جامعه شناس و متفکر برجسنه انتقادی در ایران

امانوئل والرشتاین در راه تهران

نویسنده:

پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۸:۴۳ ۱۳۹۲/۱۲/۵

به گزارش پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی امانوئل والرشتاین جامعه شناس و متفکر برجسنه انتقادی حوزه جامعه شناسی تاریخی و صاحب نظریه نظام های جهانی هفته آینده به دعوت انجمن جامعه شناسی ایران به تهران می آید.

وی در روز یکشنبه 11 اسفند ماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت و همچنین جلسه ای با اساتید حوزه علوم اجتماعی در دانشگاه تهران خواهد داشت.

به گزارش پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی امانوئل والرشتاین جامعه شناس و متفکر برجسنه انتقادی حوزه جامعه شناسی تاریخی و صاحب نظریه نظام های جهانی  هفته  آینده به دعوت انجمن جامعه شناسی ایران به تهران می آید.

وی در روز یکشنبه 11 اسفند ماه  در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت  و همچنین جلسه ای با اساتید حوزه علوم اجتماعی در دانشگاه تهران خواهد داشت.

همچنین حضور در دانشگاه های اصفهان و شیراز از دیگر برنامه های والرشتاین در ایران می باشد.

امانوئل والرشتاین در 28 سپتامبر 1930 در نیویورک متولد شد، وی همه درجات دانشگاهی‌اش، از جمله دکترایش را در سال 1959 از دانشگاه کلمبیا گرفت. وی بین دهه 1950 تا 1960 مطالعات خود را بر روی آفریقا متمرکز کرده بود. وی تا سال 1970 در دانشگاه کلمبیا مشغول به‌کار بود. بعد از سال‌ها ماندن در این دانشگاه و پنج سال کار سخت در دانشگاه مک‌گیل مونترال، در 1976، استاد برجسته جامع ه­شناسی ایالتی نیویورک در بینگ همتون و مدیر مرکز مطالعات اقتصاد، سیستم­های تاریخی و تمدن­های فرناند برودل، گشت. مهم‌ترین خدمت او به جامعه­شناسی، کتاب سال 1974 او، “نظام نوین جهانی” است. که به نه زبان ترجمه شده است. وی همچنین جلد دوم کتاب را نیز به انتشار رساند، که در آن، تحلیل نظام جهانی را تا سال 1750 ادامه داد. در 1975، جایزه معتبر سوروکین به‌خاطر کتاب نظام نوین جهانی دریافت كرد. از جمله كتاب‌های والرشتاین می­توان به، علم اجتماعی نیاندیشیدنی (1991)، پس از لیبرالیسم (1995)، پایان جهان چنان كه ما می­فهمیم (1999)، سقوط قدرت امریكا: ایالات متحده در دنیای آشوب‌زده (2003) و جهان شمولی اروپا: خطابه قدرت (2006) اشاره كرد.

 

 

۱ دیدگاه

    مجید :

    خوب است نظریات وی درباره امپریالیسم فرهنگی را هم منتشر کنید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه