حاتمی‌کیا: «چ» را به «شیار ۱۴۳» تقدیم می‌کنم

نویسنده:

زمان انتشار: ۲۰:۱۰ ۱۳۹۲/۱۱/۱۷

“چ” ابراهیم حاتمی کیا و “شیار 143”  نرگس آبیار دو حادثه شگفتی ساز این روزهای سینمای ایران در جشنواره سی و دوم فجر هستند. حاتمی کیا با ساخت “چ” به روزهای اوج خود بازگشته و تحسین منتقدان و تماشاگران را بر انگیخته است.”شیار 143″ نرگس آبیار هم اگر چه قبل از جشنواره با کم لطفی […]

حاتمی کیا چمران“چ” ابراهیم حاتمی کیا و “شیار 143”  نرگس آبیار دو حادثه شگفتی ساز این روزهای سینمای ایران در جشنواره سی و دوم فجر هستند. حاتمی کیا با ساخت “چ” به روزهای اوج خود بازگشته و تحسین منتقدان و تماشاگران را بر انگیخته است.”شیار 143″ نرگس آبیار هم اگر چه قبل از جشنواره با کم لطفی هیات انتخاب جشنواره قرار نبود در جشنواره حضور پیدا کند اما گویا اصرارهای تهیه کننده راه را برای حضور این فیلم در بخش مسابقه و سودای سیمرغ هموار کرده است.  ابراهیم حاتمی کیا پس از مشاهده «شیار 143» سازنده و بازیگر زن فیلم را تحسین کرد و “چ” را به کارگردان “شیار 143”  و بازی خوب مریلا زارعی تقدیم کرد.

به گزارش علوم اجتماعی اسلامی ایرانی به نقل از نسیم حاتمی‌کیا که بعد از تماشای فیلم «شیار ۱۴۳» در سالن سعدی حاضر شده بود، در مورد این فیلم گفت: این فیلم نسبت به فیلم قبلی خانم آبیار فرسنگ‌ها فاصله دارد، این کار فیلمی بسیار زیبا و قشنگ بود.

حاتمی‌کیا در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد زنانی همچون الفت(شخصیت اصلی فیلم شیار 143)، سالها در سینمای ایران دیده نشده بودند، گفت: این مسئله را قبول دارم. اینها نسلی از انقلاب بودند که دیده نشدند، اما این فیلم نشان داد که می‌شود در حوزه سینما به آنها پرداخت و هنوز دفاع مقدس ما حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

ابراهیم حاتمی‌کیا افزود: ما تاکنون مادری به این مختصات را در هیچ کجای دنیا جز ایران اسلامی ندیدیم. در همه فیلم‌هایی که دیده‌ام شخصیت چنین زنهایی را ندیده بودم.

حاتمی‌کیا با انتقاد و ابراز تأسف از راه نیافتن ابتدایی «شیار ۱۴۳» به بخش سودای سیمرغ جشنواره گفت: این یک هشدار بزرگ برای سینمای ایران است که چرا و چگونه این فیلم نمی‌تواند به جشنواره راه پیدا کند. این یک تراژدی برای سینمای ایران است که فیلمی با این قدرت نمی‌تواند از همان ابتدا به جشنواره راه پیدا کند. من نمی‌دانم هیئت انتخاب چگونه این فیلم را دیده‌اند و چه سلیقه‌ای برای این جشنواره حاکم است که چنین فیلمی را نمی‌بینند، و حتماً باید لابی شود تا این فیلم به جشنواره راه پیدا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه وقتی از یکی از اعضای هیئت انتخاب علت این امر را پرسیده است، او گفته است که تهیه کننده فیلم اصرار شدیدی کرده است که فیلم به جشنواره راه پیدا کند.

حاتمی‌کیا گفت: به آقایان هیئت انتخاب می‌گویم که برای آمدن این فیلم‌ها به‌جای اصرار تهیه کننده شما باید التماس کنید که چنین فیلم‌هایی با این قدرت وارد جشنواره شود، من متأسفم. حرف و قدرتی در این فیلم دیدم که به‌شدت تازه است.

حاتمی‌کیا در ادامه گفت: فیلم «چ» را به فیلم «شیار ۱۴۳» و بازی خوب مریلا زارعی تقدیم می‌کنم.

کارگردان «آژانس شیشه‌ای» در بخش دیگری از گفت‌وگو الفت شخصیت اصلی «شیار ۱۴۳» را با حاج کاظم «آژانس شیشه‌ای» مقایسه کرد و گفت: این نقش هم در سینما و هم در ذهن مردم به‌خوبی به یادگار باقی خواهد ماند.

وی تصریح کرد: متأسفانه در فیلم‌های ایرانی آن‌قدر که زنان خیابانی را می‌بینیم همسران و مادرانی از جنس الفت را نمی‌بینیم. حاتمی‌کیا سکانس آخر فیلم را زیباترین سکانس «شیار ۱۴۳» دانست

از هدیه حاتمی کیا غافلگیر شدم

نرگس

برنامه ققنوس نیز  شب گذشته با حضور نرگس آبیار نویسنده و کارگردان برگزار شدو فیلم «شیار ۱۴۳» مورد نقد و بررسی قرار گرفت. نرگس آبیار با اشاره به اینکه در ابتدا نویسنده بوده و سپس به دنیای سینما علاقه مند شده است گفت: من همیشه پیگیر مسائل سینما بودم و فیلم های روز دنیا را می دیدم ولی هیچ وقت فکر نمی کردم فیلم بسازم. در سال ۷۵ اولین نوشته هایم چاپ شد. بعد از آن سینمای جنگ را دنبال کردم و متوجه شدم که سینما مخاطبان بیشتری دارد و می توان حرف های جهانی زد.

وی افزود: من اوایل خیلی غریزی سینما را پیگیری کردم و هیچ دوره یا آموزشی ندیده بودم. البته هنوز هم غریزی کار می کنم و ممکن است سر صحنه فیلمبرداری فیلمنامه را عوض کنم.

این کارگردان سینما با اشاره به این مطلب که در سال های اخیر نویسندگان حوزه ادبیات بیشتر به سراغ فرم می روند گفت: نویسندگان بیشتر علاقه مند هستند که فرم ها و ساختارهای جدید را تجربه کنند و گاهی اوقات سعی می کنند از نثرهای پیچیده استفاده کنند که این موجب گنگ شدن فضای داستان برای مخاطب می شود، بنابر این با توجه به این مسئله سینماگر هم سعی می کند از این ادبیات دوری کند.

داشتن دغدغه اولویت فیلم ساز دفاع مقدسی

آبیار در پاسخ به این سوال که علت بی توجهی سینما گران به ادبیات دفاع مقدس را چه می‌دانید، گفت: ساخت فیلم با موضوع دفاع مقدس در درجه اول هزینه بسیار زیادی نیاز دارد. به نظرم دلیل دیگری که کارگردانان به دنبال این موضوع نمی روند این است که در گذشته آثار ضعیفی با نگاه های تک بعدی در این حوزه ساخته شده و فیلم ساز ترجیح می دهد سراغ موضوعات دیگری برود. البته باید تاکید کنم که ساخت که فیلم با در حوزه دفاع مقدس نیازمند داشتن دغدغه پیرامون این موضوعات است و آن فضا را درک کرده باشد.

وی افزود: من در فیلم «شیار ۱۴۳» فضای پشت صحنه جنگ را نشان دادم، آدم هایی که برایم باورپذیر و قابل درک بودند را به نمایش گذاشتم. به نظرم فیلم ساز باید به سراغ موضوعاتی برود که با آن ها آشناست.

کارگردان فیلم «شیار ۱۴۳» با بیان اینکه دوران دفاع مقدس انکار ناپذیر است گفت: جنگ پتانسیل بسیار خوبی برای پرداخت داستان نویسان و سینماگران کشور ما دارد چون در جنگ دائما با مقوله مرگ همراه هستید و در اینجاست که نگاه انسان عمق پیدا می کند. آدم های زمان جنگ خاص می شوند و کارکردن درباره زندگی این آدم ها بسیار مهم است. به نظر من رنج، انسان را شکوهمند می کند. رنج می تواند درون را پالایش دهد و موجب بالارفتن روح می شود و این بستگی به نگاه انسان به رنج دارد.
عدم انتخاب فیلم در ابتدا بسیار عجیب بود.

آبیار در ادامه گفت: من سعی می کنم در ژانری فیلم بسازم که نسبت به آن احاطه دارم و با فضای آن آشنا هستم. فیلم سازی در حوزه دفاع مقدس نیاز به دیدن مناطق جنگی و آشنا شدن با آن فضا را دارد در غیر این صورت فیلمی که ساخته می شود تصنعی و به دور از واقعیت خواهد بود و صرفا با مطالعه به دست نمی آید.

نرگس آبیار در پاسخ به این سوال که چرا هیئت انتخاب جشنواره فجر در ابتدا فیلم «شیار ۱۴۳» را انتخاب نکردند، گفت: برای بنده هم عجیب بود که چرا این اتفاق افتاد و شاید ناشی از سلیقه متفاوت هیئت انتخاب باشد. افرادی که فیلم را دیده بودند از فیلم تمجید می کردند و نمی دانم چرا مورد استقبال قرار نگرفت. البته بعد از این ماجرا ما اکران های محدودی را داشتیم که منتقدین فیلم را دیدند و یادداشت هایی نوشتند همچنین آقای رضا داد، دبیر جشنواره زمانی که فیلم را دیدند، پسندیدند و فیلم وارد بخش مسابقه سودای سیمرغ شد و من این اتفاق را میمون و مبارک می دانم.

تقدیم «چ» به «شیار ۱۴۳» توسط حاتمی کیا

وی افزود: آقای حاتمی کیا «چ» را به «شیار ۱۴۳» تقدیم کرد که برای من بسیار شگفت انگیز و شوک آور بود و هیچ وقت فکر نمیکردم این افتخار نصیب من بشود. من بخش زیادی از زندگیم را تحت تاثیر فیلم های آقای حاتمی کیا گذراندم. این نشان دهنده آن است که آقای حاتمی کیا دغدغه دفاع مقدس دارند. بزرگترین هدیه ای که در این جشنواره گرفتم حضور حاتمی کیا در نمایش «شیار ۱۴۳» است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه