دکتر صدیق سروستانی، مولف کتاب درآمدی بر جامعه شناسی اسلامی درگذشت

عکس: خبرگزاری کتاب ایران

زمان انتشار: ۱۳:۴۷ ۱۳۹۲/۰۲/۹

مراسم تشییع پیکر دکتر صدیق سروستانی با حضور استادان، دانشجویان و نزدیکان دکتر صدیق‌سروستانی در دانشکده علوم اجتماعی تهران برگزار شد

دکتر رحمت الله صدیق سروستانی عصر هفتم اردیبهشت ماه سال 92 پس از یک دوره بیماری یک ساله دار فانی را وداع گفت. دکتر صدیق جزو اولین کسانی بود که بعد از انقلاب فرهنگی به تدوین کتب درسی در این باره همت گماشت و به همراه آقایان محمود رجبی، سیدمحمد سلیمان پناه، اکبر میرسپاه کتاب «درآمدی به جامعه شناسی اسلامی» (انتشارات سمت) را در دو جلد تهیه نموده بودند.

ایشان در سال 1327 هـ.ش در منطقه سروستان متولد شد. دکتر صدیق پس از طی دوران تحصیل ابتدایی و متوسطه، دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد را در رشته عمران ملي -گرايش جامعه شناسي روستايي- در دانشگاه شيراز گذرانده بود. عنوان پايان نامه كارشناسي ارشد ايشان «بررسي ارتباط بين قشربندي اجتماعي و آرزوهاي شغلي دانشجويان دانشگاه پهلوي»بوده است (سال 1354). در سال 1979 م. با دفاع از پايان نامه شان با عنوان «بررسي تأثير همسايگي بر نگرش نسبت به ناآرامي هاي مدني» در رشته جامعه شناسي – گرايش جامعه شناسي شهري از دانشگاه اهايو آمريكا درجه كارشناسي ارشد را اخذ كردند و سپس با ادامه تحصيل در دوره دكتري در همان رشته و دانشگاه، در سال 1984م.  به اخذ درجه دكتري جامعه شناسي نائل شدند. عنوان پايان نامه دوره دكتري ايشان «بررسي نگرش دانشجويان آمريكايي نسبت به مسلمين بوده است.» از سال 1363 به عضویت هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران درآمد و سال 83 به درجه استادی رسید. وی تا پایان عمر به تدریس، تالیف، تحقیق و راهنمایی دانشجویان پرداخت.

شایان ذکر است به دلیل فعالیت دکتر صدیق سروستانی در انجمن اسلامی دانشجویان امریکا و کانادا در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دولت امریکا از اعطای ویزا و معالجه ایشان امتناع کرد.

 برخی از آثار ایشان عبارت اند از:

– تاريخچه جامعه شناسي؛ سمت؛ 1373

– مباني جامعه شناسي؛ سمت؛ 1373

– نيازها، نظرها و آرمان هاي جوانان؛ شهرداري تهران؛ 1374

– مديريت و رهبري در ورزش (ترجمه)؛ كميته ملي المپيك؛ 1374 و 1376

– واژه نامه علوم ورزشي؛ كميته ملي المپيك؛ 1376

– The Status of Girls and Women in Kurdistan؛ يونيسف؛ 1377

– راهنماي مديريت ورزشي (ترجمه)؛ كميته ملي المپيك؛ 1380

– رويكردهاي نظري هفتگانه در بررسي مسانل اجتماعي (ترجمه)؛ دانشگاه تهران؛ 1382و1383و1386

– ما و دختران امروز (رويكردي جامعه شناختي)؛ آموزش و پرورش؛ 1383

– آسيب شناسي (جامعه شناسي انحرافات اجتماعي)؛ آن؛ 1383و1385و1386

– فراتر از پيروزي (ترجمه)؛ كميته ملي المپيك؛ 1379و1382و1385

– روش تحقيق در تربيت بدني (ترجمه)؛ سمت؛ 1386

– آسيب شناسي اجتماعي (جامعه شناسي انحرافات اجتماعي)؛ سمت؛ 1387

 سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی به نوبه خود ضایعه از دست دادن این استاد مسائل اجتماعی ایران را به جامعه علمی، خانواده و همسر محترم ایشان سرکار خانم محبوبه آیت‌الله‌زاده تسلیت عرض می نماید.

 

 

۱ دیدگاه

    كريمخاني :

    سلام
    من از دانشجويان دكتر صديق بودم. تازه خبر درگذشت ايشان را شنيدم. به خانواده محترم ايشان تسليت عرض مي كنم و عزت و سربلندي برايشان از خداوند متعال خواستارم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه