خردنامه 138 با پرونده “دانشگاهی شدیم” و “آرمان دربند مصلحت”

زمان انتشار: ۰۳:۵۹ ۱۳۹۳/۱۲/۲۲

یکصد و سی و هشتمین شماره‌ خردنامه همشهری منتشر شد یکصد و سی و هشتمین شماره‌ خردنامه همشهری منتشر شد. این مجله با بخش‌هایی چون «گزارش خبری»، «پرونده»، «مصاحبه ماه» و «مکتوبات» می­کوشد ابعاد فکری موضوعات مهمی را بشکافد که در صدر مباحث بحث‌برانگیز و جذاب میان اهل علم و دانش قرار دارد. بخش کتاب […]

یکصد و سی و هشتمین شماره‌ خردنامه همشهری منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین شماره‌ خردنامه همشهری منتشر شد. این مجله با بخش‌هایی چون «گزارش خبری»، «پرونده»، «مصاحبه ماه» و «مکتوبات» می­کوشد ابعاد فکری موضوعات مهمی را بشکافد که در صدر مباحث بحث‌برانگیز و جذاب میان اهل علم و دانش قرار دارد.

بخش کتاب ماندگار این شماره از خردنامه همشهری، کتاب «معمای زمان و حدوث جهان» نوشته استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی را در مصاحبه‌ای با این فیلسوف برجسته، مورد نقد و بررسی قرار داده و یادداشتی از دکتر شهرام پازوکی به این بخش اعتبار ویژه­ای بخشیده است.

در بخش دیگری از نشریه به بهانه درگذشت مرحوم دکتر سید صادق طباطبایی، مصاحبه‌ای منتشر نشده از او به علاقمندانش ارائه شده است.

خردنامه در این شماره خود به دو پرونده جذاب و بحث برانگیز پرداخته است. در پرونده اول با عنوان «دانشگاهی شدیم!» اساتیدی چون مظفر نامدار، حمیدرضا جلایی­پور، نعمت ­الله فاضلی، خشایار دیهیمی، حسین سوزنچی، سیدجلال دهقانی فیروزآبادی و آیت­الله هادوی تهرانی، چرایی و چگونگی ورود علوم جدید و نظام دانشگاهی به ایران و نیز روند پروژه اسلامی­سازی علوم را در دانشگاه­های کشور بررسی کرده­اند. دو اثر از اساتید دانشگاه­های اروپایی از جمله دانشگاه آکسفورد انگلستان هم رابطه میان علم و دین را به شکل علمی و فلسفی به بحث نهاده‌اند. در این پرونده کارنامه «پژوهشگاه حوزه و دانشگاه» نیز به اختصار بررسی شده است.

در پرونده دوم که «آرمان در­بند­ مصلحت» نام گرفته است عبدالحسین خسروپناه، ابراهیم فیاض و پرویز امینی، مکانیسم تعامل میان آرمان و مصلحت را مورد بحث قرار داده و با همراهی تعدادی دیگر از نویسندگان از جمله عماد افروغ و ابوالقاسم علیدوست کوشیده­اند مناقشه میان آرمان­گرایی، واقع­گرایی و مصلحت سنجی را حل کنند و این سه را زیر یک سقف گرد­هم آورند.

اما مصاحبه‌ی ماهِ این شماره، با عنوان «انقلاب در ادبیات بعد از انقلاب»، در قالب گفت‌وگویی تفصیلی با استاد محمدرضا سرشار، به بررسی ادبیات داستانی در دو برهه قبل و بعد از انقلاب اسلامی می­پردازد و با ارائه آمار و شاخص­های متعدد، این تحول را در حد انقلابی دیگر در دل انقلاب اسلامی بر­می­شمارد.

خردنامه شماره 138 در 192 صفحه چاپ شده و علاقمندان به مباحث فکری می‌توانند با پرداخت ده‌هزار تومان این نشریه را از روزنامه فروشی‌های معتبر سراسر کشور تهیه کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه