نگاهی به پایان نامه خانم معصومه رستمی راوری

تحلیل محتوای وصیت نامه شهدای روحانی استان کرمان

منبع: سایت جامع دفاع مقدس کرمان

دانشجو: معصومه رستمی راوری

استاد: فاطمه معین الدینی

دانشگاه: مدرسه علمیه فاطمه (علیها السلام) شهرستان کرمان

زمان: 1386

زمان انتشار: ۱۳:۲۳ ۱۳۹۲/۰۶/۱۷

دشمنان اسلامی در صدد هستند که با تبلیغات منفی و هزینه های فراوان ، آثار و برکات دفاع مقدس را از بین ملت ایران پاک کنند لذا هر کاری که با این هدف مغرضانه دشمن مبارزه کند ، مقدس و ارزشمند می باشد.

اهداف و سوالات تحقیق:

این تحقیق با عنوان «تحلیل محتوای وصیت نامه شهدای روحانی استان کرمان» به جهت آشنایی با وصیت نامه شهدا و تحلیل بیانات این عزیزان به نگارش آمده است، تا از این طریق به اهدافی از جمله دست یابد:

1- آشنایی با نحوه نگرش شهدای روحانی در مورد امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی

2- آشنایی با نحوه  نگرش شهدای روحانی در مورد عبادت، تقوا، صبر و پایداری

3- آشنایی با نحوه نگرش شهدای روحانی در مورد خانواده، والدین ، جوانان و مردم

4- آشنایی با نحوه  نگرش شهدای روحانی در مورد ایثار، جهاد، شهادت و دفاع

از جمله سئوالاتی که در تحیق به دنبال آن هستیم عبارت اند از:

– مهم ترین مولفه های وصیت نامه ی شهدای روحانی کدامند؟

– شهدا چه دیدی به مساله ولایت فقیه ، جنگ ، ایثار و دفاع داشته اند؟

– مهم ترین توصیه شهدا به خانواده ، مردم ، جوانان و مسئولین چیست؟

 پایان نامه شامل پنج بخش است:

بخش اول: با عنوان «کلیات تحقیق» به مباحثی چون مقدمه، بیان مساله ، پیشینه موضوع، ضرورت و  اهداف تحقیق و سوالات تحقیق پرداخته است.

بخش دوم:  با عنوان «ادبیات تحقیق » دارای دو فصل است که در فصل اول، مباحثی چون حضور ائمه معصوم (ع) و علماء در صحنه های ایثار و جهاد و بیانات امام خمینی «رحمه الله علیه » و مقام معظم رهبری در مورد روحانیت بررسی شده است. در فصل دوم نیز، تعریف شهید و شهادت ، دلایل علاقه اولیاء  خدا به شهادت، اثرات و کارکردهای شهادت مورد بررسی قرار گرفته است .

بخش سوم  تحقیق  نیز شامل سه فصل است : در فصل اول ، به روش و تکنیک تحقیق اشاره شده است . از آنجا که این تحقیق از نوع علوم نقلی – روایی است، به روش تحلیلی و توصیفی انجام شده است. در فصل دوم : وصیت نامه شهدای روحانی بر اساس مولفه هایی چون شهادت بر یگانگی خدا، عبادت ، تقوا، ایثار ، صبر، شهادت ، امام خمینی (رحمه الله علیه ) جنگ و جهاد ، جوانان ، والدین و خانواده و… طبقه بندی شده است. در فصل سوم ، هم به تحلیل بیانات شهدا پرداخته شده است.

در بخش چهارم تحقیق ، جداول توصیفی و نمودار میله ای ترسیم و تشریح شده است.

بخش پنجم تحقیق هم شامل خلاصه ای از تحقیق، نتایج ، پیشنهادات و محدودیت ها است. این تحقیق نتایجی نیز به دنبال داشته که برخی از آنها عبارت اند از:

– شهادت در فرهنگ اسلامی ، از قداست و نورانیت خاصی برخوردار است زیرا فرد ، آگاهانه تمامی هستی خود را در راه هدف مقدس فدا می کند.

– شهدا آیینه تمام نمای راز حیات هستند، لذا آشنایی با توصیه های این عزیزان می تواند ما را هم چنان در خط اسلام نگه دارد.

– دشمنان اسلامی در صدد هستند که با تبلیغات منفی و هزینه های فراوان ، آثار و برکات دفاع مقدس را از بین ملت ایران پاک کنند لذا هر کاری که با این هدف مغرضانه دشمن مبارزه کند ، مقدس و ارزشمند می باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه