افتتاحیه دوره با حضور دکتر کچویان و دکتر فیاض

دوره آموزشی تمهید (2) برگزار می شود: از حضور هادی خانیکی تا حسین کچویان!

نویسنده:

زمان انتشار: ۱۲:۵۷ ۱۳۹۳/۰۸/۲۴

بیژن عبدالکریمی، هادی خانیکی، محمد رجبی و علیرضا پیروزمند از مدرسان این دوره هستند. دکتر حسین کچویان و دکتر ابراهیم فیاض نیز در افتتاحیه این نشست حضور می یابند.

به گزارش علوم اجتماعی اسلامی ایرانی، دوره آموزشی تمهید (2) به همت بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می شود.

تاریخ مواجهه ما با غرب تاریخ تامل در ماهیت و سرشت جامعه ایرانی و هویت دینی آن است. و نسبت این ماهیت و هویت با افق حیات تجددی که از مغرب زمین طلوع کرده است.

این تاریخ بیشتر ظهور اندیشه ها و نظرگاههای متعددی در پاسخ به این پرسش بوده که هریک جهانی متفاوت و دیگرگون را ترسیم نموده و جهت تحول تاریخی و تمدنی ویژه ای را پیگیری می کنند.

اگر «مسئله مواجهه ما با غرب» را «ام المسایل» وضع تاریخی و تمدنی کنونی خود بدانیم، صورت های پاسخگویی به این پرسش در واقع امکان های تاریخی گوناگونی هستند که پیش روی جامعه ایرانی قرار گرفته و به نحو بالنده همه شئون حیات تمدنی ما را دستخوش تغییر و تبدیل قرار می دهند.

بدیهی است طرح و نقد جدی و بنیادی هر یک از این پاسخی که به درستی از آن به «گفتمان های هویتی» تعبیر شده، سرفصل پراهمیت و روی میز علوم انسانی در ایران است.

دوره آموزشی تمهید بر آن است تا ذیل سرفصل این گفتمان ها را به تفکیک باز شناسی کرده و بنیادها و توالی هریک از این گفتمان ها را تعقیب نماید. در این سیر، از حضور اساتید و نخبگان بسیاری از این گفتمان ها استمرار خواهد شد تا تصویر ترسیمی تصویری کژتاب و ناروا نباشد.

مواجهۀ فرهنگستان علوم اسلامی: حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند

مواجهۀ روشنفکری دینی: دکتر هادی خانیکی

مواجهۀ دکتر شریعتی: دکتر بیژن عبدالکریمی

مواجهۀ دکتر فردید: دکتر محمد رجبی

چهارشنبه ها از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲ در محل دانشکدۀ علوم اجتماعی.

________

چهارشنبه 28آبان ::نشست افتتاحیه عمومی

با حضور دکتر کچویان و دکتر فیاض ؛ 12:30 تا 15 دانشکده علوم اجتماعی ، تالار شهید مطهری

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی داتشگاه تهران basut.ir مراجعه نمایید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه