تجربه‌ی زيست آكادميك یک دانشجوی ایرانی در غرب

اینجا دانشگاه ها تشخص دارند

زمان انتشار: ۰۹:۰۸ ۱۳۹۲/۱۱/۱۹

در انگلیس توجه دارند که مرزهای حوزه‌های مطالعاتی مخصوصاً در علوم انسانی تماماً برساخته‌هایی مصنوعی هستند. اینها را جدی نمی‌گیرند. امر اجتماعی، امری پیوسته‌ و پیچیده‌ست. دانش ما هم حتی المقدور باید مطابق با این مساله پیوسته و پیچیده باشد.

انتقال علم فقط از طریق کتابها و جزوات و سرفصلهای درسی و طرح درس استاد در سر کلاس نیست. جریان انتقال اطلاعات در کلاس  یکسویه از سمت استاد به شاگرد نیست. بسیاری از گفتگوهای فرامتنی که در کلاسهای درسی میان استاد و دانشجو یا میان دانشجویان در می گیرد  این جریان یکسویه انتقال اطلاعات را به هم می زنند. حضور فعال دانشجویان در کلاس های درسی و طرح بحث شجاعانه با استاد مربوطه به دلیل تاثیری که در ایجاد مساله و سوال دارد نقش موثرتری از چهارچوبهای رسمی تعریف شده ایفا می کنند. علوم اجتماعی اسلامی ایرانی قصد دارد زمینه ای برای جمع آوری و انتقال این کنش های متقابل کلامی به دانشجویان تازه واردتر اقدام کند. ستون «دانشجوی ستاره دار» از همین رو ایجاد شده است و آماده انتشار خاطرات کلاسی و تاملات دانشگاهی دوستان در حوزه علوم انسانی و اجتماعی می باشد.

متن زیر گفتگوی سایت «باشگاه اندیشه» با سید مرتضی هاشمی مدنی(دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه واریک انگلستان) است با موضوع “تجربه ی زیست آکادمیک در ایران و غرب”

با توجه به اينكه شما تا مقطع كارشناسي ارشد در ايران تحصيل كرده بوديد، و لذا به يك معنا غرق در فضاي آكادمي ايراني بوديد، اولين مواجهه شما با حضور در دانشگاه واريك و تجربه آكادمي غربي چه احساساتي را در شما برانگيخت؟ مقداري از تجربه شخصي تان در اين زمينه بگوييد.

ابتدا باید تحذیر بدهم که آنچه من می‌گویم همانطور که در عنوان بحث هم آمده تجربه‌ی زیسته‌ی “من” است نه چیزی بیش از این. این یک تجربه‌ی واحد و منحصر به یک نفر است. بدیهی است که صرف تحصیل در یک دانشگاه غربی به معنای آشنایی با همه‌ی جوانب دانشگاه غربی نیست.

اما در مورد برخورد ابتدایی‌ام با دانشگاه واریک باید بگویم که در هر حال، ما فرزندان سرزمین محدودیت هستیم. وقتی که وارد فضای آکادمیک اینجا شدم تا چند ماه در درک محدوده‌ی انتخابم گیج بودم. نمی‌دانستم که الان اگر فلان موضوع را برای تحقیق انتخاب کنم در گروه مورد پذیرش قرار خواهد گرفت یا نه. نمی‌دانستم که گروه و استاد راهنما و عرف دپارتمان تا چه میزان دانشجو را محدود خواهند کرد. این حس ابتدایی‌ام بود: مجموعه‌ای از ابهام و گیجی از چگونگی نظم امور در اینجا و اضطراب خفیف از آنچه که رخ خواهد داد.

اما بعد از مدتی با دیدن میزان آزادی در انتخاب موضوع تحقیق، انتخاب روش تحقیق و منابع و حوزه‌ها و سایر امور شگفت‌‎زده شدم. گویی همه دست به دست هم داده‌‌اند که کاری را بکنی که عمیقاً مایل هستی. این آزادی به نظر من برای یک محقق خیلی ضروری است.

 

خب، پس مرزهای جدیدی از آزادی برایتان ترسیم شد. این مرزها کجا بود؟ یعنی بالاخره دپارتمان کنترلی روی کار دانشجویان اعمال می‌کند؟

بله، به عنوان یک سازمان، دپارتمان هم طبعاً روی شما کنترل دارد. مهم‌ترین ابزار این کنترل هم در دو مقطع است. یکی تصویب طرح‌نامه‌ی تحقیق (که اینجا “Up-grade Document” می‌نامندش) پس از طی شدنِ سال اول. یکی هم داوری نهایی روی رساله‌ی نوشته شده که هر دو هم بسیار جدی است.

شما تمام سال اول را به مطالعه‌ی زمینه‌ای در مورد تحقیق‌تان سپری خواهید کرد و یک طرح‌نامه‌ی حدود پنج هزار کلمه‌ای باید بنویسید. بعد در پایان سال، می‌بایست در یک مصاحبه از این طرح دفاع کنید و اگر این مصاحبه موفقیت آمیز نباشد یک مدرک معادل کارشناسی ارشد می‌گیرید و تمام.

یک نکته را هم بگویم که در دپارتمان‌ ما استادی بود که جامعه‌شناس معروفی است با عنوان پیتر واگنر (صاحب کتاب مشهور “جامعه‌شناسی مدرنیته”) این فرد که استاد برجسته‌ای بود در اعتراض به تصویب این قوانینِ مربوط به کنترل طرح‌واره‌ی دانشجو استعفا داد و رفت به یک دانشگاه دیگر- فکر می‌کنم این در اواخر دهه‌ی نود بود. واگنر معتقد بود همین میزان نظارتِ حداقلی بر دانشجو هم روح‎‌کُش و ضد تحقیق است.

اما هنوز چند نکته‌ی مهم در اینجا وجود دارد. داورهای مصاحبه تنها داوری‌ِ فرمی می‌کنند نه محتوایی. یعنی نمی‌آیند بگویند که شما نباید از فلان مکتب فکری تبعیت کنید یا فلان روش تحقیق را به کار ببرید چون مثلاً خوب نیست یا سخت است یا نیاز به مهارت دارد یا هر چه. بلکه فقط به انسجامِ تحقیق شما نگاه می‌کنند. اینکه شما دقیقاً می‌دانید که چه می‌خواهید و سوال را خوب صورت‌بندی کردید و منابع مربوطه را کم و بیش می‌شناسید. این چیزی است که مورد داوری قرار می‌گیرد.

مثلاً اینکه تحقیق شما در حیطه‌ی چه حوزه‌ی مطالعاتی باشد هم مورد بحث نیست؟ مثلاً نمی‌گویند که چرا کارت تاریخی است یا فلسفی و مانند این.

مطلقاً نه! و حتی بر عکس به فراروی از حیطه‌ی تحقیقی هم تشویق می‌کنند. باید به این جنبه هم اشاره کنم که بعد از آزادی آکادمیک آن چیزی که بعداً من را شگفت زده کرد، میزان تشویق به تحقیق و مطالعه‌ی بین رشته‌ای بود که در این دانشگاه بیداد می‌کند. مثلاً فقط یک نمونه را بگویم که ما در دپارتمان بیزینس یک استادی داریم که دارد روی نورومارکتینگ (Neuromarketing)کار می‌کند. یعنی مثلاً تحقیق می‌کند که چه نژادی چه طعم نوشابه‌ای را بیشتر دوست دارد؟ یک بین‌رشته‌ای بین بیولوژی و مارکتینگ و مردم‌شناسی و الخ.

یک نکته‌ای که من قبل از آمدن به اینجا از معیارهای اصلی‌ام برای انتخاب این دانشگاه بود همین توجه به مطالعات بین رشته‌ای‎‌ست. اما نه فقط به این معنا که دپارتمانم مرتباً با دپارتمان‌های دیگر مرتبط است و اساتید به تحقیق هم توجه دارند و سمینارهای مرتبط می‌گذارند. بلکه این نگرش بین رشته‌ای عمیقاً در ساختار دپارتمان هم متجلی است. یعنی مثلاً استاد راهنمای من که صاحب کرسی آگوست کنت در دپارتمان جامعه‌شناسی است هیچ مدرکی در جامعه شناسی ندارد. یعنی خودش به لحاظ تحصیلات، فلسفه و الهیات خوانده. یکی دیگر از اساتید دپارتمان جزو آخرین نسل دانشجویان مرکز مطالعات فرهنگی بیرمنگام بوده و دکترای مطالعات فرهنگی دارد. یکی دیگر از اساتید تاریخ خوانده و قس علی هذا.

نکته این است که در انگلیس به طور عام و در یک نسل از دانشگاه‌های جدید التاسیس توجه دارند که مرزهای حوزه‌های مطالعاتی مخصوصاً در علوم انسانی تماماً برساخته‌هایی مصنوعی هستند. اینها را جدی نمی‌گیرند. امر اجتماعی، امری پیوسته‌ و پیچیده‌ست. دانش ما هم حتی المقدور باید مطابق با این مساله پیوسته و پیچیده باشد. این نکته در شاکله‌ی سازمانی دپارتمان‌ها هم قابل مشاهده است.

 

منظورتان از نسلِ دانشگاه‌های جدید التاسیس چیست؟

ببینید بعد از جنگ جهانی دوم و در حین قدرت گرفتن جنبش‌های سوسیالیستی در غرب و شرق عالم، یک عده‌ای از دانشگاه‌ها در انگلیس شکل گرفتند که بتوانند دیدگاه‌های جدید را در خود هضم کنند. یعنی یک پتانسیلی در جامعه وجود داشت، یک اقبالی به ساختارشکنی از نوع سوسیالیستی یا غیر آن وجود داشت که این نیاز داشت که یک ما به ازایی در دانشگاه‌ها هم داشته باشیم. آن دیدگاه‌های ساختار شکن در آن زمان راهی به دانشگاه‌های قدیمی و معظمی مثل آکسفورد و کمبریج و ادینبورا نداشتند. نسلی از دانشگاه‌های جدید التاسیس مثل اِکسِتِر (Exeter)، واریک (Warwick) ، اِسکس (Essex)و ساسکس (Sussex)شکل گرفتند که اگر الان بررسی کنید می‌بینید که اکثراً بنیاد دپارتمان‌های فلسفه‌شان بر فلسفه‌ی قاره‌ای‎‌ست، برعکس دپارتمان‌های فلسفه درکمبریج و آکسفورد که همیشه تحلیلی بوده‌ است حتی سردمدار مبارزه با فلسفه‌ی قاره‌ای بودند- مثل داستان مشهور اعطای دکترای افتخاری به ژاک دریدا در کمبریج در سال 1992 که با اعتراض برخی از اساتید و دانشجویان آنجا رو برو شد.

دپارتمان‌های جامعه‌شناسی‌ این دانشگاه‌های انقلابی و جدیدالتاسیس هم مبتنی بر نظریات انتقادی و مارکسیستی بود. هنوز هم کم و بیش همین‌طور است. هر چند از شدت جنبش‌های اعتراضی کاسته شده است و آن غلظت الان وجود ندارد. ولی هنوز مثلاً در دپارتمان‌ جامعه‍ شناسی ما، نظریات پسااستعماری به طور رسمی تدریس می‌شود یا در دپارتمان فلسفه نظریات نیچه و هگل بیشتر خریدار دارد تا راولز و مثلاً رورتی.

 

واریک هم جزو همین نسل است نه؟

بله، واریک با یک ایده‌ی تماماً سوسیالیستی شکل گرفت. گرچه نتیجه در حال حاضر آنی نشد که انتظارش را داشتند. ایده‌ی اصلی این بود که در کنار شهری مثل کاونتری که شهری جنگ زده بود و هواپیماهای آلمان نازی یک بار شهر را با خاک یکسان کرده بودند، یک دانشگاه ساخته شود که اعتبار آکسبریج را داشته باشد اما نه برای فرزندان لردها و نجیب‌زادگان که برای فرزندان کارگران. اما در نهایت امروز واریک به عنوان یک دانشگاه پولدار که با شرکت‌های بزرگی مثل تاتا (TATA)در ماشین سازی همکاری‌های نزدیک دارد شناخته شده است تا یک دانشگاه برای تحصیل فقرا. از این که بگذریم ولی هنوز ما این هویت اعتراضی را در جو عمومی واریک می‌بینیم.

به نظر می‌رسد شما دارید از هویت دانشگاه‌ها صحبت می‌کنید. جالب است که دانشگاه‌ها و دپارتمان‌ها هویت دارند.

دقیقاً، اصطلاح دقیقش به نظرم همین است که اینجا دپارتمان‌ها و دانشگاه‌ها “تشخص” دارند. یک کارنامه‌ی هویتی دارند که این مساله را برای دانشجویان هم ساده‌تر می‌کند که دست به انتخاب بزنند که در کجا قصد تحصیل دارند.

نکته‌ی دیگری هست که در بدو ورود توجه شما را جلب کرده باشد.

یک مساله‌ی دیگر که می‌توانم به آن اشاره کنم جامعه‌ی چند فرهنگی(Multicultural) است. زندگی در یک جامعه‌ی چند فرهنگی و تحقیق و تحصیل در جایی که هم‌کلاسی‌های شما یکی انگلیسی است یکی کوبایی است، یکی چینی است و یکی هم افریقایی تجربه‌ی جالب، آموزنده و به شدت متفاوتی است. به نظر من این تجربه برای کسی که در حیطه‌ی جامعه‌شناسی فعالیت می‌کند هم بسیار مفید خواهد بود.

مهم است که یک محقق جامعه‌شناسی دنیا را فقط از دید خودش و فرهنگش نبیند. از دید دیگران هم بتواند نگاه کند؛ دیگر فرهنگ‌ها و نسل‌ها و جوامع.

 

این تجربه‌ی جامعه‌ی بین فرهنگی که ویژگی مشترک تعداد زیادی از کشورهای غربی است، چطور به شما به عنوان یک دانشجوی جامعه‌شناسی کمک می‌کند؟

گزاره به گزاره بخواهم بگویم، می‌گویم: جامعه‌شناسی به انسانی می‌پردازد که به قول ماکس وبر موجودی فرهنگی است. این موضوع جامعه شناسی است. فرهنگ هم برای ما انسان‌ها مانند هواست. ما در آن زندگی می‌کنیم و برای اینکه مستغرق در آن هستیم، برداشتی از آن نداریم. باید کسی جلوی نفس‌مان را بگیرد که یادمان بیاید که همین کاری که هر دقیقه می‌کنیم، تنفس، چقدر حیاتی است.

تجربه‌ی زندگی در فرهنگ دیگر چیزی است شبیه وارد شدن به هوایی دیگر که بویی دیگر دارد. کم کم آدم از نو فرهنگ را حس می‎‌‌کند. تازه می‌فهمد که کارهایی که ما هر روزه می‌کردیم چقدر مهم بوده. مثل حرف زدن. استفاده از کلمات. وقتی در یک بستر فرهنگی بیگانه می‌روید از نو ارزش کلمات را در می‌یابید. ارزش زبان را، حتی ارزش تن صدا در هنگام صحبت کردن را از نو تجربه می‌کنید. چون زبان‌تان دیگر آن زبان آشنا نیست. زبانِ فرهنگ تازه‌ است.

حالا تاثیر کلمات بر دیگران را از نو کشف می‌کنید. اینکه می‌توانید با یک کلمه و جمله‌ باعث شوید دیگران به شما لبخند بزنند، یا از شما ناراحت شوند را درک می‌کنید. کاری که همه‌ی ما به طور طبیعی در فرهنگ خودمان انجام می‌دهیم در فرهنگ دیگر “مسأله” می‌شود. از زبان‌تان آشنایی زدایی می‌شود، پس دوباره مجبورید زبان و کلمات را کشف کنید.

 

به نظر شما ما مي توانيم از مفهومي مانند زيست آكادميك غربي و ايراني سخن بگوييم؟ در اين صورت، به نظر شما چه تفاوت ها و شباهت هاي عمده و معناداري در اين دو نوع زيست وجود دارد؟

تفاوت‌ها خیلی عمیق است. در ظاهر شاید خیلی چیزهای مشترکی وجود داشته باشد. از جمله وقتی که اینجا آمدم یک راست رفتم سراغ قفسه‌ی جامعه‌شناسی و فلسفه در کتاب‌فروشی دانشگاه. خوشحال شدم وقتی دیدم که تقریباً تمام کتاب‌درسی‎های جامعه‌شناسی ترجمه شده‎اند. مثلاً کتاب نظریه‌های الکس کلینیکاس  (Alex Callinicos)کتابی است که در درس نظریه‌های جامعه‌شناسی تدریس می‌شود. در ایران هم به طور هم‌زمان ترجمه‌ی خوبی از این کتاب هست و تدریس می‌شود. بعد از آن بسیاری از کتاب‌های تخصصی را هم که به رشته‌ی من مرتبط بود با راهنمایی اساتیدم در ایران خوانده بودم یا در کتاب‌خانه‌ی دانشگاه‌مان در تهران پیدایش کرده بودم. اصلاً حس نمی‌کردم و نمی‌کنم که من از یک دانشجوی خوب انگلیسی یا آلمانی چیزی کم دارم. بسیاری از اساتیدی که من در ایران داشتم می‌توانم به ضرس قاطع بگویم که در حد اساتید خوبِ اروپایی هستند.

اما تفاوت‌های عمیق مربوط به این استاد یا آن استاد نیست. مربوط به تجربیات تاریخی به شدت متفاوت ماست. دانشگاه اروپایی رسماً و علناً از دل دیرها و مدارس قرون وسطی درآمد. این پیوستگی تاریخی خیلی مهم است. چند روز پیش داشتم آخرین کتاب السدر مک‌اینتایر را می‌خواندم که عنوانش «خدا، فلسفه، دانشگاه‌ها» (God, Philosophy, Universities) است. او در این کتاب تاریخ شکل‌گیر فلسفه‌ی مسیحی در مدارس (Schole) مسیحی بررسی می‌کند تا به زمان حاضر می‌رسد. مک‌اینتایر (MacIntyre) نکته‌ای را می‌گوید که ما شاید قبولش نداشته باشیم اما خوب است که بدانیم. او معتقد است که مدارس مسلمانان و فلاسفه‌ای مانند ابن سینا و ابن رشد تاثیر بی‌بدیلی بر شکل‌گیری اسکولاستیسیزم داشتند. اما از یک زمان به بعد آن آزادی که باید وجود می‌داشت برای رشد فلسفه‌ی اسلامی و همینطور فلسفه‌ی مسیحی در امپراطوری بیزانس وجود نداشت. اینجا راه فلسفه‌ی مسیحی غرب از این دو جدا شد.

این پیوستگی دین و کلیسا به دانشگاه و شکل‌گیری این نهاد از دل آن نهادهای کهن چیزی است که ما متاسفانه نداشتیم. از زمانی به بعد در تمدن اسلامی به طور کلی و ایران به طور خاص فلاسفه مدام تکفیر می‌شدند و آزاداندیشی ممکن نبود. خب معلوم است که گسستی هم رخ می‌دهد. چون جلوی شکل گیری افکار جدید یا نظریات شاذ را می‌توان گرفت اما طبعاً با این کار جلوی حرکت تاریخ را نمی‌گیریم. تاریخ به راه خود می‌رود و افکار و سوالات جدید مطرح می‌شوند. مسأله این است که ما چقدر آمادگی برخورد با این افکار جدید را داریم. چقدر انعطاف‌پذیر هستیم.

خب صدها سال بعد از این گسست، ما در ایران طبعاً به موازات حوزه و برای فهم دنیای متجدد (که حوزه از درک آن عاجز بود) یک نهاد دیگر را وارد کردیم به اسم دانشگاه. این دانشگاه حالا می‌بایست آن تکاپو و پویایی اندیشه‌ای را داشته باشد که منتَظَر است. اما آیا این ممکن است؟ الان این دانشگاه توانایی آن را دارد؟ رابطه‌ی این دانشگاه با آن حوزه چیست؟ من فکر می‌کنم اینها سوالات و درد‌هایی هستند که اندیشه‌ی شرقیِ ما با آن روبروست از آن گریزی نیست.

خب این زمینه‌ی تاریخی خوبی شد برای بحث. حالا اگر بخواهیم امروزِ دانشگاه‌های غربی را به امروزِ دانشگاه‌های ایران مقایسه کنید این دو نوع زیست چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت‌های زیادی وجود دارد. مثلاً اینکه ما در غرب پیوستگی عمیق و جدی دانشگاه و صنعت و سیاست را می‌بینیم. یعنی بسیاری از دانشگاه‌ها یک یا اتاق فکر (Think Tank) بزرگ‌اند برای صنعت و سیاست. چیزی که خیلی از روشنفکران غربی مثل «تری ایگلتون» (Terry Eagleton) به شدت منتقد آن هستند. اما به هر حال این واقعیت دارد. رابطه‌ی دانشگاه با جامعه و با قدرت یک رابطه‌ی ارگانیک است. به دلیل همان گسستی که ما از آن صحبت کردیم، دانشگاه‌های ایرانی ضرورتاً این کارکرد را ندارد. ممکن است برخی دانشگاه‌های فنی و پزشکی (یا برخی دپارتمان‌های خاص) رابطه‌ی قوی‌تری با صنعت و بخش درمان و اینها داشته باشند. که البته من در این هم شک دارم. چون فکر می‌کنم اگر این رابطه به طور ارگانیک  وجود داشت لازم نبود که هر سازمان و وزارت‌خانه و ارگانی که دستش به دهانش می‌رسد برای تامین و تربیت نیرویش یک دانشگاه بزند. اما در مورد علوم انسانی اصلاً اینطور نیست. بلکه حتی باید گفت که دانشگاه‌ها مراکز مقاومت هستند در برابر دولت. در عوض هم دولت هر از چندگاهی سیاست جدیدی برای مهار دانشگاه‌ها به کار می‌گیرد.

این پیوستگی دانشگاه و صنعت و سیاست چطور در ساخت خود دانشگاه‌های غربی خود را نشان می‌دهد؟

به صور مختلف اما چیزی که در این فضا برای من جالب بود تفاوت عمده‌ای بود که نسبت به دانشجوی کارشناسی در انگلیس وجود دارد. خیلی بدبینانه بخواهم بگویم، بیشتر نگاه به دانشجو یک نگاه اقتصادی است. یعنی یک جورهایی هر دانشگاه تلاش می‌کند دانشجویان بیشتر و بهتری بگیرد. اینها را هم به صور مختلف در دانشگاه نگه دارد. چون بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند بعد از کلاس سریع دانشگاه را ترک کنند. این خودش یک معضل است.

بعد روش‌هایی که به کار می‌برند برای جذب دانشجو برای امثال من که از دانشگاه‌های شرقی آمده‌ایم و نگاهی افلاطونی به علم و خرد و دانشگاه داریم، ناساز به نظر می‌آید. مثلاً در دانشگاه‌های انگلیس به طور مداوم کنسرت‌هایی از خوانندگان محبوب می‌گذارند. موسیقی‌هایی که شاید زیاد هم نخبه‌گرایانه نباشند. هر دانشگاه یک یا چند نایت‌کلاب دارد که مخصوص دانشجویان است و کمی هم ارزان‌تر هستند. یا هر از چندگاهی یک فستیوال می‌گذارند که به نظر من دانشگاه را بیشتر شبیه شهربازی می‌کند. این‌ها چیزهایی است که مثلاً ما در شرق تصور چندانی در موردش نداریم.

من خاطرم هست که در دوران کارشناسی من دانشجوی فعالی بودم به لحاظ فعالیت تشکلی. ما با هزار زحمت یک بازیگر یا کارگردان را می‌آوردیم و پخش و نقد فیلم او برای‌مان “فان” حساب می‌شد. یا مثلاً شب شعر با حضور یک شاعر مطرح مثل فاضل نظری یا افشین یداللهی. یادم هست که دو سال اول در دانشکده‌ی علوم اجتماعی علامه، سالن همایش‎مان سِن درست و حسابی نداشت. برای همین مجبور بودیم برای هر برنامه خودمان دکور بسازیم- که به نظر من تجربیات خیلی هیجان انگیزی بود.

اما اینجا، همین الان که داریم صحبت می‌کنیم، در ساختمان «انجمن دانشجوییِ» (Student Union)دانشگاه یکی از بانک‌ها یک دکور گران زده و چند ماکت ماشین را گذاشته برای بازی کامپیوتری ماشین سواری! این یک تبلیغ برای آن بانک هم هست. به نظر می‌رسد که دانشگاه غربی تبدیل شده به بازوی اقتصاد و سیاست و نه چیزی بیش از این.

 

اما راهپیمایی‌ها و اعتراضات زیادی هم در این دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

درست است. اما این راهپیمایی‌ها هم نوعی کارنوال است که هیچ امکانی برای ایجاد تغییر ندارد. مثل همین تصمیمی که احزاب حاکم انگلیس گرفتند برای افزایش شهریه و فشار بر دانشجویان. این تصمیم آن هم از جانب «نیک کلگ» و «حزب لیبرال» که اصولاً با کمک روشنفکران و دانشگاهیان بر سر کار آمد ضربه‌‌ی بزرگی به جامعه‌ی نخبگان انگلیس زد. نتیجه هم جنبش اشغال چند دپارتمان و ساختمان در دانشگاه‌های انگلیس بود و یکی دو تظاهرات بزرگ. این جنبش اِشغال فکر می‌کنم بعد از جنبش اِشغال دانشگاه که در زمان بمباران غزه توسط اسرائیل صورت گرفت، بزرگ‌ترین جنبش بوده باشد. هم در زمان بمباران غزه و هم الان در هر دانشگاه، دانشجویان یکی دو ساختمان را برای چندین روز اِشغال کردند. اما نتیجه چه شد؟ مثلاً نتیجه‌ی آن راهپیمایی عظیم در لندن در اعتراض به افزایش شهریه‌ها در سال 2011 چه شد؟ به سادگی چند نفر آنارشیست که تعدادشان مطمئناً کمتر از بیست نفر است به خاطر شکستن دو تا شیشه شدند تیتر یک رسانه‌ها و کل قضیه جمع شد.

در عوض نه تنها دانشجوها باید تقاص ورشکستگی سرمایه‌داران را پس بدهند. بلکه دانشگاه‌‌ها و دپارتمان‌های کم سود هم باید بسته شوند. این ورشکستگی دپارتمان‌ها و دانشگاه‌ها شاید برای ما در ایران چیزی طبیعی باشد. اما در انگلیس یک پدیده‌ی جدید و غیر قابل تصور است.

مثل قضیه‌ی دپارتمان‌ فلسفه‌ی دانشگاه میدل‌سکس.

دقیقاً، ببینید که چقدر عجیب است که اینجا یک دانشگاه اعلام کند که دپارتمان فلسفه برای من سودآور نیست پس منحلش می‌کنم. که با اعتراض و ابراز نگرانی فلاسفه‌ و دانشجویان سر تا سر انگلیس مواجه شد. اما باز هم طبق معمول کار جلو رفت و از کسی کاری بر نیامد.

 

حالا که یک نفر مثل شما آمد و در غرب تحصیل کرد، تجربه‌ی شما چه می‌گوید. اساساً نفس حضور در آكادمي غربي براي درك غرب و علوم انساني-اجتماعي جديد ضرورت دارد؟ يا اينكه اين درك، خارج از زيست در آكادمي غربي ممتنع است؟

به هیچ وجه ممتنع نیست. به نظر من کاملاً هم ممکن است. البته تجربه‌ی زندگی در غرب و همینطور تحصیل در دانشگاه غربی جالب و آموزنده است، به دلایلی که در بالا هم کم و بیش آمد. اما اینکه درک علوم انسانی جدید را منحصر به تحصیل در غرب بدانیم اشتباه بزرگی است. من فکر می‌کنم این نیاز به استدلال چندانی هم ندارد چون ما به لحاظ تاریخی هم در نقطه‌ای هستیم که تجربه‌ی چندین نسل روشنفکر را داشته‌ایم. چه تعداد روشنفکر و استاد و افراد حوزوی را می‌شناسید که افراد برجسته‌ای در نقد یا شرح علوم انسانی جدید هستند و تجربه‌ی چندان زیادی از زندگی در غرب را ندارند؟ من بدون تأمل می‌توانم اسامی زیادی را به خاطر بیاورم.

بیایید بحث را با یک نگاه تاریخی‌تر درباره‌ی ایران ادامه بدهیم. تصور مي كنيد با اينكه چند نسل –از منورالفكرهاي اوليه تا دانش آموختگان امروزي-  از تجربه حضور فرهيختگان ما در آكادمي غربي مي گذرد، تا چه حد مي توان با نسل هاي پيشين –و بويژه نسل نخست-  همزادپنداري كرد و به آنها در نحوه دركشان از غرب و علم جديد حق داد؟

من به شخصه به شدت خودم را به آنها نزدیک می‌بینم- نه به لحاظ نظری طبعاً، بلکه به لحاظ سوالاتی که در ذهن داریم. مثلاً اگر اولین نسل را چهار پنج دانشجویی بگیریم که عباس میرزا به غرب فرستاد تا به سوالاتش از علل پیشرفت غرب پی ببرند، می‌خواهم بگویم که نه عباس میرزا و نه امیرکبیر و غیره اشتباه نکردند. در افق دید آنها با آن مفاهیم سنتی که در اختیار داشتند فقط یک چیز را می‌فهمیدند. آنها فکر می‌کردند که یک علتی دارد که ناپلئون یا روس‌ها مدام در جنگ‌ها پیروز می‌شوند و یا بعدها که شاهان و شاهزادگان به اروپا رفتند این تمیزی خیابان‌ها و سنگ‌فرش بودن و پیشرفت تکنولوژی و غیره را دیدند. فکر می‌کردند که علت این چیست.

حتماً مذاکره‌ی عباس میرزا با سفیر ناپلئون را خوانده‌اید که مدام عباس میرزا می‌پرسد من نمی‌دانم چرا خداوند شما را بر ما شیعیان برتری داده. یکی یکی هم فرضیاتی را مطرح می‌کند که مثلاً آیا شما درست‌کارتر بودید یا آیا شما از ابتدا برتری‌هایی داشتید یا ما منحط شدیم و غیره. متن جالبی است این سفرنامه‌ی ژوبر. در هر حال، با اعزام دانشجو به اروپا اینها می‌خواستند پاسخ سوالات خود را بگیرند. حالا اولین نسل را طبعاً فرستادند که قفل‌سازی و چاپ و توپ‌سازی و غیره را یاد بگیرند که اینها نیازهای فوریِ کشور بود. اما بعد‌ها با علوم انسانی و زبان و فلسفه‌ی غرب هم آشنا شدیم.

نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که هر چند پاسخ‌هایی که ما به این سوال از علل پیشرفت غرب و “انحطاط” شرق –اگر بخواهیم اینطور بخوانیمش- دادیم، متفاوت است. اما عمیقاً حس می‌کنم که من و نسل‌ من هم حامل همین سوال عباس‌میرازیی است.

تفاوت درک شما با نسل‌های قبل از این سوال عباس‌میرزایی چیست؟ یعنی می‌خواهم بگویم که حالا بحث جواب‌هایی که به این سوال داده‌شده است را که کنار بگذاریم، الان می‌‌خواهم بپرسم که فهم شما از همین صورت‌بندی سوال چیست؟

این پرونده هنوز گشوده است و من بعید می‌دانم که به سهولت بتوانیم از پسِ این سوال برآییم. خب من این را در قالب ریشه‌های شکل‌گیری تجدد می‌بینم. یعنی فکر می‌کنم که ما باید ابتدا روایت غیرترجمه‌ای خودمان از نحوه‌ی شکل‍‌گیریِ تجدد در غرب را پیدا کنیم. صورت‌بندی خودمان را از مسأله بدهیم. بعد می‌توانیم بپرسیم که حالا این تجددی که ما اینطور فهمش می‌کنیم وقتی وارد شرق شد چه اتفاقاتی را باعث شد. ما نیاز داریم که نه فقط در مورد خودمان که در مورد غرب هم مطالعه‌ی انتقادی داشته باشیم. من موضوعات مورد بررسی‌ام را بنابرهمین دید انتخاب کردم و روی تاریخ شکل گیری تجدد و ریشه‌هایش در الهیات تحقیق می‌کنم.

حالا زیاد از موضوع بحث دور نشویم. من فکر می‌کنم همین درک که بسیاری از دوستان من در اقصی نقاط جهان دارند روی چیستی تجدد کار می‌کنند و سوال را با یک فرمول ساده‌ و اکثراً ترجمه‌ای و ایدئولوژیک جواب نمی‌دهند، تفاوت عمیقی است بین نسل ما و نسل‌های پیشین.

به غیر از آن نسل اول مثلاً به نظر شما نسل‌های میانیِ دانشجویان ایرانی در اروپا چه جوابی به این سوال دادند. یعنی می‌خواهید بگویید که آنها عمیقاً تجدد را درک نکردند.

بله، به نظر من درک عمیقی نداشتند. یا بهتر بگویم که در آن موقعیت تاریخی توان درک عمیق‌تر هم وجود نداشته. درست همانطور که در مورد نسل اول امکان فهم بیش از قفل‌‎سازی و توپ‌سازی ممکن نبود و اگر هم کسی فراتر می‌رفت استثناء بود.

ببینید مثلاً یک نسل‌هایی مثل مرحوم جمال الدین اسدآبادی که می‌آیند اروپا و می‌گویند که آنجا اسلام دیدم و اینجا مسلمان با چه چیزی از اروپا برخورد داشتند؟ با همان چیزی که ما هم در ابتدای همین گفتگو به آن پرداختیم- مثلاً نظم سازمانی، زیبایی و تمیزی خیابان‌ها و … . این یک ظاهری است که خوب هم هست. اما در پسِ این ظاهر یک مسائل بسیار بسیار عمیق‌تری وجود دارد که ما را به شک وا می‌دارد که مثل مرحوم اسدآبادی آن را صورت‌بندی کنیم. ایشان به سادگی می‌دید که نظم هست، نظم هم که در اسلام توصیه شده، پس این اسلام است. به همین سادگی. اما ما امروزه با جنبه‌‌های عمیق‌تر فلسفی و سیاسی و محیط زیستی و غیره‌ی تجدد آشنا هستیم که فرمول ساده‌ای مثل فرمول بالا را نمی‌توانیم بپذیریم.

… یا مثلاً نسلی از دانشجویان و منورالفکر‌هایی که با آثار کسانی چون هدایت شناخته می‌شوند.

دقیقاً! صادق هدایت، مجتبی مینوی و مانند اینها هم یک نسل دیگر هستند که باز عمیق‌تر با غرب درگیر شدند. به نظر می‌رسد که اینها هم باز یک فرمولی ارائه دادند که گرچه به نظر من هنوز یک فرمول ساده‌ی ترجمه‌ای‌ست اما حتی امروز هم در بخش‌هایی از جامعه این روایت زنده و معتبر است. اینها حاملان سوال عباس‌میرزا بودند که وارد غرب شدند. اما بعد که به اینجا آمدند اشتباه است که ما تصور کنیم آنها غرب را دیدند. غرب یک هستی انتزاعی و مبهم است. آنها یک غربِ خاص و محدود در زمان و مکان خاص را دیدند و تجربه کردند.

در غربی که هدایت و مینوی می‌دیدند، یک سنخ خاص از نظریات شیوع داشت. نظریات مردم‌شناسانه‌ای که یک به وجود نژادی معتقد بود که ریشه در هند و ایران داشتند و شاخه‌ای از این نژاد به اروپا مهاجرت کرد که ژرمن‌ها مثلاً از این نژاد هستند. در زبان ‌شناسی هم به آنها گفتند خانواده‌ی زبان‌های هند و اروپایی. جالب است که بگویم که متفکرینی که به این نظریه باور داشتند خودشان اصطلاح نژاد آریایی را جعل کردند. یعنی ساختند و وضع کردند. چنین اصطلاحی آنطور که ممکن است برخی تصور کنند، در کتب قدیمی وجود ندارد. کاملاً یک برساخته‌ی آکادمیک است.

در هر حال، نسلی که چهره‌ی شاخصش هدایت بود با سوالی از علل پیشرفت غرب و انحطاط ایران به غرب و رفت و با این نظریات آشنا شد. نتیجه چه شد؟ این رهیافت که ما نژاد و خون‌مان با اروپایی متجدد یکی است. سرنوشت‌مان هم یکی بود. یعنی ما در مسیر تاریخ بودیم که به طور طبیعی پیشرفت کنیم و به نقطه‌ای برسیم که امروز غرب رسیده. اما یک گسستی شکل گرفته که وضع ما این شده. آن گسست چه بود؟ آنها به دو عنصر اشاره کردند یکی حمله‌ی اعراب و پذیرش اسلام و یکی حمله‌ی مغول. اگر دقت کنید در آثار ادبی این دوره هم مدام به این دو اشاره می‌شود. حاصل این ترجمه‌ی به نسبت پیچیده‌تر از ایدئولوژی‌ِ نژادپرستانه غربی شکل گیری یک سنخ پاسخ‌ها به سوال از چیستی غرب و کیستی ما بود که امروزه به عنوان ملیت‌گرایی بین ما رواج دارد.

از میان این نسل‌ها شاید برای نسل ما، مهم‌ترین خاطره مربوط به نسل قبل باشد که انقلاب کرد.

بله، این بحث را می‌توانیم ادامه بدهیم تا نسلی که با مرحوم شریعتی انقلابی شد و با امام، انقلاب کرد. این نسل بیشتر ایده‌ی بازگشت به “خویشتنِ خویش” را پذیرفته بود که در تعارض با آن ایدئولوژی شبه ناسیونالیستی پهلوی، “خویشتنِ خویش” را دینی تفسیر می‌کرد.

اینجا دیگر به همه‌ی آن ماجراها تغییرات سریع دنیای متجدد متاخر هم اضافه شده بود. بدنه‌ی روزافزونی از اجتماع اول به شهرها آمده بود. دوم تشنه‌ی شنیدن از “دیگری” بود تا هویت خود را دریابد. دیگری‌ای که غربی و شرقی است. به علاوه اینکه ما شاهد گسترش تکنولوژی ارتباطی و رادیو و تلویزیون و ضبط صوت هم هستیم. پس دیگر دانشجویان غرب رفته و اساتید غرب چشیده مخاطبین زیادی در بدنه‌ی اجتماع دارند. اگر به این جنبش‌های رهایی از استعمار و چپ و اسلامی را هم اضافه کنیم متوجه می‌شویم که چرا این نسل از دانشجویان و روشنفکران غرب‌دیده در حیات سیاسی/ اجتماعی ما تا این میزان اهمیت پیدا کردند.

آنها نسبت به نسل‌های پیش از خودشان قدرت بیشتری داشتند و توانایی ایستادگی در برابر قدرت‌مندان عرصه‌ی سیاسی را داشتند. فکر می‌کنم اینجا جایی بود که آخرین بند‌های رابطه‌ی دانشگاه و قدرت سیاسی گسست و دانشگاه ایرانی در برابر قدرت سیاسی ایستاد. این خاطره‌ای جمعی شد در حافظه‎‌ی ما. حال تنها کافی است من بگویم “جلوی دانشگاه” که همه می‌دانیم که دارم از چه چیزهایی صحبت می‌کنم. از راهپیمایی، شورش، تحصن، اعتصاب و حتی نماز جمعه و سخنرانی‌های سیاسی. نیمی از تصاویر حافظه‌‌ی جمعی/سیاسی معاصر ما خلاصه می‌شود در همین دو کلمه!

آن تصویر افلاطونی از آکادمی بعد از شریعتی و نسل‌ شریعتی‌ها تبدیل شد به تصویری از یوتوپیا و جامعه‌ی ایده‌آلی که راهش از علم و دانشگاه می‌گذرد.

فکر می‌کنم این ریشه در فرهنگ ما هم دارد که علم و حکمت را ارج زیادی می‌گذارد. اینطور نیست.

با شما موافقم. اما این تصویر افلاطونی از آکادمی و حکمت و علم که سیاسی هم شده و در یک انقلاب هم با موفقیت شرکت داشته باعث شد که دانشگاه و علم بعد از انقلاب جایگاهی نمادین پیدا کند. تقاضای همگانی برای تحصیلات دانشگاهی اوج بگیرد. در این شرایط محیط دانشگاه یک محیط مغشوش و شلوغ شد که دولت سعی در تسخیرش دارد. مثلاً مرحوم طالقانی پیشنهاد داد به صورت نمادین برای ارتباط بیشتر جوانان نخبه و دانشجو با دین، نماز جمعه در دانشگاه برگزار شود. اما می‌بینیم که هنوز بعد از سی و خرده‌ای سال نمازجمعه‌ی تهران در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. از سوی دیگر بسیاری از اعتراضات سیاسی (مثل قائله‌ی کوی دانشگاه 1387) هم از دانشگاه شروع شدند. بعد باز این را بگذارید کنار رشد و انفجار جمعیت در دهه‌ی شصت این شد که رقابت سنگینی برای ورود به دانشگاه در گرفت.

کلاس‌های کمک آموزشی در همین اواخر دهه‌ی هفتاد بود که در ایران پا گرفت برای همین در خواست دانش‌آموزان پشت کنکوری.

…و تقاضای خانواده‌های نگران از آیند‌ه‌ی فرزندشان. حالا در این فضا رفتن به خارج برای تحصیل برای نسل ما معنای جدیدی پیدا کرد. نسل ما دهه‌ی شصتی‌ها در هیچ چیز، از جمله در تحصیل دیگر آرمان‌گرا نبود. در واقع شاید ما اولین نسل فاقد یوتوپیا هستیم. ما سرمان بیشتر به کار خودمان گرم است. آرمان‌های سیاسی غلیظ و انقلابی کمتر در نسل ما جاری است. اگر هم آرمانی هست، بر سرش توافقی وجود ندارد. آرمان‌های خرد و پراکنده و متکثری داریم. نسل ما که در میانه‌ی بحران و انقلاب و جنگ زائیده شد آرمان‌زدایی شده است.

منظورم از آرمان، ایده‌های بزرگ برای بشریت و تاریخ و غیره است. فکر می‌کنم ما نزدیک‌ترین نسل به اولین نسل دانشجویانی هستیم که به اروپا رفتند. مثل آنها ما در کوله‌پشتی‌مان بیشتر سوالات بزرگ داریم، تا جواب‌های بزرگ.

به نظر می‌رسد که نسل ما دو خصیصه‌ی عمده دارد. اول اینکه به واسطه‌ی سطحی از تکنولوژی‌های ارتباطی که با آن روبروست و به صورت خاص به خاطر وجود اینترنت یک تجربه‌ی بلاواسطه از غرب و دیگریِ غربی دارد. حالا چه به غرب رفته باشد چه نه. پس کلاً غرب برایش بیشتر افسون‌زدایی و ملموس‌تر شده. دوم همانطور که پیش از این گفتم اینکه نسل ما به دنبال فرمول‌های ساده‌ساز و تقلیل‌گرایانه‌ای نیست که معظلات را در یکی دو جمله خلاصه می‌کند. برای همین نسل نقاد و ریزبینی است.

راستش من این وضعیت را هم بیشتر دوست دارم. فکر می‌کنم که ما نسل تکنوکراتی هستیم. ما شاید کسانی باشیم که بتوانیم دانشگاه ایرانی را سر جایش بنشانیم. سر جایش یعنی جایی که باید بنشیند. جای که دانشگاه را به گوشه‌ای براند، خارج از گود سیاست، تا اتاق فکر باشد. این آرامش کمک خواهد کرد، که کم کم دانشگاه ما خود را در رابطه‌ای ارگانیک با جامعه باز‌تعریف کند. الان اگر به جمیعت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور هم نگاه کنید می‌بینید که خبری از انجمن‌ها و گردهم‌آیی‌های سیاسی و غیر آن به سبک پیش از انقلاب نیست. فضای ما با نسل قبل کاملاً در این جهت متفاوت است.

بحث ما در مورد تجربه‌ی زیسته‌ی تحصیل در غرب بود و در نهایت به بررسی بستر تجربیات نسلی رسید.

اگر ما تجربیات خودمان را در دو بستر ببینیم در صورت‌بندی مشکلات‌ آکادمی ایرانی کمک‌مان می‌کند: ابتدا اینکه ببینیم در چه بستری در عرض مکان با غرب آشنا شدیم. یعنی با کدام غرب و با چه معنایی از غرب. دوم اینکه ببینیم که نسل‌های پیش از ما با چه رویه‌هایی از غرب آشنا شدند. ما از آنها جدا نیستیم. این کمک می‌کند که دانشگاه خودمان را بهتر بشناسیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه