشکیل می دهند. این گروه ها با برگزاری جلسات متناوب، سمینارها، همایش ها و کارگاه ها، انتشار مقاله و کتاب، انجام طرح های پژوهشی در حوزه فعالیت خود، از جمله ارکان اصلی انجمن جامعه شناسی ایران شناخته می شوند.
این گروه های تخصصی عبارتند از:
مطالعات انسان شناسی فرهنگی، جامعه شناسی پزشکی و سلامت،  جامعه شناسی کاربردی، جامعه شناسی تاریخی، جامعه شناسی خانواده،  جامعه شناسی دین،  جامعه شناسی روستایی و … می باشد.
لازم به ذکر است که اغلب این گروهها فعالیتهایی انجام داده اند. به این نحو که نشست هایی با فاصله چند ماهه و حتی یک ساله برگزار می کنند که در آن یکی از اساتید مربوطه به سخنرانی و بعد هم پرسش و پاسخ توسط شرکت کنندگان می پردازد. با توجه به موضوع نشستها، هر کدام از این گروهها به بررسی مسائل سیاسی و اجتماعی روز می پردازند.
از دیگر فعالیت های انجمن برگزاری کارگاه هایی مانند کارگاه مستندسازی اجتماعی برای اعضاء و سایرین، فراخوان مقاله در موضوعات خاص مورد نظر جهت فصلنامه ها، کنگره ها و همایش ها، پخش مستند و بحث های گروهی و… در جهت  اهدافش می باشد.
دفاتراستانی:
انجمن به منظور توسعه و گسترش فعالیت های خود، اقدام به تاسیس دفاتر استانی در استان های کشور کرده است. در حال حاضر، به جز دفتر مرکزی در تهران، در 15 استان شامل استان های اصفهان، ایلام، خراسان، خوزستان، زنجان، فارس، مازندران، همدان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمان، گیلان، یزد، آذربایجان شرقی و لرستان دفاتر استانی انجمن ایجاد شده اند. لازم به ذکر است که دفاتر استانی فعالیت چندانی ندارند و یا فعالیتهایشان معدود می باشد…
همایش ها:
یکی از فعالیت های مهم انجمن برپایی همایش ها و نکوداشت هاست. مهمترین همایش های برگزارشده عبارتند از:
همایش ملی طرح مسائل اجتماعی ایران و همایش ملی آسیبهای اجتماعی در ایران، همایش ملی کنکاش های نظری و مفهومی درباره جامعه ایران و همایش علم بومی و علم جهانی، بزرگداشت مرحوم دکتر غلامحسین صدیقی، نکوداشت دکتر غلامعباس توسلی و 4 تن از برجسته ترین مترجمان علوم اجتماعی
همکاری های بین المللی:
انجمن جامعه شناسی ایران در راستای همکاری های بین المللی خود عضو انجمن جامعه شناسی بین المللی (ISI) و انجمن آسیایی شوراهای پژوهشی علوم اجتماعی (AASSREC) می باشد.
شرایط و نحوه عضویت در انجمن جامعه شناسی ایران:
الف ـ عضویت پیوسته:
کلیه اعضای هیأت علمی، آموزشی و پژوهشی شاغل یا بازنشسته دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در یکی از رشته های علوم اجتماعی خاص، می توانند طبق ضوابط مذکور در این اساسنامه به عضویت پیوسته ”انجمن“ پذیرفته شوند.
تبصره 1: سایر دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا در رشته های تخصصی علوم اجتماعی خاص با معرفی دو تن از اعضای پیوسته می توانند به عضویت ”انجمن“ پذیرفته شوند.
ب ـ عضویت وابسته:
افرادی که حائز شرایط زیر هستند می توانند طبق ضوابط مذکور در این اساسنامه به عضویت وابسته انجمن درآیند:
1ـ کسانی که دارای درجه کارشناسی (لیسانس) در یکی از رشته های علوم اجتماعی خاص باشند.
2ـ کلیه افرادی که دارای درجه کارشناسی (لیسانس) هستند و مدت پنج سال به نحوی در یکی از رشته های علوم اجتماعی خاص فعال بوده و منشأ آثار ارزنده باشند.
ج ـ عضویت دانشجویی:
بر اساس اصلاحی که در مجمع عمومی خرداد 1387 در اساسنامه انجمن جامعه‏شناسی ایران صورت گرفت، دانشجویان سال‏های سوم و چهارم رشته های علوم اجتماعی می‏توانند به عنوان ”عضو دانشجویی“ به عضویت انجمن جامعه‏ شناسی ایران درآیند.
د- عضویت افتخاری:
شخصیت های ایرانی و خارجی که مقام علمی برجسته ای در زمینه علوم اجتماعی و یا علوم انسانی داشته باشند و یا به پیشبرد اهداف انجمن کمک‏ های مؤثر و ارزنده ای کرده باشند، می توانند به عضویت افتخاری پذیرفته شوند.
هیأت مدیره:
اعضای هیات مدیره انجمن، دوره هفتم (اردیبهشت 1392-1389)
– اعضای اصلی:
محمدامین قانعی راد،عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات علمی کشور: رئیس انجمن
غلامرضا غفاری،عضو هیأت علمی دانشگاه تهران: نایب رئیس انجمن
سوسن باستانی،  عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا: خزانه دار
شیرین احمدنیا، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی:  عضو اصلی هیأت مدیره
علی یوسفی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد:  عضو اصلی هیأت مدیره
محمد فاضلی، عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران: عضو علی البدل هیأت مدیره
سعید مدنی، عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی: عضو علی البدل هیأت مدیره
سعید معیدفر، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:  بازرس انجمن
بیژن زارع، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت معلم: بازرس انجمن
سایت انجمن جامعه شناسی:http://www.isa.org.ir
این سایت منبع خوبی برای اخبار و اطلاعیه ها ی همایش ها و نشست های علوم اجتماعی می باشد.
بازدیدکنندگان
این پایگاه می توانند نسخه الکترونیکی نشریات انجمن را در آن مشاهده کنند.
این پایگاه
به دو زبان فارسی و انگلیسی در دسترس مخاطبان قرار دارد.
از تمهیدات دیگر این سایت قرار دادن اسامی اعضاء انجمن و آخرین مدرک تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی آنها می باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه