جامعه غارتگر، فريب در بازار آمريکايي

نویسنده:

منبع: پایگاه سازمان تبلیغات اسلامی

نویسنده کتاب: پل بلومبرگ

انتشارات: امیرکبیر

زمان: 1391

زمان انتشار: ۱۷:۱۳ ۱۳۹۲/۰۸/۶

بلومبرگ در این کتاب سعی کرده است جامعه مبتنی بر بازار آزاد را به نقد بکشد و توضیح دهد که در چنین جامعه‌ای شهروندان و در واثع مصرف کنندگان بدون هیچ چتر امنیتی در چنگال قوانین بازار آزاد گرفتار خواهند شد. این کتاب در واقع به معرفی روش‌های هوشمندانه‌ای می‌پ‍ردازد که در بازار به منظور فریب مصرف کنندگان برای خرید به کار گرفته می‌شود و بلومبرگ برای تالیف آن به دست‌نوشته‌های 700 کارگر در 12 شغل مختلف استناد کرده است.

در کتاب «جامعه غارتگر، فريب در بازار آمريکايي» نويسنده کوشيده است جامعه مبتني بر بازار آزاد را به نقد بکشد و توضيح دهد که در اين جامعه مصرف کنندگان و در واقع شهروندان بدون هيچ چتر امنيتي در چنگال قوانين بازار آزاد گرفتار مي­شوند. اين کتاب درباره روش­هاي هوشمندانه­اي است که در بازار به کار گرفته مي­شوند تا مصرف کنندگان را فريب دهند. کتاب حاضر براساس 700 دست نوشته از کارگران در دوازده شغل مختلف نوشته شده است. در اين دست نوشته­ها، آن­ها از انواع تقلب­ها و حقه­هايي که در محل کارشان رايج بوده است، پرده برداشته­اند.

اين کتاب با رويکردي اخلاقي مي­کوشد پيش فرض­هاي غيراخلاقي جامعه مدرن غربي را به نقد بکشد. بلومبرگ مي­ گويد آنچه در اين کتاب نشان مي­دهم وقايعي زودگذر نيست که بتوان آن را به حساب يک تقلب تجاري ساده گذاشت و بعد از آن همه چيز به حالت عادي خود برگردد. او مي­خواهد ويژگي­هاي هميشگي سرمايه­داري را نشان دهد که هميشه و هر روز انگيزه­هاي قوي براي رفتار نادرست افراد فراهم مي­کنند.

اين کتاب را انتشارات دانشگاه اکسفورد در سال 1989منتشرکرده و توسط موسسه تحقيق و ترجمه «خط ممتد انديشه» ترجمه شده است. اين موسسه با دعوت گروهي از مترجمان کوشيده است زمينه­هاي همکاري ايشان را فراهم آورد و سعي کرده کار گروهي مترجمان را به گونه­اي سامان دهد که بتوان از ظرفيت­هاي علمي آن­ها سود جست و کتاب­هايي را روانه بازار نشر کرد که شايد مترجمان به تنهايي فرصتي براي به انجام رساندن ترجمه تمامي آن نمي­يافتند. اينکه نام اين موسسه به عنوان مترجم ذکر شده به اين معني است که موسسه خط ممتد انديشه، مسئوليت هر اشتباهي را مي­پذيرد و البته قدرداني از گروهي را که در اين کار سهمي داشته­اند، وظيفه خود مي­داند.

در اين اثر، عصمت خطيب زاده، هانيه کريمي، آيدا ميرشاهي، يلدا واشقاني فراهاني، روح الله اسلامي، مسعود اعتصامي، حسن خطيبي و حسام الدين صفاري در مقام مترجم و به عنوان ويراستار متن نهايي با موسسه خط ممتد انديشه همکاري داشته­اند. همچنين مسئوليت مديريت توليد مجموعه کتاب­هاي «متون انتقادي غرب مدرن» را نيز مسعود احمدوند بر عهده داشته است.

نويسنده در اين کتاب تلاش کرده است تا در اين کتاب ويژگي­هاي هميشگي سرمايه­داري را نشان دهد که هميشه و هر روز انگيزه­هاي قوي براي رفتار نادرست افراد فراهم مي­کنند. اگرچه توسعه سياسي، شرايط اقتصادي و روندهاي اجتماعي ممکن است پيامدهاي غيرمستقيمي داشته باشند و گاهي ممکن است مشکل را بغرنج­تر کنند، اما به وجود آورنده مشکل نيستند. ريشه­هاي اين مشکل را بايد در خود نظام جستجو کرد. نويسنده در بخش مقدمه يکي از عمده­ ترين چالش­هاي پيش روي قرن بيست و يکم – چه در شرق و چه در غرب – چالش بر سر ساخت نظامي مي­داند که در آن برخي از انگيزه­هاي مسئوليت پذيرانه مربوط به نظام­هاي اشتراکي و جمعي است.

در فصل اول اين کتاب؛ «اندکي درباره جامعه شناسي پولشويکي»، کارگران درباره کارهاي خود مي­نويسند. فصل دوم با عنوان «فروش؛ بخش پنهان بازار» درباره تقلب در کالاها، آب آبي که همه جا هست (و ديگر تقلب­هاي مربوط به مايعات)، ماهي­هاي مشکوک، گوشت تک نفره، مواد غذايي نامرغوب و درجه دو، من مي­توانم در فروش عمده، سر تو را کلاه بگذارم، يا کم کم از تو بدزدم، هر آنچه مي­درخشد: يک، کم فروشي، حراج دورغين و مرگ يک فروشنده: انحراف يک شغل با مخاطبان سخن مي­گويد.

يک نادان و پول­هايش، مشتريان نادان و مشتري­هاي حواس پرت از جمله مباحث آمده در فصل سوم با عنوان «ناآگاهي: مشتريان نادان و مشتريان اغفال شده» است.

نويسند در فصل چهارم هم با عنوان «جهالت در جامعه دانش: بي اطلاعي مشتري در زمينه­هاي تخصصي» درباره مرکزيت جهالت نظري، به دنبال آقاي بادرنچ، لوازم الکترونيکي مصروفي، جادو، علم و مذهب، فريب کاري­هاي داروخانه­ها، تجربه­هاي ديگر در رابطه با عدم آگاهي تخصصي، هر آنچه مي­درخشد: دو، دستگاه­هاي لاغرکننده اسرارآميز از هرکس طبق توانايي­اش صحبت مي­کند تا زمينه را براي مخاطب آماده کند و بتواند با سهولت درباره «مشتري­هاي درمانده و روستاي پوتمکين» که عنوان فصل پنجم است، سخن به ميان براند.

در اين فصل نويسنده درباره زنداني، اردوگاه تابستاني، من را به مسابقه دعوت کن و افراد بيکار به مثابه مصرف کنندگان درمانده، به آوردن منابعي مستند پيرامون مطالب تصريح مي­ورزد.

همه پسران من تنها زير عنوان فصل ششم با عنوان اصلي «کمبود» است.

همچنين فصل هفتم: فسادپذيري؛ درباره گوشت، ماهي و مرغ، ميوه­ها و سبزيجات، محصولات لبني، نان­ها و شيريني­ ها، پوشاک، گل و حيوانات خانگي است.

آلودگي عنوان فصل هشتم است که پيرامون ظاهر آراسته بيروني در تضاد با حقيقت دروني، پول کثيف، قانون رقابت گريشام و چيزهاي نامشروع مرتب شده است.

حيله­هاي خرد بورژوايي درباره کسب و کار کوچک: تعميرات، تنظيمات و خدمات ساختگي و دروغين، بوي خوش اعمال ناپسند، رشوه، نژادپرستي و ارائه اسکناس­هاي جعلي صحبت مي­کنند.

فصل دهم: درباره کسب و کار صادقانه: همسايگي و صداقت است و فصل يازدهم با عنوان اخلاق و بازار به تصريح جمع بندي: تناقض سرمايه داري، شرکت­هاي تعاوني مصرف کننده: جايگزيني براي بازار غارتگر، نتايج اجتماعي سيستم بازار، در دفاع از سرمايه داري، روان شناسي اجتماعي زندگي شهري، تجارت در آمريکا، دلگرمي عمومي به بخش تجارت و رهبران تجاري، تصورات و واقعيت، پيوندهاي پولي، تبليغات: دروغ مجاز، چند نظر مخالف، فريب­هاي تجاري: افراط يا جوهره نظام سرمايه داري مي­پردازد.

پي نوشت، اخلاقيات تجارت و اخلاقيات پژوهش، يادداشت و نمايه از مطالب پاياني آمده در اين کتاب ارزشمند به شمار مي­روند.

کتاب جامعه غارتگر را انتشارت اکسفورد در سال 1989 منتشر کرده توسط موسسه تحقيق و ترجمه «خط ممتد انديشه» ترجمه شده است. اين موسسه با دعوت گروهي از مترجمان کوشيده است زمينه­هاي همکاري ايشان را فراهم آورد و سعي کرده کار گروهي مترجمان را به گونه­اي سامان دهد که بتوان از ظرفيت­هاي علمي آن­ها سود جست و کتاب­هايي را روانه بازار نشر کرد که شايد مترجمان به تنهايي فرصتي براي به انجام رساندن ترجمه تمامي آن­ها پيدا نمي­کردند.

پل بلومبرگ استاد جامعه شناسي در کالج کوئينز دانشگاه نيويورک است. او مقاله نويس مجلات معتبري همچون : dissent،  the new repubic، the nation است و کتاب­هاي نابرابري در عصر انحطاط، فشار اجتماعي و دموکراسي صنعتي: جامعه شناسي مشارکت را به رشته تحرير درآورده است.

کتاب « جامعه غارتگر، فريب در بازار آمريکايي» نوشته «پل بلومبرگ» و ترجمه «موسسه خط ممتد انديشه» با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 65000 ريال براي نخستين بار از سوي انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه