يادداشتی از منوچهر آشتياني درباره دفاع مقدس

تمام نیروهای ارتجاعی جهانی علیه ایران متحد شدند

نویسنده:

منبع: خبرگزاری فارس

زمان انتشار: ۱۳:۳۱ ۱۳۹۲/۰۶/۲۴

امروزه کتاب‌هایی که درباره جنگ‌های جهانی نوشته شد؛ به حدی عظیم است که یک‌هزارم آن را ما درباره جنگ ایران نکرده‌ایم. متاسفانه برخی دفاع مقدس را از جمله رخدادهای دیگری در نظر می‌گیرند که برای یک ملتی رخ می‌دهد، کما اینکه این کم‌کاری در امتداد کم‌کاری‌هایی است که در مورد خود انقلاب اسلامی صورت گرفته است. یعنی اگر یک روزی قرار باشد بحث علمی درباره دفاع مقدس کنیم؛ باید ابتدا از انقلاب اسلامی آغاز کنیم

اشاره: منوچهر آشتیانی از اساتید جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، به مناسبت گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس در یادداشت خود که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده، اهداف شوم صدام و ابرقدرت‌های جهان از تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده است.

سی‌و‌یکم شهریور سال 1359 در شرایطی که جمهوری اسلامی نوپای، پس از گذشت نزدیک به یک سال و اندی استقرار، سرآغاز حاکمیت قانونی و نهادهای انقلابی در ارکان دولت اسلامی به حساب می‌آمد، به ناگاه همسایه غربی براساس فرصت‌طلبی و خصلت دست نشاندگی خود بر آن شد که مطامع و خواسته‌های جاه‌طلبانه خود را از طریق جنگی ظالمانه و تجاوزی ناخواسته بر کشور ایران و مردم آن تحمیل کند.
اما حضور مردم در مقابل یورش متجاوزان از برگ‌های زرین انقلاب است، که عنوان آن هشت سال دفاع مقدس شد. دراین راستا ایمان، ظلم‌ستیزی، ایثارگری و صبوری به نحو بسیار شایسته‌ای در دفاع مقدس به نمایش گذاشته شد.
اما باید گفت که متأسفانه در خصوص دفاع مقدس کم کاری بسیار شده است و این رخداد مهم تاریخی ایران ناشناخته مانده‌ چرا که کتاب‌های دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در مقا