کمی به فرهنگ بیندیشیم

درس‌هاي نمايشگاه كتاب براي انتخابات رياست جمهوري

منبع: رجانیوز

زمان انتشار: ۱۰:۰۵ ۱۳۹۲/۰۲/۲۳

دوره 26 نمايشگاه كتاب نمونه بارزي است از سبك و سياق مديرت فرهنگي دولتی. كارهاي ويتريني، محافظه‌كاري مفرطي كه جلوي پيشرفت و تحول را مي‌گيرد، بي‌تفاوتي نسبت به مشكلات نشر و به آب و آتش نزدن براي حل مشكلات، توجيه كردن همه كم‌كاري‌ها و از همه مهمتر عدم اقتدار و وجود روحيه راضي نگه‌داشتن همه، برخي از ويژگي‌هاي تيم مديريتي بود كه بعنوان مشتي نمونه خروار در نمايشگاه كتاب تحقق پيدا كرد. و اگر در ساير حوزه‌ها هم دقيق شويم –و حتي اگر دقيق هم نشويم!- مي‌توانيم آن را ببينيم.

آخرين روز بيست و ششمين دوره نمايشگاه كتاب تهران همزمان شد با آخرين روز ثبت نام نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري و همين يك دليل كافي است براي اينكه اخبار و تحليل‌هاي پيرامون اين اتفاق فرهنگي چنان زير سايه ثبت نام شخصيت‌هاي سياسي قرار بگيرد كه انگار اصلا نه نمايشگاهي آمده است و نه نمايشگاهي رفته!

اين اتفاقي است كه احتمالاً براي همين مطلب هم خواهد افتاد و بنابراين بد نيست بين نمايشگاه كتاب و انتخابات، ميانه را بگيريم و از يكي شروع كنيم و به دومي برسيم. نمايشگاه كتاب امسال تقريبا همه پيش‌بيني‌ها را محقق كرد. گراني كاغذ -همانطور كه پيش‌بيني مي‌شد- تاثير غير قابل انكاري بر ميزان بازديدكنندگان و مقدار خريد كتاب گذاشت؛ سالن ياس بعنوان بزرگترين مزيت نمايشگاه سال قبل -همانطور كه پيش‌بيني مي‌شد- به محاق رفت و جز اسمي از آن باقي نماند؛ بخش ناشران عربي كه بايد نسبتي وثيق با بيداري اسلامي پيدا مي‌كرد از هر لحاظ دچار افت شد و خلاف سال‌هاي قبل از خيلي از كشورهاي مرتبط با بيداري اسلامي اصلا ناشري حضور نداشت و… و همه اين پيش‌بيني‌هاي محقق شده، با تحقق يك پيش‌بيني ديگر همراه شد: توجيه مشمئز كننده مسئولان وزارت ارشاد و سنگر گرفتن پشت آمار و ارقامي كه هيچ وقت معلوم نيست چطور دقيقا مشخص مي‌كند در هر روز چند نفر به بازديد نمايشگاه آمده‌اند؟!

دوره 26 نمايشگاه كتاب نمونه بارزي است از سبك و سياق مديرت فرهنگي وزارت ارشاد. كارهاي ويتريني، محافظه‌كاري مفرطي كه جلوي پيشرفت و تحول را مي‌گيرد، بي‌تفاوتي نسبت به مشكلات نشر و به آب و آتش نزدن براي حل مشكلات، توجيه كردن همه كم‌كاري‌ها و از همه مهمتر عدم اقتدار و وجود روحيه راضي نگه‌داشتن همه، برخي از ويژگي‌هاي تيم مديريتي بود كه بعنوان مشتي نمونه خروار در نمايشگاه كتاب تحقق پيدا كرد. و اگر در ساير حوزه‌ها هم دقيق شويم –و حتي اگر دقيق هم نشويم!-  مي‌توانيم آن را ببينيم.

نمايشگاه كتاب، جشنواره‌هاي فجر، نمايشگاه قرآن، همايش‌هاي فرهنگي و… همه برگزار خواهند شد و بالاخره با كمي بالا و پايين شدن آمار و ارقام مي‌توان آنها را موفق توصيف كرد و يا با رديف كردن برخي نقاط ضعف، آنها را زير سوال برد. نمايشگاه كتاب امسال نشان داد كه حتي از اين نمايشگاه هم مي‌توان دفاع كرد و با گردني فراز از برگزاري آن بخود باليد!

بنابراين براي تحول در نمايشگاه كتاب –باز هم بعنوان مشتي نمونه خروار- بايد افرادي متولي وزارت اشراد باشند كه روحيه‌اي متفاوت داشته باشند. كساني كه بزرگترين مزيت سال‌هاي اخير نمايشگاه كتاب را از ترس رو آمدن نقاط ضعف حوزه نشر در يكسال گذشته تعطيل نكنند. كساني كه قدرت ريسك داشته باشند و بتوانند براي تحول در فرهنگ زير و يك خم عرف‌هاي جا افتاده در اين حوزه را بگيرند.

خوب يا بد، خورشيد مديريت فرهنگي دولت دهم لب بام رسيده است و حالا وقت فكر كردن به مديران فرهنگي بعدي است. چيزي كه متاسفانه هيچ ردي از آن در صحبت‌ها و مواضع نامزدهاي انتخاباتي ديده نمي‌شود. همه نامزدها درباره يارانه‌ها حرف مي‌زنند؛ درباره تورم، بيكاري، قيمت ارز، قانون گرايي، روابط بين‌الملل و… سخن مي‌گويند و برنامه‌هايي –هرچند بعضا كشكي!- ارائه مي‌كنند اما درباره تيم و اولويت‌هاي فرهنگي خود حرفي نمي‌زنند، حتي كشكي!

اگرچه هرجور كه بود انتهاي اين مطلب به انتخابات رياست جمهوري رسيد اما بعيد است حتي همين بهانه هم باعث شود كسي در اين گير و دار به فرهنگ فكر كند…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه