يادداشتی از منوچهر آشتياني درباره دفاع مقدس

تمام نیروهای ارتجاعی جهانی علیه ایران متحد شدند

نویسنده:

منبع: خبرگزاری فارس

زمان انتشار: ۱۳:۳۱ ۱۳۹۲/۰۶/۲۴

امروزه کتاب‌هایی که درباره جنگ‌های جهانی نوشته شد؛ به حدی عظیم است که یک‌هزارم آن را ما درباره جنگ ایران نکرده‌ایم. متاسفانه برخی دفاع مقدس را از جمله رخدادهای دیگری در نظر می‌گیرند که برای یک ملتی رخ می‌دهد، کما اینکه این کم‌کاری در امتداد کم‌کاری‌هایی است که در مورد خود انقلاب اسلامی صورت گرفته است. یعنی اگر یک روزی قرار باشد بحث علمی درباره دفاع مقدس کنیم؛ باید ابتدا از انقلاب اسلامی آغاز کنیم

اشاره: منوچهر آشتیانی از اساتید جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، به مناسبت گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس در یادداشت خود که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده، اهداف شوم صدام و ابرقدرت‌های جهان از تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده است.

سی‌و‌یکم شهریور سال 1359 در شرایطی که جمهوری اسلامی نوپای، پس از گذشت نزدیک به یک سال و اندی استقرار، سرآغاز حاکمیت قانونی و نهادهای انقلابی در ارکان دولت اسلامی به حساب می‌آمد، به ناگاه همسایه غربی براساس فرصت‌طلبی و خصلت دست نشاندگی خود بر آن شد که مطامع و خواسته‌های جاه‌طلبانه خود را از طریق جنگی ظالمانه و تجاوزی ناخواسته بر کشور ایران و مردم آن تحمیل کند.
اما حضور مردم در مقابل یورش متجاوزان از برگ‌های زرین انقلاب است، که عنوان آن هشت سال دفاع مقدس شد. دراین راستا ایمان، ظلم‌ستیزی، ایثارگری و صبوری به نحو بسیار شایسته‌ای در دفاع مقدس به نمایش گذاشته شد.
اما باید گفت که متأسفانه در خصوص دفاع مقدس کم کاری بسیار شده است و این رخداد مهم تاریخی ایران ناشناخته مانده‌ چرا که کتاب‌های دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در مقایسه با آثاری که درباره جنگ‌های اول و دوم جهانی در شوروی، آلمان، روسیه و فرانسه به نگارش درآمده‌ تقریباً یک به هزار است.
امروزه کتاب‌هایی که درباره جنگ‌های جهانی نوشته شد؛ به حدی عظیم است که یک‌هزارم آن را ما درباره جنگ ایران نکرده‌ایم. متاسفانه برخی دفاع مقدس را از جمله رخدادهای دیگری در نظر می‌گیرند که برای یک ملتی رخ می‌دهد، کما اینکه این کم‌کاری در امتداد کم‌کاری‌هایی است که در مورد خود انقلاب اسلامی صورت گرفته است. یعنی اگر یک روزی قرار باشد بحث علمی درباره دفاع مقدس کنیم؛ باید ابتدا از انقلاب اسلامی آغاز کنیم که خروج ما از 2 هزار و 500 سال فرماسیون مناسبات گسترده سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به فرماسیون جمهوری در پی داشت. در واقع انقلاب اسلامی مهمترین واقعه تاریخی است که در این 2 هزار و 500 سال رخ داده است.
درباره جنگ جهانی دوم بیش از صد هزار کتاب، مقاله یا رساله نوشته شده و تحلیل‌های دقیق سیاسی، فرهنگی، اجتماعی بر روی آنها صورت گرفته است. همچنین در مورد آثار این جنگ‌ها و مقدمات آن که به برخی اتفاقات و روی کار آمدن ناپلئون بناپارت، شکست دوم و پیروزی سخت جمهوری منتهی شد، بحث‌های بسیاری صورت گرفته است به طوری که این اتفاق در اروپا تبدیل شده به حافظه زنده، نه تنها ملت فرانسه بلکه از طریق هگل و مارکس به حافظه تاریخ تمام ملت‌های اروپا تبدیل شده است.
اما به دنبال خروج ما از 2 هزار و 500 سال فرماسیون شاهنشاهی و ورود به فضای جدید جمهوری، این جنگ رخ داد؛ یعنی تمام نیروهای ارتجاعی جهانی ـ از صدر آن امپریالیسم آمریکا گرفته تا ذیل آن صدام ـ متحد شدند که از خروج ما از دوران 2 هزار و 500 ساله شاهنشاهی به جمهوری جلوگیری کنند و احتمالاً به وضعیت قبلی برگردانند. کما اینکه تا همین امروز هم توسط همان احمق‌هایی که در آمریکا و انگلیس در حال پرورش‌اند به دنبال این نیت هستند و بحث‌هایی که امروزه امثال «سروش» در خصوص اقلیت و اپوزیسیون که در خارج از ایران مطرح می‌کنند همه در ذیل جریان برگرداندن احتمالی جمهوری اسلامی ایران به دوره شاهنشاهی است، که قطعاً محال ممکن است.
اما اینکه چرا جنگ تحمیلی؟ باید گفت، اطلاق عنوان تحمیلی به این جنگ درست است چرا که ما برای روشن شدن افکار عمومی باید تاکید کنیم، که صلح‌دوست هستیم و فرهنگ ما فرهنگ جنگ طلبی نبوده. و این عبارت چه به لحاظ تبلیغاتی، چه باطنی و اخلاقی غلط نیست چرا که فرهنگ ما فرهنگ آشتی، دوستی، مهربانی و عرفانی است و جنگ با این نوع فرهنگ مغایرت دارد.
در دفاع هشت ساله مقدس ما؛ صحبت درباره این که عراق به ایران حمله کرده نیست، چرا که من جنگ‌ها را همه در یک نوع می‌بینم. جنگ ایران با عراق هم در یک بحث کلی یک شکلی از جنگ‌های طبقاتی است که در کشورهای گوناگون رخ داده و نیروهای مرتجع و فاسد علیه نیروهای مترقی جنگیدند که گاهی نیروهای مترقی و گاهی نیروهای مرتجع پیروز شدند که خوشبختانه در ایران نیروهای مترقی پیروز شدند.
اما جنگ تحمیلی ایران نبرد بزرگی بین نیروهای ارتجاعی جهانی با یکی از حلقه‌هایی است که توانسته خودش را از میان این نیروها بیرون بکشد و مستقل شود، بود. مثل همان حمله‌ای که در روسیه شد و توانست خودش را مستقل و از سرمایه‌داری اروپایی جدا کند که نظیر این در کشورهای مثل فرانسه و مصر رخ داد.
در جهان در یک مقطع زمانی حدود سی ساله در بسیاری از نقاط دنیا از سودان گرفته تا مصر، الجزیره، مراکش، ترکیه، ایران، چین و هندوستان نبردهای بزرگی در تمامی این مناطق علیه استعمار شکل گرفته که بعضی از این کشورها مثل روسیه موفق شدند و برخی کشورها مثل ما در انقلاب ناتمام مشروطه شکست خوردیم و با وابستگی خاندان پهلوی کماکان در حلقه اسارت سرمایه‌داری اروپایی باقی ماندیم. اما این بار یعنی در 30 سال پیش توانستیم خودمان را از این حلقه بیرون بکشیم و مستقل شویم.
ما طی 3 هزار سال گذشته همواره سه شعار اصلی استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی را سر داده‌ایم که پس از یک دوران طولانی قیومیت خلفا، مغولان، ترکان و وابستگی به غربیان بالاخره با پیروزی انقلاب اسلامی ایران استقلال را بدست آوردیم و در تلاش برای به دست آوردن آزادی و عدالت اجتماعی به ‌طور کامل هستیم. با این وضعیت معلوم است که کولونیالیسم جهانی برای نابودی کشوری که از حلقه و اسارت او خارج می‌شود، بسیج می‌شود، کما اینکه در جنگ تحمیلی، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر در کنار امپریالیسم جهانی برای نابودی ایران ایستادند.
اما باید این نکته را در نظر بگیریم که پیروزی ایران نتایجی دوسویه داشته؛ از یک سو امپریالیسم یا سرمایه‌داری جهانی از اینکه بتواند به طور مستقیم در ایران دخل، تصرف و هجمه ایجاد کنند، منصرف شد، از سوی دیگر این بیداری را به دست آوردند که مواظب کشورهای اطراف ایران باشند تا در آنجا چنین اتفاقاتی رخ ندهد، بنابراین این دو جنبه مثبت و منفی را پیروزی انقلاب داشته است.
ما می‌بایستی این دفاع انجام می‌دادیم و این استقلال را حفظ می‌کردیم تا نیروهای ارتجاعی جهان از اینکه بتوانند مستقیماً به ما هجوم بیاورند منصرف شوند که امروزه شده‌اند. ولی به هیچ‌وجه از اینکه چون نمی‌توانند به طور مستقیم به ما هجوم بیاورند، نباید آسوده باشیم بلکه باید دقت کنیم که آنها امروز به دنبال نفوذ موریانه‌ای هستند، که نتیجه‌اش سال قبل و آشوب‌های خیابانی در ایران بود.
نتیجه دفاع مقدس بعد از 30 سال هنوز برای ما همان شیرینی را دارد چرا که این دفاع به دنبال حفاظت از حمله و هجوم ارتجاع جهانی برای بازگرداندن ایران به وضعیت وابسته قبل از انقلاب بود. اما این داستان نباید به هیچ وجه ما را خواب آلوده کند که آن‌ها بعد از شکست ارتجاع جهانی و از اینکه نمی‌توانند به صورت مستقیم وارد ایران شود، دست از توطئه چینی و دخالت علیه ایران برداشته‌اند.
ایمان و اعتقاد راسخ رزمندگان ایران به حقانیت انقلاب اسلامی و موج عظیم مردمی و 8 سال دفاع مقدس را به دنبال داشت و امروزه دفاع مقدس به دنبال حلقه مبارزات کلی و خروج ما از فراماسیون شاهنشاهی به نظام جمهوری مانند محافظی برای ایران عمل کرده‌است. اما غرب دست از دخالت در ایران برنداشته بلکه بر دخالت نرم خود افزوده است و به نسبتی که از مخالفت و دخالت مستقیم در ایران درمانده می‌شود به دخالت غیر مستقیم می‌پردازد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه