نهم و دهم مهرماه،

اولین همایش بین‌المللی مطالعه علمی ایثار و شهادت برگزار می‌شود

منبع: فارس

زمان انتشار: ۱۹:۲۲ ۱۳۹۲/۰۷/۷

در مراسم افتتاحیه این همایش، دکتر سعیدرضا عاملی، حجه الاسلام پارسانیا، دکتر احمد احمدی و دکتر حسن حسینی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت و مراسم اختتامیه نیز با سخنرانی سردار سرلشگر رحیم صفوی و تقدیر از مقالات برگزیده همراه خواهد بود.

پیرو گزارش پیشین پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی، اولین همایش بین‌المللی مطالعه علمی ایثار و شهادت قرار است نهم و دهم مهرماه در مرکز همایش دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران واقع در بلوار کشاورز نبش خیابان قدس برگزار شود.

این همایش توسط بنیاد ستارگان، محفل علمی و فرهنگی فرزندان شهدا، با همکاری دانشکده مطالعات جهان تهران برگزار می شود.

دکتر حسام الدین آشنا، دکتر صادق آیینه وند، دکتر احمد احمدی، دکتر محمد رضا اسدی، دکتر حمید پارسانیا، دکتر رسول جعفریان، دکتر غلامرضا جمشیدیها، نادر طالب زاده، دکتر ابراهیم فیاض، دکتر سید محمد مرندی و … از اعضای هیات علمی این همایش هستند.

هادی فیاض دبیر علمی همایش در این‌باره گفت: مطالعه علمی مفاهیم ایثار و شهادت و تبیین ابعاد آنها به عنوان مولفه های بنیادی انقلاب اسلامی ایران و عوامل اساسی استمرار نظام اسلامی، کمک به ارائه شناخت بهتر از آرمان های انقلاب در جهان به وسیله تمرکز بر مفاهیم ایثار و شهادت به عنوان مفاهیمی که در تمامی فرهنگ ها و ملل مورد احترام هستند، تبیین تمایزات ایثارگری و شهادت طلبی از مفاهیم مشابه و انحرافی را از جمله مهمترین اهداف این همایش برشمرد.

وی ادامه داد: حدود یک سال و نیم پیش بود که ایده انجام همایش در بنیاد ستارگان که به اسم کمیته نخبگان شکل گرفته بود مطرح شد. این همایش دو محور اصلی دارد، یک محور در واقع محور خارجی بود و یک محور داخلی. بر اساس این دو محور ایده همایش را مطرح کردیم. خدمت اساتید معتبر دانشگاهی رفتیم. و سپس محورهای همایش را بر اساس محوریت این دو رویکرد طراحی کردیم و در آبان ماه سال گذشته بود که اولین فراخوان مقاله را دادیم که بعد از سه ماه حدود 280 چکیده مقاله برایمان ارسال شد که از این تعداد حدود 30 چکیده مقاله خارجی بود و الباقی داخلی.

وی در ادامه تصریح کرد: از این تعداد حدود 150 چکیده مقاله توسط هیئت علمی تایید شد و بعد از اعلام نتایج به افرادی که مقاله فرستاده بودند اعلام کردیم که حدود 80 مقاله کامل به دست ما رسید که از این تعداد مقالات دو مقاله از کشور آمریکا، یک مقاله از انگلستان، یک مقاله از پاکستان، دو مقاله از مالزی، سه مقاله از ترکیه، یک مقاله از هند و یک مقاله هم از ایتالیا بود که صاحبان مقالات برای آمدن به همایش اعلام آمادگی کردند و اصل مقالات را هم فرستادند. در ادامه خانم مرقاتی دبیر اجرایی همایش ، این همایش را عرصه ای برای نقش آفرینی فرزندان شهدا در جامعه و ایفا کردن نقش فرزند شهیدی آنها دانست و افزود فرزندان شهدا وظیفه خود می دانند که در حفظ و صیانت از ارزشهای انقلاب در عرصه های علمی و فرهنگی از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند.

در ادامه اضافه کرد: فرزندان شهدا در بنیاد ستارگان نگران این بودند که به مفهوم شهادت و شهید آنگونه که باید در فضای علمی پرداخته نشده است و به همین دلیل این همایش را در سطح بین المللی برگزار کردند.

شایان ذکر است مراسم افتتاحیه این همایش سه شنبه نهم مهر از ساعت 8:30 لغایت 12 بر گزار خواهد شد و در این مراسم دکتر عاملی، دکتر پارسانیا، دکتر احمد احمدی و دکتر حسن حسینی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

مراسم اختتامیه نیز چهارشنبه ساعت 16 لغات 17:30 و با سخنرانی سردار سرلشگر رحیم صفوی همراه با تقدیر از مقالات برگزیده برگزار خواهد شد.

عناوین مقالات پذیرفته شده را از اینجا می توانید مشاهده نمایید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه