بیست و چهارمین باغ کودکان افغانستانی رویید

منبع: علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۶:۲۰ ۱۳۹۲/۰۶/۵

جالب این است که با همین بضاعت محدود، افراد زیادی از کشورهای سوئد، آلمان، بلغارستان، اتریش و زلاند نو درخواست نسخه‏ های چاپی باغ را داشته اند. حتی دوستی به ما خبر داده‏ که به خاطر استقبال خانواده ‏های افغانستانی مهاجر در کشور زلاندنو، خودش از فایل پی دی اف پرینت گرفته و در بین آنها توزیع کرده است.

باغ شماره  24 از چاپ برآمد. «ماهنامه باغ» ویژه کودکان و نوجوانان افغانستانی ساکن در ایران و افغانستان است که از سوی موسسه فرهنگی ماه نو و با مدیرمسئولی محمد سرور رجایی منتشر می شود. وی درباره چگونگی راه اندازی این نشریه می گوید: «طرح نشریه باغ از سال‏ها پیش در ذهنم بود؛ سال‏ ها بود که احساس می‏ کردم جای نشریه‏ ای با محتوای دینی و ارزش‏ های جهادی برای کودکان کشورم، خالی است. متاسفانه در این روزگار برای شخصیت کودکان کشورم بها داده نمی‏شود چه برسد به نشریه‏ کودکان. اگر چه چند تا نشریه‏‏ با عنوان کودک در کابل منتشر می‏شود، آن‏ها بیشتر رنگ و لعاب‏شان کودکانه است، نه مفهوم و محتوای آن. در چنین شرایطی که رسانه‏ های تصویری ما شمارشان به بیش از چهل عدد می‏ رسند، آن‏ها نیز متأسفانه برنامه خوب و سازنده برای کودکان ندارند. وقتی دو سال پیش با دو سه تن از دوستان تصمیم گرفتیم تا کار کودکان انجام دهیم، اولین توصیه ما به همدیگر این بود که به آن به چشم کار جهادی نگاه کنیم، که کردیم. در آن زمان، عنوان «باغ» بیش از هر زمان دیگر در ذهن ما جوانه زد. «باغ» با روحیه شادابی، امیدآفرینی، هویت بخشی و بازخوانی خاطرات جهاد افغانستان و آشنایی کودکان، به این حقیقت مظلوم و فراموش شده، شکل گرفت.»

رجایی این گونه ادامه می دهد که: «اولین شماره باغ در 8 صفحه آپنج سیاه و سفید در 150 نسخه منتشر شد. پول کوپی آن کمی بیشتر از بیست و پنج هزار تومان شده بود. هنوز هم پیامک دوستانی را که  به کارهای اولیه ما خندیده بودند، را داریم. خدا را شکر می‏ کنم که امروز در سایه همت همکاران و استقبال کودکان افغانستان که باعث روحیه مضاعف ما شد،  باغ هم رنگی منتشر می‏َ شود. در حال حاضر باغ کوچک ما در 16 صفحه تمام رنگی با شمارگان 3000 نسخه آخر هر ماه منتشر می‏شود. ما قدم به قدم پیش رفتیم. مثلا 150 نسخه، چند شماره بعد رسید به 500 نسخه. چند شماره را با شمارگان 500 نسخه منتشر کردیم. بعد از مدتی باز هم کمی تغییر دادیم و جلدش را کپی رنگی کرفتیم، کاری که به یکباره روی دست ما هزینه گذاشت. هزینه‏ ای که برای ما سخت بود از جیب خود بدهیم. البته استقبال بیشتر کودکان و تشویق دوستان ما را بر آن داشت که دیگر زیراکسی منتشر نکنیم و با اندکی اضافه کردن هزینه کاملا رنگی چاپ کنیم.  در حال حاضر باغ کودکان و نوجوانان افغانستان 3000 نسخه منتشر می‏ شود.، که از این 3000 نسخه، 1200 نسخه آن در افغانستان توزیع می شود؛ در ولایات کابل، هرات، قندهار، مزار شریف و بامیان.  در ایران هم در شهرهای تهران، قم، مشهد مقدس، اصفهان و … پخش می‏شود. فایل پی‏ دی‏ اف باغ  به صورت ایمیلی به بیش از پانصد نفر از فرهنگیان افغانستانی در کشورهای دور ارسال میشود. که بازخوردهای بسیار مثبتی هم داشته است.»

جالب این است که با همین بضاعت محدود، افراد زیادی از کشورهای سوئد، آلمان، بلغارستان، اتریش و زلاند نو درخواست نسخه‏ های چاپی باغ را داشته اند. حتی دوستی به ما خبر داده‏ که به خاطر استقبال خانواده ‏های افغانستانی مهاجر  در کشور زلاندنو، خودش از فایل پی دی اف پرینت گرفته و در بین آنها توزیع کرده است.

شماره مرداد (اسد) ماهنامه باغ شامل مطالب، داستان ها و شعرهای متنوعی ای برای کودکان افغانستانی است، که برخی عناوین آن عبارت اند از: سلام خدا جان، عید روزه، سمنگان تخت رستم، ماه طوق، تفنگچه اصلی، آهو و شکارچی، شهر رویایی من، تار تار تیاره، نگین و نگار، روز استقلال کشور مبارک.

شما می توانید از این کوچه سبز میوه های این باغ را بچینید.

۲ دیدگاه

    مجید :

    چه کار کنیم که برای ایمیل ما هم بفرستندش؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه