در دومین ضیافت اصحاب علوم اجتماعی اسلامی ایرانی مطرح شد:

برگزاری همایش «علوم اجتماعی در جهان اسلام» در آینده ای نزدیک/ علوم اجتماعی اسلامی نیازمند توجه به واقعیات اجتماعیست

زمان انتشار: ۲۳:۳۵ ۱۳۹۳/۰۵/۲

 دومین ضیافت اصحاب علوم اجتماعی اسلامی ایرانی با حضور اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاههای شهر تهران به   میزبانی پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر در این گردهمایی اساتید و دانشجویان به بیان نقطه نظرات خود پیرامون مساله تحول در علوم اجتماعی پرداخته و حول پروژه های فکری و طرح […]

 دومین ضیافت اصحاب علوم اجتماعی اسلامی ایرانی با حضور اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاههای شهر تهران به   میزبانی پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر در این گردهمایی اساتید و دانشجویان به بیان نقطه نظرات خود پیرامون مساله تحول در علوم اجتماعی پرداخته و حول پروژه های فکری و طرح های پژوهشی در دست اجرای خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انتظاری: تحول در علوم اجتماعی مستلزم نگاهی فراتر از مرزهای ملی.

دکتر علی انتظاری عضو هیات علمی و مدیرگروه جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان اولین سخنران این جلسه در سخنان کوتاهی با آسیب شناسی وضعیت علوم اجتماعی در ایران گفت: نگاه علوم اجتماعی در ایران به شدت داخلی است و دغدغه های فراملی ندارد. وی با اشاره به پیشرفت های تکنولوژیکی از جمله شبکه های اجتماعی و رسانه های تصویری، تحلیل پدیده های اجتماعی با نگاهی صرفا داخلی را غیر ممکن دانست و افزود البته نگاه برون مرزی ما هم صرفا در پارادایم جهانی شدن بوده است در صورتی که من اعتقاد دارم جهان به سمت قطبی شدگی می رود و من قطبی شدن را بهترین جایگزین برای جهانی شدن یا جهانی کردن می دانم و این ایده را در چند کنفرانس داخلی و خارجی مطرح کرده ام و مورد استقبال قرار گرفته است.

زائری: علوم اجتماعی اسلامی نیازمند  گذر از معرفت شناسی و توجه به واقعیات اجتماعی  

دکتر قاسم زائری عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست به انتقادات فرید العطاس جامعه شناس مالزیایی درباره مدعیات اسلامی شدن علوم اجتماعی اشاره کرد و گفت: از نظر العطاس اندیشمندان اسلامی کاری جز نقد علوم اجتماعی مدرن انجام نداده اند. این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در ادامه افزود با توجه به گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب ما پا را فراتر از مسائل معرفت شناختی نگذاشته ایم. وی با توجه به مساله غزه گفت  ما هنوز در مرحله فلسفه علوم اجتماعی مانند آنچه در غرب در قرن هجدهم می گذشت هستیم و هنوز به مرحله علم اجتماعی پا نگذاشته ایم به خاطر اینکه از مسائل روزمره خودمان چون غزه فهم و درکی نداریم و درک های دست دوم و سوم دیگر نویسندگان و پژوهشگران را معیار قرار می دهیم برای همین به عنوان مثال در فهم بیداری اسلامی به مشکل بر می خوریم.

زائری همچنین از برنامه پنجساله خود در باره جامعه شناسی تاریخی ایران در بستر جهان اسلام سخن گفت که در گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران در حال پیگیری آن است.

دکتر حسین کچویان دکتر حمید پارسانیا

عالمی: توجه به مسائل خرد و کاربردی شرط تولید علم بومی

دکتر مسعود عالمی نیسی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه این ضیافت علمی با اشاره به دیدگاه های خود درباره مساله تحول در علوم انسانی گفت: برای رسیدن به علوم انسانی نیازمند توجه به مسائل خرد جامعه خود هستیم. این مدرس حوزه توسعه و برنامه ریزی در ادامه افزود: علوم اجتماعی بومی باید مسائل ما را حل کند از همین جهت توجه به پایان نامه ها و آموزش علوم اجتماعی باید در اولویت توجه قرار گیرند. ایجاد رشته های کاربردی چون سیاست گذاری جمعیت می توانند در این راستا مفید هستند.

باقری: علوم اجتماعی اسلامی نیازمندعزم جدی و ساختار مناسب

دکتر شهلا باقری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست نیاز به عزم قوی و ساختارهای مناسب را مهمترین راهبردهای علوم اجتماعی اسلامی و بومی دانست. از نظر باقری شکل گیری تشکل هایی از اساتید و دانشجویانی که این باور را به صورت جدی با خود دارند را مهمترین حرکت برای نیل به علوم اجتماعی اسلامی دانست

شجاعی زند: تداوم مهمترین شرط تشکیلات جدید و متفاوت در علوم اجتماعی

دکتر علیرضا شجاعی زند عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این نشست با بیان اینکه اگر چه سوالهایی درباره ماهیت علوم اجتماعی اسلامی دارد اما نیاز جامعه علمی به ایجاد تشکل هایی برای گفتگو و بحث وتبادل نظر مفید و موثر دانست. وی همچنین با اشاره به گردهمایی های سالانه اینچنینی آن را برای ایجاد یک تشکل قوی و منسجم کافی ندانست و حرکت جدی و مداوم را پیش شرط یک تشکل عملی تاثیر گذار دانست.

حسین زاده: هیچ پژوهشی بدون پیشفرض نیست

دکتر مهدی حسین زاده عضو گروه علوم اجتماعی اسلامی  و مدرس فلسفه علوم اجتماعی در دانشگاه تهران توجه به فلسفه علوم اجتماعی و شناخت زمینه های فکری علوم اجتماعی مدرن را نیاز روز علوم اجتماعی دانست. وی تشخیص و معرفی نظرگاههای مختلف در مبادی پژوهشهای اجتماعی را از وظایف فلسفه علوم اجتماعی دانست و نداشتن پیشفرض خاصی در پژوهشها را امکان ناپذیر دانست. وی در ادامه تفاوت انسان و جامعه در نظر دانشمندان مختلف علوم انسانی و اجتماعی با تعریف دین از انسان و جامعه را عامل توجه به مساله علوم اجتماعی اسلامی دانست

پارسانیا: هم افزایی نیازمند متشکل شدن

حجت الاسلام دکتر حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با  تشکر از برگزار کنندگان این ضیافت با ذکر اینکه اولین بار است که در این ضیافت حضور می یابد، به وجود رویکردهای مختلف در مساله علوم اجتماعی اسلامی  اشاره کرد و گفتگو و هم افزایی میان این رویکردها را اصلی ترین راهبرد دانست. این عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران  با اشاره به طیف های مختلف فکری و روشی اساتید و دانشجویان حاضر، ایجاد تشکیلاتی برای گفتگو و تبادل نظر پیرامون این موضوع را اساسی خواند و اظهار امیدواری کرد این جلسات در فاصله های زمانی کوتاه تری برگزار گردد تا ثمرات مفیدتری داشته باشد. وی ادامه داد من معتقد نیستم که ما دانش اجتماعی نداریم چون جامعه و فرهنگ بدون آگاهی اجتماعی ممکن نیست ولی آنچه مساله است و همه حضار بر آن تاکید کردند گریز از چیزیست که نسبت به آن احساس خوبی نداریم

در ادامه این نشست چندتن از دانشجویان دکتری فعال در حوزه علوم اجتماعی به بیان گزارشی از فعالیت های خود کردند:

بلیغ: نقد و بررسی پایان نامه های دانشجویی در دستور کار اشراق

دکتر رامین پرچمی دکتر علی انتظاری

علیرضا بلیغ دانشجوی دکتری فلسفه علوم اجتماعی و مسوول کارگروه علوم اجتماعی موسسه اشراق از جمله دانشجویانی بود که در این نشست به بیان نقطه نظرات خود درباب تحول در علوم انسانی و اجتماعی پرداخت. وی در این نشست ارتباط میان حوزه های مختلف و مسائل اجتماعی به جای توجه صرف به دیسیپلین رشته را از راهبردهای این کارگروه دانست و افزود برگزاری جلسات نقد و بررسی پایان نامه ها و مقالات دانشجویی و تدوین پژوهشهای بین رشته ای را از جمله فعالیت های این کارگروه دانست.

 مظاهری: راه علوم اجتماعی اسلامی از پژوهشهای میدانی می گذرد.

محسن حسام مظاهری دانشجوی دکتری جامعه شناسی و سردبیر نشریه  فرهنگی اجتماعی هابیل فقر داده های میدانی را ازجمله معضلات علوم اجتماعی دانست. وی با انتقاد از توجه بیش از حد به فلسفه علوم اجتماعی، نبود گفتگو و توجه به مسائل عینی اجتماعی را مهمترین مساله علوم اجتماعی اسلامی دانست و اظهار داشت مسیر رسیدن به علوم اجتماعی اسلامی پژوهشهای میدانی و کف خیابانی است. وی اضافه کرد زمانی ما می توانیم از مساله روش عبور کنیم که انباشت پژوهشی داشته باشیم و این راه صرفا از مسیر فلسفه نمی گذرد. وی پروژه فکری خود را پیرامون مساله جامعه شناسی تشیع و نقش مناسک و عزاداری ها در آن دانست که در اولین کتابش به عنوان رسانه شیعه دنبال شده است. وی همچنین دو کتاب «بنی هندل» و «مامور سیگاری خدا» را حاصل پژوهشها و مردم نگاری های خیابانی خود در سالهای اخیر دانست.

متولی: سیما فکر به دنبال انباشت و پردازش صوت و تصویر در حوزه علوم انسانی

دانشجوی دکتری فرهنگ و تمدن و مسئول سایت سیما فکر نیز گزارشی از فعالیت های این پایگاه ارئه کرد. متولی علت ایجاد سیما فکر را انباشت و باز پردازش صوت ها و تصویرهای تولید شده در حوزه علوم انسانی در ایران دانست و اشاره کرد تا کنون پنج شماره از ویژه نامه های دریچه که هر هفته به بررسی اخبار و گزارش های علوم انسانی در ایران می پردازد منتشر شده است و در هر شماره یکی از اساتید مطرح در حوزه فرهنگ و علوم انسانی محور گفتگو بوده است. وی از کچویان، داوری، عبدالکریمی، فراستی و سعید زیباکلام به عنوان اساتیدی نام برد که در ویژه نامه های تصویری دریچه مورد گفتگو قرار گرفته اند.

دکتر علیرضا شجاعی زند

انتظاری: برگزاری همایش بین المللی «علوم اجتماعی در جهان اسلام» در آینده ای نزدیک

در ادامه دکتر علی انتظاری به برگزاری همایش بین المللی با عنوان «علوم اجتماعی در جهان اسلام» با همکاری سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی اشاره کرد که در سال جاری در تهران برگزار خواهد شد. وی ایجاد زمینه مناسب جهت تعاملات نظام یافته تر میان پژوهشگران علوم اجتماعی در جهان اسلام را از اهداف این همایش دانست. انتظاری از اساتید و دانشجویان دغدغه مند در این حوزه دعوت کرد تا با معرفی پژوهشگران  صاحب نظر در جهان اسلام دست اندرکاران برگزاری این همایش را یاری کنند. وی رونمایی از صفحه ویژه علوم اجتماعی جهان اسلام در سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی را در راستای همین هدف عنوان کرد و اعلام کرد دکتر قاسم زائری مسوولیت این صفحه ویژه را بر عهده خواهند داشت.

زائری: بارگزاری صفحه ویژه علوم اجتماعی جهان اسلام در پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

در انتهای برنامه دکتر قاسم زائری دغدغه های مطرح شده در سال گذشته در همین ضیافت را نقطه آغاز شکل گیری ایده همایش «علوم اجتماعی در جهان اسلام» دانست که توسط برخی از حضار مورد پیگیری قرار گرفت. وی به تلاشهای یکسال گذشته برای به اشتراک گذاشتن این ایده با اساتید و بزرگان علوم اجتماعی اشاره کرد و  افزود با مشورت های صورت گرفته برگزاری یک نشست میان پژوهشگران مسلمان در حوزه علوم اجتماعی مورد توافق قرار گرفت و  صفحه علوم اجتماعی جهان اسلام به عنوان صفحه ویژه این همایش آماده دریافت یادداشتها مقالات و ایده های علاقمندان در این حوزه است.

دکتر علی انتظاری دکتر مهدی حسین زاده دکتر رامین پرچمی فلسفه علوم اجتماعی

۶ دیدگاه

  زنان سرزمین من :

  چه دردناکه که انقدر اساتید خانوم کم هستند… مایه تاسف

  ای کاش استاد زائری درباره دیدگاهشون در خصوص غزه بیشتر توضیح می دادن.

  طاهری :

  خانم ها هم دعوت بودند اما چون برنامه افطار بود برای برگشت به منزل در آن ساعت شب مشکل داشتند این شد که حضور آنها کمرنگ شده است.

  محمدحسین :

  چرا تعداد عکس های کار شده این قدر کم است؟

  عبدازهرا :

  اتفاقا خيلي خوبه
  چون هر چي مرد است از دامن زن مومن و متعهد بيرون مي ايد

  خاقان :

  اینکه جهان غرب) پروتستانی( صاحب و منبع علوم اجتمایی هستند و آن را اغلب در خدمت منافع اجتمایی خویش قرار داده اند. صحبتی نیست، مشکل در طرف مقابل یعنی همه جهان منهای پروتسنانهاست که قدرت عملی جایگزینی و رقابت ندارند، جز انتقاد، و یا تقلید.
  تفکر تا هنگامیکه دگماتیک است، و دگمها فیلترینگ جریانات فکری هستند، امیدی به رشد تفکر نو اندیش و جایگزین نیسن.
  خاقان
  سوئد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه