بی اخلاقی علمی در یک فصلنامه علمی پژوهشی

علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۴:۲۲ ۱۳۹۲/۰۲/۲

«متاسفانه این مساله پدیده ای عام و رایج در مجلات علمی و پژوهشی به حساب می آید و از این جور رشوه های علمی چندین مرتبه به بنده پیشنهاد شده که حداقل به علت اعتقاد به چیزهایی که می گویم قید برخی مقالات علمی و پژوهشی را زده و عطای آن را به لقایش بخشیده ایم. مشکل اصلی آن جاست که مقالات علمی پژوهشی مبنایی برای رتبه بندی و ارتقای علمی تعریف شده و افراد می خواهند به هر طریق سالم و ناسالمی به این اعتبار دست پیدا کنند».

 آرش حیدری دانشجوی دکتری علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشتی که برای سایت ارسال کرده اند به بی اخلاقی علمی یکی از مجلات علمی پژوهشی حوزه جامعه شناسی اعتراض کرده اند.

به گزارش «علوم اجتماعی اسلامی ایرانی» آقای حیدری در یادداشت خود آورده اند:

دوستان و عزیزان!

به پیوست مقاله ای را که می بینید، من با همکاری جناب شهروز فروتن کیا تالیف و به دفتر فصلنامه جامعه شناسی کاربردی اصفهان فرستادیم. قرار شد به شرطی مقاله ما چاپ بشود که اسم چند نفر دیگر به این کار اضافه شود. در دلم گفتم این دیگر چه شیوه کار علمی است؟! اما بعد از دوسال پیگیری برای چاپ مقاله واقعا دلم نمی‌آمد از قید منتشرشدن ‌اش بگذرم. خلاصه قبول کردیم که اسم آنها هم اضافه شود.

حالا که نشریه چاپ شده است دیدم دو اسم خلق الساعه بالای اسم بنده و آقای فروتن قرار گرفته است!

وقتی با یکی از دوستان این مسئله را مطرح کردم، گفت: «متاسفانه این مساله پدیده ای عام و رایج در مجلات علمی و پژوهشی به حساب می آید و از این جور رشوه های علمی چندین مرتبه به بنده پیشنهاد شده که حداقل به علت اعتقاد به چیزهایی که می گویم قید برخی مقالات علمی و پژوهشی را زده و عطای آن را به لقایش بخشیده ایم. مشکل اصلی آن جاست که مقالات علمی پژوهشی مبنایی برای رتبه بندی  و ارتقای علمی تعریف شده و افراد می خواهند به هر طریق سالم و ناسالمی به این اعتبار دست پیدا کنند».

خوشبختانه این مقاله بنده را اعتبار نمی‌بخشد؛ کارهای پیشینم و سهمی که در تولید علم در حیطه خود داشته ام توانایی علمی مرا اثبات می کند و از این حیث رضایت درونی‌ دارم؛ آن قدر کار علمی کرده ام که این مقاله بالا  و پایینم نکند. اما مسئله من اعتراض به این رویه و  این اخلاق علمی است.

اساتید و دوستان محترمی که اندک شناختی از بنده دارند می‌دانند که علم برای من نه ابزار است و نه پول و نه چیز دیگر. تنها سبک زندگی است؛ آن هم به بهای پیرانه سر شدن در جوانی و چشمان ضعیف و غم همیشگی نان.

دوستان و اساتید محترم! به اندازه حیطه اختیاراتمان برای این بی اخلاقی کاری بکنیم که زیست جهان ما محسوب میشود. این مسیله زیر پوست علم ریشه میدواند و ما به نظاره نشسته ایم.

باید سمیناری در این زمینه ترتیب داد و آسیب دیدگان این حیطه را شناسایی و در تریبونی آزاد به سخن واداشت. باید تلاش کرد که مقالات مشترک استاد دانشجو و سامان چاپ مقالات علمی در ایران مورد ارزیابی دیگرگونی قرار گیرند.

اگر وزیر علوم می بودم کار را از مقالات پایان نامه ها شروع میکردم و امتیاز اساتید را در مقالات مستخرج از پایان نامه برمی داشتم. اگر میتوانید پیگیر سمیناری در این زمینه باشید. من هم تلاش میکنم.که تلخ است حاشیه ای شدن برای مراعات اخلاق.

متن مقاله:

http://uijs.ui.ac.ir/jas/browse.php?a_code=A-10-1-138&slc_lang=fa&sid=fa

۵ دیدگاه

  فاطمه :

  سلام تحسینتون میکنم که بالاخره فردی جسارت پیدا کرده و همچین اعتراضی رو بیان کرده . حداقلش اینه که این افراد سودجو واسه ی لحظه هم شده به فکر فرو میرن که تا کی میخان اینطور از دانشجوها سواستفاده کنن . همین افرادی که خودشون داعیه ی اخلاق رو دارن

  مح :

  سلام
  مطمئنم که این چیزای کوچیک روی سابقه ی علمی شما تاثیری نداره به شجاعتتون آفرین می گم امیدوارم این تلنگری باشه به وجدان خفته ی بعضی افراد.

  رهگذر :

  به مجله اعتراض کردید؟ شاید اشتباه شده!

  فرانک جمشیدی :

  آقای حیدری!باسلام وادب
  شما را از نزدیک ندیده ام اما مقالاتتان را خوانده ام. من به آنچه مرقوم فرموده اید اضافه میکنم مسئله پول ستاندن از صاحبان مقالات جهت چاپ مطلبشان را.و حتماً اطلاع دارید که این کار، باب چه داد و ستدهایی را باز کرده است!!!
  الغرض، ایمان داشته باشید همیشه خری که میلنگد اولین کس که میفهمد صاحب آن است.پس اینطور نیست که آقایان ندانند و منتظر باشند کسی زنگشان را به صدا درآورد و چرت آنها را پاره کند.بخدا اگر نیازی به سمینار و همایش باشد چون آشکارا میتوان پیدایی و رشد پدیده ای را (در نتیجه این سیاستهای اشتباه) مشاهده کرد که من از آن به «مقالات یلخی-پردازشی» به جای« مقالات علمی-پژوهشی» یاد میکنم.پاینده باشید.

  حریر :

  آدم مزخرف تو آبروی هرچی مرده بردی، الکی شعار نده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه