نگاهی به فعالیت های علمی و مطالعاتی دانشگاه های مختلف

از دانشگاه علامه چه خبر؟

زمان انتشار: ۱۸:۱۶ ۱۳۹۲/۰۱/۲۶

دو حلقه مطالعاتی ویژه دانشجویان کارشناسی و یک حلقه ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این دانشکده برگزار می شود.

دانشگاه همیشه محل برخورد اندیشه های متفاوت در جهت شناخت حقیقت بوده‌اند و تشکلهای دانشجویی در این راه نقش کلیدی ایفا می‌کنند. بسیج دانشکده علوم ارتباطات و علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی از گذشته تاکنون وجهه علمی خود را حفظ کرده که یکی از مهمترین جنبه های آن برگزاری کلاس هایی با ماهیت متفاوت از کلاس های درس و دانشگاه است؛ موضوعات مطرح شده دراین کلاسها  اغلب فلسفه محور و با نگاهی نو به مسائل پایه ای  دانش در حوزه های متنوع مورد نیاز دانشجویان است. کلاسهای بسیج در واقع به یک سیر تفکر تبدیل شده که ضمن آنکه پاسخ بسیاری از سوالات دانشجویان را می‌دهد، چارچوب کلی اندیشه ای ایشان را نیز روشن و مستدل می‌نماید.

حلقه علم دینی و فلسفه علوم اجتماعی

جناب آقای نادر نورمحمد دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی در ادامه کلاس فلسفه علوم اجتماعی خود در سال گذشته، قصد دارد تا مباحث علم دینی و مباحث مرتبط با آن را در جلساتی ارائه کند. مباحثی که در این کلاس‌ها طرح می شود، در درجه اول بررسی امکان علم بومی و علم دینی، و در مرتبه بعد طرح دیدگاه های متفاوت در حوزه علم دینی است که از سوی اندیشمندان این حوزه ارائه شده است.

زمان برگزاری کلاس‌ها  دوشنبه ها ساعت 1:30 تا 3:30 در محل دانشکده می باشد و حضور برای دانشجویان آزاد است.

حلقه غربشناسی

یکی از بزرگترین خلاهای موجود در فضای علمی دانشگاه نبود رویکرد انتقادی نسبت به اندیشه های بنیانی غرب است؛ برطرف   کردن این نقص نیازمند بهره گیری از ظرفیت های علمی دانشجویانی است که در حوزه مسایل مربوط به غرب مطالعات منظم داشته اند که محسن آقابابایی مسئول این حلقه چنین ویژگی‌ای دارد؛ حلقه مطالعات غربشناسی، به صورت هفتگی برگزار می‌شود و در آن دانشجویان به مطالعه یک مقاله در حوزه مربوطه پرداخته و پیرامون آن به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

تاکنون چهار جلسه از این حلقه با مطالعه مقالاتی کوتاه از استاد اصغر طاهرزاده، شهید مرتضی آوینی و… در روزهای پنج شنبه برگزار شده است. شایان ذکر است برخی از کلاس ها در فضای طبیعت و کوه برگزار می‌شوند.

حلقه معرفت ‌شناسی اسلامی

مباحث معرفت‌شناسی از مباحث دقیق و ظریف فلسفه علوم اجتماعی است که نیازمند مطالعات پیشینی و مرتبط با این حوزه موضوعی است؛ جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این حلقه تلاش دارند تا مباحث فوق را از منظر اسلامی و قرآن مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. تاکنون اندیشه های ملاصدرا، شهید مطهری، علامه طباطبایی، آقایان پارسانیا و خسروپناه در این حلقه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

حلقه معرفت‌شناسی اسلامی، روزهای سه شنبه ساعت 13 و در محل کانون قرآن و عترت دانشکده ارتباطات و علوم اجتماعی علامه طباطبایی تشکیل جلسه می‌دهد.

هیئت محبان اهل بیت (علیهم السلام)

این هیئت هر هفته در روزهای دوشنبه و در محل خوابگاه دانشجویان برگزار می‌گردد که عمده تمرکز آن بر مباحث اخلاقی و معنوی است. شایان ذکر است در ایام فاطمیه (س) حجه الاسلام شاه محمدپور و آقای جوادی به عنوان سخنران و مداح در برنامه های هیئت حضور به هم رساندند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه