دیدگاه آقای دکتر پرچمی در رابطه با راهپیمایی 22 بهمن

نویسنده:

زمان انتشار: ۱۴:۰۴ ۱۳۹۳/۱۱/۲۷

این حضور همچون حج و راهپیمایی اربعین گویای آن بود که وقتی اهداف الهی می­شوند قلب­ها بهم نزدیکتر و امید به آینده بهتر بیشتر می­گردد. حضوری که نشان از ارتقاء آگاهی ملتی دارد که استقلال به زحمت بدست آورده خود را با همه وجود پاس می­دارد و آن را تکلیف دینی و وظیفه ملی می انگارد. به نظر می­رسد که مسئولان اداره امور باید خیلی شرمنده ملت باشند، چرا که بی­تدبیری­ها و بعضا سوءاستفاده­ها و حداقل عدم کنترل آن­ها، علاوه بردشمنی مستکبرین، فشار مضاعفی را به آنان وارد می­کند.

پس از انقلاب، ملت ایران هیچ وقت دست بسته نبوده و این را در عرصه های مختلف نشان داده است. این بار نیز در22بهمن دنیا نظاره‌گر استواری و صلابت این ملت بزرگ بود. ملت بار دیگر در رزمایشی ملی گزینه قدرت اجتماعی خود را روی میز نهاد و توان بازدارندگی خود را به دشمنان انقلاب اسلامی تحمیل و مایه امیدواری دوستان و علاقمندان آن شد. درشرایطی که وفاداران به انقلاب فشارهای زیادی را تحمل می­کنند، این رویداد نمادی از پایمردی و تسلیم‌ناپذیری ایران اسلامی دربرابر فشارهاست.

 22بهمن شکل جشن ملی به خود گرفته است. در طول مسیر شادی و نشاط راهپیمایان کاملا مشهود بود. حضور خانوادگی و گروه­های دوستی بیشتر به چشم می­آمد و محبت و مودت مردم نسبت به هم از روزهای دیگر بیشتر نمود داشت. اقشار مختلف و گروه­های گوناگون حضور داشتند و این نشانگر آن بود که انقلاب متعلق به همه است، همه کسانی که از اول پای انقلاب خود ایستاده اند. با کمی دقت و گپ و گفت و گوش ایستادن مشخص می­شد که از قشربندی اجتماعی خاصی برخوردارند، اکثرا مردم عادی و از طبقات پایین و متوسط که حول اشتراکی عام گردآمده و شکل­گیری و استمرار اجتماع ملی را نوید می­دهد. از طبقه بالا هم خیلی­کم بودند، ولی طبقه بالا اصیل و سنتی دیندار، نه نوکیسه­هایی که در طول این سالیان ثروتی بهم زده و کمترین تعلق را هم از خود نشان نمی­دهند. کسانی که همیشه بار انقلاب را بدوش داشته­اند بازهم آمده بودند تا نشان دهند که باور دارند بنیادگرایی به معنی ابتناء حکومتِ مبتنی برشریعت اسلام قادر است که آنان را به پیشرفت دنیوی و رستگاری اخروی می‌رساند. دستاوردها و موفقیت­های پس از انقلاب که ایران را صاحب سرمایه سیاسی موثر در عرصه بین­المللی و منطقه نموده، سرمایه اجتماعی و فرهنگی انقلاب اسلامی که روز بروز در حال افزایش و گستره جغرافیای سیاسی آن پهناورتر گردانیده، مویدی بر این باور است.

این حضور همچون حج و راهپیمایی اربعین گویای آن بود که وقتی اهداف الهی می­شوند قلب­ها بهم نزدیکتر و امید به آینده بهتر بیشتر می­گردد. حضوری که نشان از ارتقاء آگاهی ملتی دارد که استقلال به زحمت بدست آورده خود را با همه وجود پاس می­دارد و آن را تکلیف دینی و وظیفه ملی می انگارد. به نظر می­رسد که مسئولان اداره امور باید خیلی شرمنده ملت باشند، چرا که بی­تدبیری­ها و بعضا سوءاستفاده­ها و حداقل عدم کنترل آن­ها، علاوه بردشمنی مستکبرین، فشار مضاعفی را به آنان وارد می­کند.

حضور کودکانی که چهره­های خود را مزین به پرچم کشور نموده بودند فرایند جامعه پذیری سیاسی و حضور جوانان زایش و جوشش انقلاب را نشان می­داد. هرچند که حضوردستگاههای دولتی خیلی پر رنگ نبود اما برپایی ایستگاههای جشن و شادی آنها نشان از پختگی و نهادینه شدن این فعالیت­ها بود.

سخنرانی رئیس ­جمهورمحترم نیز بخش مهمی از این مراسم ملی بود که بخشهای مختلف آن برای تنویر افکار عمومی داخل و خارج کشور می­توانست مفید باشد. ایشان با تاکید بر استقلال به عنوان یکی از اصول انقلاب و مساوی نبودن آن با بیگانه­ستیزی از سخنان مهم ایشان بود. قطعا ایشان بین بیگانه­ستیزی و استکبارستیزی و دفاع از مظلوم به عنوان یک استراتژی برای حفظ اصل استقلال در انقلاب اسلامی تفکیک قائل می­شوند، استقلال به معنی بیگانه ستیزی­نیست، ولی دفاع در مقابل استکبار متجاوز که همیشه به ما جنگ­های مختلف نظامی، فرهنگی و اقتصادی تحمیل نموده، تلاش برای حفظ استقلال است و بدون آن نمی­توان روی پای خود ایستاد. امریکا برای ملت ما بیگانه نیست، دشمن ملت است، می خواهد ریشه این ملت را بسوزاند، پس اتخاذ استراتژی بازدارندگی، دشمن­هراسی و دشمن­ستیزی نسبت به این دشمن، از اصول عقلی و مسلم انقلاب است. دشمنی که امام راحل ما آن را شیطان بزرگ نامیده و اگر ما براستی پیرو آن بزرگمرد تاریخ ایران هستیم نباید از این کلام غفلت کنیم. ایستادگی مذاکره­‌کنندگان کشور ما در برابر زیاده‌خواهی این دشمن نیز از موارد مهمی بود که بیان آن توسط رئیس جمهور علاوه بر اینکه معیاری برای داوری­های آینده خواهد بود می توانست از نگرانی­های مردم بکاهد.

قانون اساسی موارد ممکن برای انجام رفراندوم را تعیین کرده و رئیس ­جمهورمحترم نیز  واقفند طرح ناقص و مبهم این گونه موارد می­تواند موجب کاهش همبستگی و سوءاستفاده دشمنان گردد. بیان جمله  “ریشه‌های این انقلاب، آرمان‌ها و اصول ما تغییر ناپذیر خواهد بود و اگر در فروع و اجرا چیزی مورد نظر باشد، باز هم در چارچوب جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخابات و صندوق آراء مردم خواهد بود” ممکن است تاکید مجدد تلویحی بر موضوع رجوع به مردم از طریق رفراندوم تلقی شود، مردم در رفراندم 22بهمن با شعار “نه تحریم، نه ذلت، مذاکره با عزت”نظر خود را درباره مذاکرات هسته­ای اعلام و به دشمنان کشور فهماندند با تبعیت از رهبری معظم انقلاب هیچگاه تسلیم فشارهای ظالمانه آن­ها نخواهند شد.

تاکید بر مردم­سالاری هم عرض دین­سالاری به عنوان شاخص مهم نظام، اصلی است که مشارکت­های میلیونی مردم در تمامی عرصه‌­های کشور و توافق تمامی اجزای نظام بر آن، نقطه قوت دیگری از سخنان ایشان بود. اشاره به آنکه مقام معظم رهبری رای مردم را حق الناس می­دانند می­تواند بیانگر پیش قدم دانستن مقام معظم رهبری در احترام به مردم و رای آنان، توسط رئیس جمهور باشد.

بی‌­شک رئیس­جمهورمحترم نیز معتقدند که بسیاری از منتقدان فرایند مذاکره به حکم عقل و به تبعیت از رهبر معظم انقلاب نه با اصل مذاکره کردن مخالفند و نه مذاکره­کنندگان را خائن می­دانند، بلکه با در نظرگرفتن شرایط دشمن طرف مذاکره، نسبت به نتایج و چگونگی مذاکره انتقاد دارند. منتقدین این فرایند دشمنان ملت ما نیستند، اما امریکا را دشمن ملت ایران می­دانند و نه صرفا یک کشور بیگانه همانند سایر کشورها. سران رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی نیز با مذاکره مخالف نیستند، بلکه در خیمه­شب­بازی مشترکشان، نقش مخالف و وظیفه ایجاد فشار روانی را دارند، آن­ها می خواهند ما باور کنیم منفعت ما آن چیزی است دشمن اصلی یعنی امریکا می­خواهد به ما به قبولاند و این امر ظاهرا برای آن­ها ناخوشایند است. بهتر است با ارائه گزارش رسمی دقیق از روند مذاکرات و نتایج توافقات، این مسئله تبدیل به موضوع مورد وفاق مردم شود و نه موضوعی برای افتراق.

رئیس­جمهورمحترم با تاکید بر اصل آزادی گفتند “وحدت ملی ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلی به انسجام ملی خود ادامه می‌دهد” وحدت ملی زمانی با کثرت و تنوع  افکار قرین و همراه خواهد شد که همه گروه­ها و اقشار مختلف بر سر اشترکات عام وفاق داشته باشند. اسلام، انقلاب، امام و مقام معظم رهبری، شهدا، تلقی دشمن از امریکا، حفظ استقلال، عزت و سربلتدی ایران عزیز و دستاوردهای انقلاب که مردم با تحمل سختی­های فراوان بدست آورده­اند اشتراکات عامی هستند که همه ساله علیرغم بسیاری از مشکلات که مردم، بویژه طبقات پایین جامعه تحمل می­کنند آنان را به صفوف راهپیمایی 22بهمن می­کشاند. هیچک از این اشتراکات عام نباید تضعیف شود.

“انقلاب برای تغییر اسم نبود، برای تغییر رسم‌ها بود. انقلاب برای زدودن رسوماتی بود که عدالت و آزادی و ارزش‌های دینی را نادیده می‌گرفت. امروز هم خواسته مردم ما و نسل جوان ما همان خواسته ۳۶سال پیش ملت بزرگ ایران است” این جملات نیز بخش مهم و پسندیده دیگری  از  سخنان ایشان بود. بخش مهمی از نارضایتی مردم که در ایجاد مشکلات اقتصادی مهمتر از تحریم­ها نیز می­باشد فساد اقتصادی است و این از مهمترین رسم­های غلط طاغوتی است که مردم خواهان تغییر آن هستند، و رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی و رئیس دولت طبق اصل 49 ‏ “موظف‏ است‏ ثروت­های‏ ناشی‏ از ربا، غصب‏، رشوه‏، اختلاس‏، سرقت‏، قمار، سوء‎‎‎‎استفاده‏ از موقوفات‏، سوء استفاده‏ از مقاطعه‏ کاریها و معاملات‏ دولتی‏، فروش‏ زمینهای‏ موات‏ و مباحات‏ اصلی‏، دایر کردن‏ اماکن‏ فساد و سایر موارد غیر مشروع‏ را گرفته‏ و به‏ صاحب‏ حق‏ رد کند و در صورت‏ معلوم‏ نبودن‏ او به‏ بیت‏ المال‏ بدهد“. این امر می­تواند اعتماد مردم به ایشان را افزوده و از عدم انتخاب مجدد ایشان در دوره بعد جلوگیری کند.

فراز دیگر سخنان ایشان عملکرد دولت در یکسال گذشته بود. ارائه آمار و ارقام و برخی موفقیت­های کسب شده توسط دولت برای همه خوشحال و امیدوار کننده بود، اما به نظر می­رسد ارائه آمارهای با دقت بیشتر، اعتماد به مسئولین را افزایش می­دهد. ایشان  اظهار کردند”صنعت کشور در سال ۹۳رشد ۶.۵درصدی، معدن رشد ۱۰.۵درصدی و بازرگانی رشد ۵.۴درصدی در طول ۶ماهه اول داشته‌اند”. درحالی که آمار رشد کشور از سال1390 -1393برابر(82/0- ،1393)، (52/0- ،1392)، (20/0- ،1391)، (3/0- ،1390)می باشد. و می­بینیم که در سال 1393(2014) نسبت به سال قبل 3/0- منفی­تر شده است.

 همچنین رتبه بهبود فضای کسب و کار نسبت به سال قبل 22 رتبه گفته شد در حالی که رتبه ما از 132 به 130 تبدیل و فقط 2 رتبه بهتر شده است. درباره تورم نیز گفته شد: همانطور که پارسال اینجا به شما قول دادم که تورم ۳۵درصدی را در سال آینده، یعنی امسال، به ۲۵درصد خواهیم رساند، به حول­ و قوه‌­الهی امروز تورم ما زیر ۱۷درصد است. درحالی که منابع بین­المللی تورمِ این سال­ها را برابر( 23%،1393)، (35.2%،1392)، (30.5%،1391)، (21.49%،1390)اعلام کرده­اند. علاوه براین هنگام ارائه گزارش آماری عکس العمل­های منفی مردم گویای آگاهی شهودی و تجربی آنان از وضع اقتصادی بود. علاوه براین برای مردم مشخص نیست این بهبود وضع اقتصادی نتیجه پیاده سازی کدام راهبرد و برنامه اقتصادی دولت بوده است که تشریح آنها برای مردم می­تواند مفید باشد.

ایشان در انتهای این بخش اشاره کردند که همانطور که زمان انتخابات به مردم قول داده اند هم سانتریفیوژها می چرخد و هم چرخ اقتصاد کشور.  در شرایطی که از یک سو چند روز قبل مقام معظم رهبری دربیانات دیدارشان با کارکنان نیروی هوایی فرمودند:

(ایران)کارهای متعدّدی را انجام داده:

گسترش و توسعه‌ی ماشین‌های غنی‌سازی را متوقّف کرده،

تولید اورانیوم بیست درصد را متوقّف کردند،

کارخانه‌ی اراک را فعلا متوقّف کرده‌اند؛

فردو را فعلا متوقّف کرده‌اند.

 و از سوی دیگر گزارش بانک جهانی رشد اقتصادی منفی­تری را گزارش می­دهند، پذیرش گردش سانتریفیوژها همراه با چرخش چرخ اقتصاد را دشوار می نماید مگر آنکه قبول کنیم رئیس جمهور محترم ارقام رشد اقتصادی را از منابع دیگری بدست آورده اند.

عکس العمل مردم نشان می داد که دلنشین­ترین بخش این سخنرانی فراز آخر آن بود که شجاعانه بر سر استکبار جهانی فریاد برآورده و با تکیه بر ظرفیت­های مردمی کشورمان دروغ گویان و زیاده خواهان مستکبر را رسوا نمودند و بیان داشتند که این ملت با سربلندی راه خود را ادامه خواهد داد و آن­ها هستند که باید تسلیم منطق ایران شوند. این سخنان برای نگارنده این سطور، سخنرانی قبل از پیروزی انقلاب حجه الاسلام حسن روحانی در مسجد ارک (در مراسم شهادت حاج آقا مصطفی فرزند برومند امام راحل) را تداعی می کرد. یک سخنرانی انقلابی که در فروپاشی نظام استبدادی و شکست حامیان استکباریش موثر بود. امید است که همه خدمتگزاران عزیز در اقامه حق، خدمت به اسلام عزیز و خدمت گذاری به این ملت شریف و بزرگوار موفق و در ظل توجهات خداوند متعال باشند. مطالبی که ذیل آنها خط کشیده شده از متن سخنرانی­ها و آمار های ارائه شده از منابع ذیل نقل شده است.

http://www.president.ir/fa/84593

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=28896

http://www.prosperity.com/#!/explore-data?opts=2Ekxmx-Ulx3y1 http://data.worldbank.org/indicator/IC.BUS.EASE.XQ

http://www.statista.com/statistics/294320/iran-inflation-rate/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه