تهیه و انتشار یافته توسط ترجمان

دهمین شماره رصد پویای جهان اسلام برای شناخت وقایع علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی منتشر شد.+دانلود

پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۰:۵۰ ۱۳۹۲/۱۲/۱۶

رصد پویای جهان اسلام تلاش دارد تا گامی هرچند کوچک اما به اندازه وسع خود در راه معرفی نخبگان جهان اسلام و تبیین دیدگا هها و فعالیتهای ایشان بردارد. با توجه به گستردگی فضای فکری، فرهنگی و سیاسی جهان اسلام، این اثر در نظر دارد که آخرین اطلاعات ویژه را در سه حوزه کتاب، همایش و مواضع نخبگان به صورت ماهیانه ارائه کند.

دهمین شماره رصد پویای جهان اسلام، به تلاش ابراهیم نژاد، موحدی پور و ربیعی فر، در ۱۰۸ صفحه منتشر شد.

امروزه، جهان اسلام در رأس تحولات دنیای معاصر قرار گرفته است. تحولات پی در پی و ریشه‌ای در این کشورها، آتشفشان بی‌پایان تحولات و بازی بازیگران جهانی در این وقایع، آیندۀ جهان را رقم خواهد زد. رصد پویای فکری فرهنگی جهان اسلام که در ترجمان تهیه و منتشر می‌شود، تلاشی برای شناختی حداقلی از وقایع علمی و فرهنگی‌ای است که در این جوامع در حال رخ دادن است. در این میان، ناگاهی و شناخت نادرست و ناکافی کشورهای جهان اسلام از یکدیگر، بدترین ضربه‌ها را به تمدن اسلامی وارد خواهد کرد.

از این رو «با توجه به تعالیم وحدت بخش اسلام، وظیفه آحاد امت اسلامی ایجاد وحدت میان مسلمانان است که راهکار عمده در این راستا شناخت صحیح از یکدیگر و تکیه بر مشترکات موجود میان مسلمانان و بر حذر بودن از برانگیختن اختلافات است.»

در بخشی از مقدمۀ این شماره از رصد می‌‌خوانیم:

«رصد پویای جهان اسلام تلاش دارد تا گامی هرچند کوچک اما به اندازه وسع خود در راه معرفی نخبگان جهان اسلام و تبیین دیدگا هها و فعالیتهای ایشان بردارد. با توجه به گستردگی فضای فکری، فرهنگی و سیاسی جهان اسلام، این اثر در نظر دارد که آخرین اطلاعات ویژه را در سه حوزه کتاب، همایش و مواضع نخبگان به صورت ماهیانه ارائه کند.

اما آنچه در حوزه کتاب معرفی خواهد شد کتابهای برگزیده و مهمی خواهند بود که در زمینه علوم انسانی توسط اندیشمندان جهان اسلام به رشته تحریر درآمده است.

در حوزه همایش ها هدف ما گزارش همایشهای دینی، دانشگاهی، فرهنگی و سیاسی است؛ در این بخش همایش‌های مهم برگزار شده در ماه جاری و همچنین همایش‌هایی که در آینده نزدیک برگزار خواهد شد گزارش داده خواهد شد.

در حوزه اخبار در نظر داریم تا مواضع و دیدگاههای نخبگان دینی، دانشگاهی و اندیشمندان تاثیرگذار جهان اسلام منعکس شود تا در ضمن شناساندن شخصیت‌های مهم جهان اسلام، جریان‌ها و گرایش‌های مهم موجود در کشورهای اسلامی شناسانده شود.

اما در این مجموعه سعی ما بر آن است تا تمامی کتاب ها و همایشها و اخبار مهم تمامی گرایش‌های موجود در جهان اسلام بدون ملاحظات خاصی بازتاب داده شود. امید است که این کوشش مورد توجه نخبگان و فرهیختگان قرار گرفته و با نگاه عالمانه و راهنماییهای راهگشای خویش، ما را در روندی رو به رشد همراهی نمایند

شما می توانید متن کامل این رصد را از اینجا دانلود کنید.

از آنجایی که این رصد رایگان بوده می توانید آن را به تمامی دوستان و فعالان این حوزه ارسال کنید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه