تدوین سبک زندگی اسلامی نیازمند کرسی درس خارج است

منبع: خبزگزاری رسا

زمان انتشار: ۱۱:۱۰ ۱۳۹۲/۰۲/۲۳

در سبک زندگی دینی افزون‌بر بهره‌گیری از روایات، فرد واقع بینانه عمل کرده و شناخت کافی نسبت به موضوعات داشته باشد. اگر بخواهیم در زندگی اسلامی به عقل رجوع نکنیم و تعارض بین آیات و روایت را مورد بررسی قرار ندهیم همانند اخبارگری گرفتار انحراف می‌شویم.

حسن رحیم پور ازغدی، در همایش حوزه و سبک زندگی که در مدرسه معصومیه(س) قم برگزار شد، گفت: امروزه ما افزون‌بر توضیح المسائل عبادی به یک توضیح المسائل در مورد چگونگی زیستن و معاشرت با افراد جامعه نیاز داریم.

وی اضافه کرد: باید توضیح المسائلی که برای سبک زندگی دینی نوشته می‌شود بر اساس درک صحیح از زندگی بشر، درک صحیح و جامع از آیات و روایت بوده و در آن رفتار درست و نادرست با اقشار مختلف مردم مشخص شود.

معاشرت صحیح با مردم از علائم سبک زندگی درست است

این استاد دانشگاه و حوزه تصریح کرد: امروزه تنها بعد عبادات در زندگی ما به صورت اسلامی بوده و بعد چگونگی رفتار و معاشرت با افراد جامعه چه در محل کار یا مغازه دینی نیست، در روایات معصومان(ع) آمده «بازار اسلامی به بازاری گفته می‌شود که در آن دورغ‌گویی، قسم خوردن و چانه زدن نباشد» در حالی که این گونه‌ بازار اسلامی را شاید تنها در رویا بتوان دید.

استاد دانشگاه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی اسلامی بیان داشت: زندگی ما از دو بخش فردی و اجتماعی تشکیل می‌شود، در بخش فردی باید به کارهای عبادی مانند زیارت و توسل پرداخت و در بخش اجتماعی نیز چگونگی رفتار و معاشرت صحیح با دیگران مورد بررسی قرار ‌گیرد.

وی ادامه داد: سبک زندگی دینی به این معنا است که فرد افزون‌بر انجام عبادت چگونگی رفتار صحیح، تعامل و ارتباط درست با دیگران را بشناسد و در زندگی اجتماعی از آن‌ها بهره‌گیرد، مانند کسب و کار که باید براساس روایت صورت گیرد.

در سبک زندگی اسلامی مذهب و اقتصاد از هم جدا نیست

رحیم پور ازغدی ابراز داشت: ما در سبک زندگی دینی حق نداریم زندگی اجتماعی، فردی و مذهبی، اقتصادی را از یک‌دیگر تفکیک کنیم بلکه باید با توجه به نیازها جامعه و مسائل روز زندگی دینی خود را برنامه‌ریزی کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این‌که باید در سبک زندگی دینی افزون‌بر بهره‌گیری از روایات، فرد واقع بینانه عمل کرده و شناخت کافی نسبت به موضوعات داشته باشد، اظهار داشت: اگر بخواهیم در زندگی اسلامی به عقل رجوع نکنیم و تعارض بین آیات و روایت را مورد بررسی قرار ندهیم همانند اخبارگری گرفتار انحراف می‌شویم.

وی افزود: اگر فرد شناخت کافی نسبت به آیات و روایت نداشته باشد و بخواهد به صورت تحت اللفظی برای دیگران بیان کند سبب گمراهی آن‌ها می‌شود نه هدایت و بیان ناصحیح از آیات و روایت سبب می‌شود که اسلام به شکل کمدی ارائه شود.

حوزه‌ها وظیفه استخراج سبک زندگی از آیات و روایت را دارند

رحیم پور ازغدی با اشاره به این‌که سبک زندگی دینی باید براساس کتاب خدا و سنت پیامبر(ص) و عرف جامعه باشد، گفت: حوزه‌های علمیه در درجه اول وظیفه کشف و استخراج سبک زندگی دینی از آیات و روایت را دارند.

وی افزود: اگر حوزویان سبک زندگی دینی را برای مردم تبیین نکرده و ارائه ندهند غرب و علوم انسانی که نوشته خود آن‌ها است سبک زندگی مسلمانان برنامه‌ریزی خواهد کرد.

سبک زندگی دینی توأم با تحجر نیست

وی تصریح کرد: سبک زندگی دینی توأم با تحجر نیست و ممکن است در هر دوره با توجه به تنوع، ذوق و عرف سبک زندگی دینی در مناطق مختلف جهان متفاوت باشد و این گونه تنوع مشکل ساز نیست.

این استاد گفت: اگر سبک زندگی براساس روایات آیات باشد ما یک زندگی فطری، اخلاقی، معتدل، راحت و به دور از فحشا، دروغ و غیبت خواهیم داشت در حالی که متأسفانه ما سبک زندگی شخصی را سبک زندگی دینی می‌دانیم نه روایت و آیات را.

استاد دانشگاه دنیا و آخرت خوب را از آثار سبک زندگی دینی دانست و بیان داشت: در زندگی اسلامی دو اقلیم دنیا و آخرت وجود ندارد، دین جدا از زندگی بشر نیست و در سبک زندگی دینی همه ابعاد مادی و معنوی که سبب سعادت انسان می‌شود بیان شده است.

برای تبیین سبک زندگی اسلامی کرسی‌های درس خارج برگزار شود

وی ادامه داد: سبک زندگی دینی در سه بعد تفکر اسلامی، اخلاق اسلامی و رفتار اجتماعی اسلامی بنا شده است و باید مبلغان و مدرسان حوزه‌های علمیه قم برای تبیین این نوع سبک زندگی کرسی‌های درس خارج همانند درس خارج فقه و اصول تشکیل داده و سبک زندگی درست را مورد بررسی قرار دهند.

رحیم پور ازغدی گفت: متأسفانه امروزه زندگی امت اسلامی با سبک زندگی دینی فاصله گرفته و از سبک زندگی غربی بهره‌ می‌گیرد به گونه‌ای که حتی فرزندان و در ادبیات گفتاری خود با والدین ادب را رعایت نمی‌کنند و در برخی مواقع آن‌ها را با اسم‌های کوچک صدا می‌کنند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که قبل از مشروطه تمدن اسلامی از هم فروپاشید ابراز داشت: با بیداری اسلامی و حرکت امام خمینی(ره) تمدن اسلامی باردیگر جان گرفته و تفکر برخی افراد همانند آخوند زاده که علما و روحانیون را مانع پیشرفت جامعه اسلامی می‌دیدند از بین برد.

امروزه سبک سازی دینی وظیفه حوزه است

وی بیان داشت: امروزه سبک سازی زندگی دینی وظیفه حوزه‌های علمیه بوده و حوزویان باید سبک زندگی دینی مردم را اصلاح کنند و در هر مناسبتی دینی باید سبک زندگی دینی را برای مردم بیان کنند.

استاد دانشگاه در با اشاره به روایت پیامبر(ص) «زندگی دینی برپایه مدارا و فریضه است» گفت: باید سبک زندگی دینی را به مردم به گونه‌ای ارائه داد که همراه با مدارا و واقعه بینانه باشد البته باید از هدف اصلی که رسیدن فرد به سعادت است دور نباشد.

مقاله صوتی استاد رحیم پور در باب سبک زندگی

جدیدترین مقاله شفاهی استاد حسن رحیم‌پور نیز در پاسخ به پرسش‌هایی پیرامون “سبک زندگی” در تارنمای موسسه طرحی برای فردا (Rahimpour.ir) منتشر شده است. در این مجموعه به موضوعاتی از این قبیل پرداخته شده است:

مشترکات و تفاوت‌های سبک زندگی اسلامی و مادی

مبانی تئوریک سبک زندگی لیبرال

تفکیک دانش از ارزش (هست از باید) و تاثیر این تفکیک در سبک زندگی

ثبات یا دوام یا تحول و نسبیّت در سبک زندگی

دخالت “غایت” و نوع ارتباط طبیعت و ماوراءطبیعت در سبک زندگی

اشاره‌ای گذرا بر مفهوم‌شناسی حق انتخاب، دگرباشی، صلاح و فساد، معروف و منکر، حق و تکلیف، فردگرایی، خشونت و نسبیت، مدارا و هم‌زیستی، حریم خصوصی و عمومی و نقش هر یک از این مفاهیم در سبک زندگی از دیگر مولفه‌هایی است که در این مجموعه بررسی شده است.

گفتنی است پاسخ به این پرسش‌ها که پیش از این در نشستی با اعضای تشکل‌های دانشجویی ایراد شده است به دلیل مدت زمان زیاد نشست در دو نوبت به فرهیختگان گرامی تقدیم می‌شود.

 سبک زندگی قسمت اول را بشنوید.

 سبک زندگی قسمت دوم را بشنوید. .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه