دولت یازدهم از نظر اجتماعی در شرایط «پسا سبد کالا» است

زمان انتشار: ۱۸:۵۷ ۱۳۹۲/۱۱/۳۰

وی «سبد کالا» از ایده تا عمل سومین خطای راهبردی دولت یازدهم دانست و خاطرنشان کرد: موضوع سبد کالا چنان فضای اجتماعی را درگیر کرد که به یک نقطه عطف اجتماعی برای دولت یازدهم تبدیل شد و در حال حاضر دولت یازدهم از نظر اجتماعی در شرایط پسا سبد کالاست.

پرویز امینی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و استراتژیک در دومین روز دوازدهمین اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور پیرامون نگاه جامعه‌شناختی به عملکرد دولت یازدهم به سخنرانی پرداخت.

به گزارش تسنیم، وی در ارتباط با اهمیت فهم پدیده جدید دولت یازدهم به دو دلیل اصلی تاثیر دولت‌ها بر روابط جامعه اشاره کرد و گفت: دولت برآمده از فضای انتخابات است، یعنی موقعیت دولت که انتخابی است با سایر قوا تفاوت دارد، چرا که از دل عقبه اجتماعی برآمده و از اختیارات و امکانات گسترده‌ای برخوردار است. به طوری که ادوار جمهوری اسلامی را بر اساس دولت‌ها مانند دولت سازندگی، دولت اصلاحات، دولت احمدی‌نژاد و… تقسیم می‌کنند.
تحلیل‌گر مسائل سیاسی فهم دولت یازدهم را به دو بخش نظری و جامعه‌شناختی تقسیم کرد و درخصوص موقعیت جامعه‌شناختی دولت یازدهم، اظهار داشت: ابتدا لازم است به یک نظام مفهومی ۶گزاره‌ای که فهم جامعه‌شناختی دولت را می‌توان از بر پایه آن درک کرد، اشاره می‌کنم که این ۶ گزاره مفهومی عبارتند از: «نحوه تکوین دولت به لحاظ اجتماعی و سیاسی»، «مدیریت چالش‌ها»، «سازمان رسانه‌ای و نحوه تعامل با جامعه»، «ادعاهای متمایز»، «قدرت موجه‌سازی» و «خطاهای استراتژیک و راهبردی دولت».
نفی گذشته به صورت رادیکال، دومین خطای راهبردی روحانی بود
امینی به تشریح هر یک از موارد شش‌گانه فوق پرداخت و درباره خطاهای استراتژیک دولت یازدهم، گفت: دولت یازدهم تا کنون حداقل سه خطای راهبردی داشته است.
وی افزود: اولین اشتباه دولت این بود که کل تصویر از خود را با روابط خارجی گره زده است، اشکال این موضوع این است که دولت براساس این رابطه خارجی ارزیابی شده و دیگر اقدامات داخلی او دیده نمی‌شود. چالش این مسئله این است که سطح ابتکار عمل دولت در این بخش محدود شده و ابتکار عمل در دست او نیست.
این تحلیلگر سیاسی در خصوص دومین اشتباه راهبردی دولت، خاطرنشان کرد: نفی گذشته به صورت رادیکال، دومین خطای راهبردی روحانی بود که در این چند ماه روی کار آمدن، به محور اصلی اظهارات او تبدیل شده است و این موضوع در گزارش ۱۰۰ روزه دولت نیز بازتاب خاص داشت.
دولت در دوران «پسا سبد کالا» است
امینی تصریح کرد: چالش نفی رادیکال گذشته این است که هر دولتی گفتمانی دارد و ناگزیر در برابرش یک گفتمان قرار می‌گیرد که در حکم گفتمان مقاومت است. هنر دولت فعلی این است که فضا را جوری مدیریت کند که گفتمان مخالف یا مقاومت زود به صحنه نیاید. در حالی که بعد گزارش ۱۰۰ روزه، رئیس‌جمهور پیشین، روحانی را به مناظره فراخواند و روحانی پاسخی نداد و این یک خطای استراتژیک بوده است.
وی «سبد کالا» از ایده تا عمل سومین خطای راهبردی دولت یازدهم دانست و خاطرنشان کرد: موضوع سبد کالا چنان فضای اجتماعی را درگیر کرد که به یک نقطه عطف اجتماعی برای دولت یازدهم تبدیل شد و در حال حاضر دولت یازدهم از نظر اجتماعی در شرایط پسا سبد کالاست.

۱ دیدگاه

    moosavi :

    مادام که ایشان تکیه گاه خود را افرادی قراردهد که در مشاوره ی به وی امریکای درحال اضمحلال را کدخدا بیند و نیروهای مستعد داخلی را عددی نینگارد کار بهتر از این پیش نخواهد رفتو
    روحانی تنها یک راه برای نجات خود و ملت و مملکت بیش ندارد و آن هم ایمان به ولایت امر و تبعیت از ایشان است و بس.
    با اتکا به ولایت است که می توان به وظیفه ی خود با حجت عمل کرد و نتیجه را به خداوند لایزال وانهاد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه