به سوی خلق یک فضای شهری پایدار

نویسنده:

نویسنده کتاب: سید علی اکبر موسوی.مونا حاجی بنده

انتشارات: علم نو

زمان انتشار: ۱۹:۵۵ ۱۳۹۳/۰۲/۱۷

فصل اول این کتاب شامل مفاهیم ،تعاریف و ادبیات موضوع، فصل دوم به بررسی سابقه فضاهای پیاده در ایران و جهان همراه عکس های روشنگر در دو بخش و فصل سوم تحت عنوان میدان امام حسین (ع) نخستین پلازای شهر تهران اینهم در دو بخش و فصل چهارم که شامل منابع و مآخذ و تصاویر و …. می باشد.

چه کسی هست که ندیده و یا نشنیده باشد نام میدان فوزیه (نام نخستین همسر پهلوی دوم) و سپس نام میدان شهناز (نام اولین فرزند پهلوی دوم) و … اینک نام میدان امام حسین که درود بر او باد را .

پیش از آن تمام راه بین میدان ژاله (اینک میدان شهدا )و میدان امام حسین (ع) کنونی همه خندق بود و … و میدان امام حسین (ع) که با ورود و خروج اتوبوس های برقی و گازوییلی از شرق و غرب و جنوب و آدم ها که در بین این همه اتوبوس و تاکسی و … با شتاب یا به آهستگی به دنبال راه خود بودند تا برای خرید از کوچه شهرستانی، خیابان مازندران و … سوار شدن  وسایل  نقلیه  اگر بتوانند به سلامت گذر کنند. گذرندگان پیاده نگران بودند، رانندگان معذب از این همه ازدحام، ولی کسی برای بهبود وضع نه فکری داشت و نه پیشنهادی برای رهایی از این وضع. شاید هم جسارت پیشنهاد دادن برای رهایی از این گره های ترافیکی. ترافیک آدم و وسیله نقلیه و … چه می بایست کرد؟ بیش از 50 سال این وضع بود. آنها که گذرشان به این میدان افتاده بود، برای رفتن به شرق یا آمدن از شرق، برای رفتن به جنوب یا آمدن از جنوب، برای رفتن به کوچه شهرستانی (حالا خیابان ) و خرید کردن، که سالها و اکنون نیز یکی از مراکز مهم خرید است که از تهران پارس  نارمک و تهران نو و….  برای خرید به این کوچه می آمدند می دانند که شلوغی یعنی چه. چه تعداد کودکان که در این ازدحام گم شدند و چه تصادف های وسایل نقلیه در این کوتاه جای اتفاق افتاد و …هیچ کس اندیشه ای در باب بهبود وضع و برون رفت از این همه هرج  ومرج و پیش آمدهای ناگوار و دلخراش نکرد، یا اگر کرد جسارت ابراز و اظهار نداشت. چه که اندیشه بدون ابراز یعنی بدون اندیشه و بیهوده.

در این سالها مهندسی جوان اندیشه و پیر تجربه که در جای های گوناگون این سرزمین پهناور گشت زده و آگاهی های کلاسیک دانشگاهی خود را با اوضاع موجود  هر پهنه همسان و همتراز کرده و در هر جایگاه نیز  پیروز و سربلند بوده و توانسته در سازگاری با خواسته و نیاز آن جایگاه جسورانه پیشنهاد برخاسته از اندیشه را مطرح کند و به مرحله اجرا و عمل در آورد و چه استقبال هم شده است…. برای میدان امام حسین (ع) هم پیشنهاد کرده و با پافشاری، پیگیرانه برای اجرای پیشنهادش یک تنه با بسیاری درافتاده تا پیشنهاد مفید و راهگشا و دلسوزانه اش را به گوش و پذیرش آنان که صاحب تصمیم هستند، در این شهر بزرگ  و به عبارت امروزی، کلان شهر، برساند. او که برای مردم و با مردم بوده و هیچگاه در این راه خسته نشده و یا اگر شده بیان نکرده و استوار  در پی آرامش و آسایش بی دغدغه مردم بوده است، که شاید باشند مانندهای او در اندیشیدن ولی کمتر جسور و باشهامت و او مهندس سید علی اکبر موسوی است مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور خودآوند. او پس از مدتها بررسی و سپردن راه و گفتگو با مردم ساکن در پیرامون میدان امام حسین (ع) تا شعاع بیش از یک کیلومتر و نظرخواهی از مغازه داران و فعالان اقتصادی در میدان امام حسین (ع) و راه های منتهی به آن و دریافت آرای کارشناسان شاغل در شرکت تحت امر خود که در زمینه های گوناگون تجربه دارند و جوانب امر را به درستی دیده و سنجیده اند، در پایان، پیشنهاد خود را برای بهبود وضع میدان امام حسین (ع) به شهرداران مناطق 13،12،7 و شهردار تهران و سازمان ها  و ارگان های تصمیم گیرنده ارایه کرد. و حالا …. این شده است که دیده می شود. وسایل نقلیه در سطح زیرین میدان و آدم ها پیاده در رویه بالایی میدان. اکنون همه رضایت دارند. پیاده ها از جایگاه امنی که برایشان ایجاد شده ،رانندگان وسایل نقلیه عمومی و خصوصی از پیمودن مسیر بدون مزاحمت گذرندگان.

و حالا این انسان خوش فکر و جسور که اجرای پیشنهادش -اگر چه دیگران میوه درخت این اندیشه را میل کردند- و نتیجه آن که رضایت و راحت هم وطنانش می باشد را می بیند، بسیار خوشحال است.

تمام این راه و بهره گیری از آن را در کتابی کم حجم که به راستی گزارش گونه است از طی یک پروژه مردمی به زبانی بسیار ساده و با آوردن نمونه هایی از دیگر شهرهای دنیا در چهار فصل و چهاربخش با شرح و توضیح کوتاه و کارآمد و بهره دار همراه با عکس و توضیح به اندازه به چاپ رسانده است. فصل اول این کتاب شامل مفاهیم ،تعاریف و ادبیات موضوع، فصل دوم به بررسی سابقه فضاهای پیاده در ایران و جهان همراه عکس های روشنگر در دو بخش و فصل سوم تحت عنوان میدان امام حسین (ع) نخستین پلازای شهر تهران اینهم در دو بخش و فصل چهارم که شامل منابع و مآخذ و تصاویر و …. می باشد.

خواندن این کتاب به جهت تخصصی بودن اندیشه و مطالب، برای دانشجویان و به خاطر ساده نویسی و دوری از پیچیدگی های معمول چنین کتابها  برای همه مردم مفید و آموزنده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه