خاطرات سر کلاسی

نویسنده:

گوگل باز

زمان انتشار: ۱۰:۰۹ ۱۳۹۰/۰۷/۱۲

یک استادی آمده سر کلاس جامعه شناسی دینی که تا ترم پیش آدمی با وزنه ی علمی شجاعی زند درس می داده و امروز به احتمال زیاد به جهت عدم همراهی با جریان فتنه در انتخابات از تدریس در اینجا محروم شده، کلی حرف های خارج از چارچوب گفت. با این که یک ساعت بیشتر […]

یک استادی آمده سر کلاس جامعه شناسی دینی که تا ترم پیش آدمی با وزنه ی علمی شجاعی زند درس می داده و امروز به احتمال زیاد به جهت عدم همراهی با جریان فتنه در انتخابات از تدریس در اینجا محروم شده، کلی حرف های خارج از چارچوب گفت. با این که یک ساعت بیشتر از وقت کلاس و نماز ملت را نگه داشت مجبور شدیم بمانیم سر کلاسش و بحث سختی هم در گرفت.

«من تا اطلاع ثانوی دیندار هستم.

فکر نمی کردم یک روزی در جایی که اسم آقای خمینی رویش هست[پژوهشکده امام  خمینی و انقلاب اسلامی] به من کرسی تدریس بدهند، زمانی می خواستم این جا بیایم راهم نمی دادند حالا بعد از ده سال من را دعوت کرده اند.تحولات به کجا رسیده که چنین شده است؟ از این جا به بعد هم تحولاتی خواهد شد و آقای خمینی و چیزهای دیگر وجهه ی نمادین بیش تری پیدا خواهند کرد.هر کس بر سر عقیده ی دینی اش هست و چون و چرا نمی کند، “جزمیت گرا”ست، هر کس که به سوال جواب می دهد و به سوال می گوید شبهه و درصدد پاسخ به آن است، “باز اندیش” است و هر کس که همه چیز دین را بدون عقلش نمی پذیرد “انتقادی اندیش” است. بازاندیشی مدام هم آدم را به انتقادی اندیشی می کشاند. آدم هایی که متحول می شوند همین گونه اند البته کسانی که مسلمان می شوند جزو این ها نیستند این ها “نوگروه”ند فقط!یا خودسالاری یا دیگرسالاری‎. نمی شود بگویی کلیت دین را می پذیرم، و جزئیاتش را عمل می کنم این ها از هم جدا نیست.باید از موضع غیر جانبدارنه با دین برخورد کنید.این که ما در جامعه شناسی دین پیش فرض داریم که هیچ دینی حق نیست با جانب داری یکی نیست.»(بخشی از سخنان استاد) بعد التحریر: در مورد این که چرا فرصت ها و تریبون ها و کرسی های تدریس حکومت دینی در اختیار چنین آدم هایی قرار می گیرد که بحث مفصل است …. اما مهم تر از آن این است که مدعیان بی طرفی خود با شدیدترین و صریح ترین موضع گیری ها علیه دین بعضا در لفافه هایی با پز بی طرفی قرار می گیرند و با برچسب زدن های مختلف به مخالفین خود، نه یک بحث علمی طبق ادعای خویش که یک بحث کاملا ایدئولوژیک علیه دین ارائه می دهند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه