بررسی تحولات و وضعیت فلسفه در ایران معاصر در روز جهانی فلسفه

زمان انتشار: ۰۱:۵۹ ۱۳۹۱/۰۶/۱۴

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران از بزرگداشت روز جهانی فلسفه در ایران خبر داد و گفت: در همایشی که بدین منظور برگزار خواهد شد علاوه بر بررسی تحولات و وضعیت فلسفه در ایران معاصر ، «جایگاه زنان در فلسفه کشور» نیز به عنوان موضوع خاص مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران از بزرگداشت روز جهانی فلسفه در ایران خبر داد و گفت: در همایشی که بدین منظور برگزار خواهد شد علاوه بر بررسی تحولات و وضعیت فلسفه در ایران معاصر ، «جایگاه زنان در فلسفه کشور» نیز به عنوان موضوع خاص مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و رئیس شورای سیاستگذاری همایش روز جهانی فلسفه 2012 به تبیین موضوع همایش روزجهانی فلسفه و اهداف آن پرداخت و گفت: روز جهانی فلسفه که همه ساله در یکی از کشورهای جهان  برگزار می شود، فرصت مغتنمی را برای اندیشمندان ایران فراهم می آورد تا یافته های علمی خود را درعرصه فلسفه به معنای عام خود به اشتراک گذاشته و ضمن ورود به گفتگوهای علمی سازنده، نگاهی از بالا نیز به وضعیت فلسفه در کشور داشته باشند.

وی افزود: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به دلیل جایگاه والای خود در عرصه مباحث فلسفی کشور و نگاه ویژه اساتید و دانشجویان کشور به آن وظیفه خود می داند که این فرصت را مغتنم شمرده و زمینه تبادل اندیشه های فلسفی را هر چه بیشتر فراهم آورد. به همین منظور در سال 1391، همزمان با روز جهانی فلسفه قصد داریم کنفرانسی را با هدف بررسی تحولات و وضعیت فلسفه در ایران برگزار نماییم.

خسروپناه به سیاستهای کلان همایش بزرگداشت روز جهانی فلسفه در ایران پرداخت و تأکید کرد: مقصود از فلسفه در این عنوان مفهومی موسع است که حیطه های کلام، عرفان، منطق و تا حدی مباحث فلسفی علوم تجربی و انسانی را نیز شامل می شود. مهمترین سیاست های اصلی حاکم بر فعالیت های علمی مرتبط با روز فلسفه را می توان در قالب مشارکت حداکثری اساتید و دانشجویان در دانشگاه های کشور و طلاب و استادان حکمت اسلامی در حوزه های علمیه در جهت کمک به تصمیم سازی های درست در بخش تصمیم گیر کلان کشور دانست.

وی تأکید کرد: همچنین ایجاد فضای گفتگوی صمیمانه میان اساتید و دانشجویان با هدف بررسی وضعیت فعلی فلسفه در کشور، به دست آوردن تلقی مناسب از وضعیت مطلوب فلسفه در کشور و وصول به برخی راهکارهای مناسب برای حرکت در مسیر مطلوب، برقراری ارتباط علمی عمیق تر میان اساتید از یک سو و دانشجویان و کمک به اهداف نقشه جامع علمی کشور و سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 از مهمترین سیاست های اصلی حاکم بر فعالیت های علمی مرتبط با روز فلسفه است.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه به موضوعات این همایش اشاره کرد و گفت: بررسی وضعیت آموزش فلسفه در کشور در مقاطع مختلف تحصلی و دانشگاهی و حوزوی، بررسی وضعیت پژوهش های فلسفی در قالب پایان نامه، رساله، طرح های پژوهشی، بررسی وضعیت انجمن های علمی مرتبط با فلسفه از حیث تعداد، تنوع، تعداد اعضاء، نوع فعالیت و گستره فعالیت و…، بررسی مجلات علمی پژوهشی، علمی ترویجی، علمی تخصصی و دانشجویی مرتبط با مباحث فلسفی از حیث تنوع، خوانندگان و غیره از جمله موضوعات مورد بررسی در این همایش خواهد بود.

وی افزود: در این همایش علاوه بر اینکه «جایگاه زنان در فلسفه کشور» به عنوان موضوع خاص مورد بررسی قرار خواهد گرفت، مباحثی چون بررسی کاربردی بودن یا کاربردی کردن مباحث فلسفه در سطح جامعه، بررسی تنوع موضوعات و مکاتب فلسفی مورد توجه در ایران، بررسی وضعیت نیروی انسانی در فلسفه، بررسی وضعیت بازار نشر کتاب های فلسفی، بررسی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان فلسفه در بازار کار ایران، بررسی وضعیت بنیاد های فلسفی در کشور بررسی وضعیت جوایز و جشنواره های علمی مرتبط با مباحث فلسفی  و بزرگداشت بزرگان فلسفه در کشور نیز مورد توجه خواهد بود.

حجت الاسلام خسروپناه به قالب های تعیین شده جهت بررسی موضوعات فوق الذکر اشاره کرد و گفت: فعالیتهایی امسال برای روز جهانی فلسفه و با هدف بررسی وضعیت فلسفه در ایران انجام می گیرد، در قالبهای مختلف نگارش مقاله، مصاحبه علمی و نظر سنجی خواهد بود. ما در این همایش، از مقالات ارسالی توسط صاحب نظران استقبال می کنیم.
 
وی یادآور شد: همچنین در طرح نظرسنجی بنا داریم از طریق اخذ نظرات اساتید و نیز دانشجویان کشور در خصوص وضعیت فلسفه در کشور بر اساس روش های علمی، با سنجش وضعیت فعلی و تصویر وضعیت مطلوب، فاصله موجود به دست آمده و راهکارهای وصول به وضعیت مطلوب بررسی نماییم. این نظر سنجی بعد از تحلیل علمی در قالب کتاب در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت و تحلیل نظرسنجی فارغ از داده های اولیه آن گزارش مختصری خواهد شد که برای سیاستگزاران علمی کشور نیز می تواند راهگشا باشد.
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در پایان تأکید کرد: همایش، یک شورای سیاست گذاری دارد که بنده مسئولیت آن را بر عهده دارم. کمیته علمی همایش هم متشکل از صاحب نظران و اساتید برجسته تشکیل خواهد شد و دبیری علمی و اجرایی همایش بر عهده دکتر رضا اکبری می باشد. برای ارتباط با دبیرخانه همایش، متعاقبا اطلاعیه هایی در این خصوص در سایت موسسه منتشر خواهد شد اما برای کسب اطلاع بیشتر، فعلاً دوستان می توانند از طریق پست الکترونیکی Philosofy.conf@gmail.com و شماره تماس 09198860169، تماس حاصل نموده و پرسش های خود را مطرح نمایند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه