رسانه های فرهنگی و نقش آن ها در تداوم هژمونی آمریکایی

زمان انتشار: ۱۵:۴۷ ۱۳۹۱/۰۵/۱۷

مروری بر کارنامه ی رسانه های فرهنگی ایالات متحده در قریب به دو دهه ی اخیر آشکارا نشان می دهد که این خادمان وفادار نظام سلطه، همواره شکل و محتوای محصولاتشان را با خط مشی رهبران کاخ سفید هم سو کرده اند. انعکاس این هم سویی به وضوح در آیینه ی فیلم های پرمخاطب هالیوود قابل رؤیت می باشد.
پس از آنکه گفتمان مسلط آمریکایی مفاهیم برساخته ی امنیت و ناامنی را بنا بر تشخیص و صلاحدید سیاستمداران کاخ سفید تعیین مصداق می کند، معمولاً نوبت به رسانه های فرهنگی می رسد تا مسئولیت خطیر القا و گسترش آن ها را بر عهده بگیرند. رسانه های فرهنگی تمام توان و امکانات خود را در عرصه ی جنگ رسانه ای و نرم افزاری به کار می بندند تا از راه های گوناگونی نظیر نمادسازی، شرطی کردن، خیال پردازی و بازنمایی واقعیت های موجود، بر تصورها و ادراک های بین الأذهانیِ مردمان جوامع عمیقاً تأثیر گذاشته و همگی را وادارند تا با عینک مخصوص آمریکا به جهان پیرامون خود و تحولات آن بنگرند.

مروری بر کارنامه ی رسانه های فرهنگی ایالات متحده در قریب به دو دهه ی اخیر آشکارا نشان می دهد که این خادمان وفادار نظام سلطه، همواره شکل و محتوای محصولاتشان را با خطوط مشی رهبران کاخ سفید همسو کرده اند. انعکاس این همسویی به وضوح در آیینه ی فیلم های پرمخاطب هالیوود قابل رؤیت می باشد. برای مثال در آستانه ی دهه ی 90، مقدمات جایگزینی خطر رنگ باخته ی کمونیسم با خطر و تهدید مسلمانان را می شد در داستان فیلم هایی همچون «نیروی دلتا»[1]یا «عقاب آهنین 1 و 2»[2] سراغ گرفت.

 در فیلم هایی از این دست، اعراب مسلمان به مثابه دشمنان درجه ی یک آمریکا به تصویر در می آمدند و خاورمیانه نیز به عنوان عرصه ای برای مداخله های نظامی و سیاسی ابرقدرت جهانی معرفی می گردید.[3]همین روند در طول دهه ی 90 نیز ادامه یافت و رفته رفته جوانان مسلمان عرب به شخصیت های ثابت و کلیشه ایِ آثار سینمای هالیوود با درونمایه ی تروریسم مبدل شدند. جوانانی با ریش های بلند، چفیه ی فلسطینی و لباس عربی که در همه جا عامل ترور، اغتشاش، بمب گذاری، هواپیما ربایی، ناامنی و وحشت هستند و زندگی مردان، زنان و کودکان مظلوم و بی دفاع آمریکا یا دیگر جوامع غربی را به مخاطره می افکنند. به عنوان مثال فیلم های پر فروش «دروغ های راست»[4]محصول 1994م.، «تصمیم عملی»[5] محصول 1996م. و «محاصره»[6] محصول 1998م. هر سه خط سیر مشابهی را جهت نمایاندن چهره ای منفی و هراسناک از مسلمانان پی می گرفتند.

 باید توجه داشت که هالیوود از راه تولید این قبیل آثار جذاب سینمایی و صدور آن ها به بازارهای مصرف سراسر جهان، در حقیقت برای مخاطبان بی شمار خود نمادسازی می کند. طبیعتاً کسانی که در سراسر عمرشان هیچ کشور عربی را از نزدیک ندیده اند و حتی نمی دانند عربستان یا عراق در کجای نقشه ی جغرافیا واقع شده است، وقتی در معرض باران متواتر القائات رسانه های فرهنگی قرار می گیرند، ناخودآگاه از مفاهیم و نمادهای موجود در پیام های آن ها تأثیر می پذیرند.

 هنگامی که یک بیننده ی آمریکایی یا اروپایی در فیلم های متعدد شاهد است که هر کجا ترور، بمب گذاری و یا هواپیما ربایی اتفاق می افتد، پای مسلمانان عرب به میان می آید، رفته رفته در ذهن خود بین اسلام با تروریسم و ناامنی نوعی ارتباط منطقی برقرار نموده و از این پس نسبت به هر چیزی که تداعی گر اسلام باشد حتی اذکاری مانند «الله اکبر» و «لااله الاّالله» که قهرمانان تروریستِ فیلم های هالیوود در مواقع ارتکاب به جنایت های وحشیانه ی خود بر زبان می آورند، احساس نفرت و انزجار پیدا می کند.

 در فیلم های هالیوودی، اعراب مسلمان به مثابه دشمنان درجه ی یک آمریکا به تصویر در می آمدند و خاورمیانه نیز به عنوان عرصه ای برای مداخله های نظامی و سیاسی ابرقدرت جهانی معرفی می گردید. همین روند در طول دهه ی 90 نیز ادامه یافت و رفته رفته جوانان مسلمان عرب به شخصیت های ثابت و کلیشه ایِ آثار سینمای هالیوود با درونمایه ی تروریسم مبدل شدند.

بی شک تماشاگرانی که در فیلم محاصره با بازی «دنزل واشینگتن»[7]، ماجرای تکان دهنده ی اقدام های تروریستیِ مسلمانان افراطی در شهر نیویورک را در یک فضای مجازی شاهد بوده اند، وقتی که حدوداً سه سال پس از اکران این فیلم یعنی در 11 سپتامبر 2001م. با یک عملیات تروریستی در دنیای واقعی روبه رو می شوند و برج های دوقلوی تجارت جهانی در مقابل چشمان وادریده از بُهتشان فرو می ریزد، با ماهیت و اغراض کسانی که به عنوان عاملان حادثه از سوی دولتمردان معرفی می گردند، بیگانه نیستند. پس به مدد جادوی هالیوود می توان کاری کرد که مردم سایر جوامع نیز دشمن کشور ابرقدرت را دشمن کل نظام جهانی و مصداق بارز ناامنی بینگارند.

 در مقابل گفتمان مسلط قادر است از راه رسانه های فرهنگی این باور را به مردم جهان بقبولاند که امنیت و ثبات فقط در سایه ی هژمونی ایالات متحده تحقق خواهد یافت و تنها آمریکاست که با پشت گرمی به منابع عظیم قدرتش از ظرفیت فوق العاده ای برای سرکوب یاغیان، مُتمردان و چالش گران صلح و امنیت جهانی و نیز حراست از حقوق بشر بهره مند می باشد.

 ویترین محصولات رسانه های فرهنگی به خصوص در عرصه ی سینما مملو از بسته های جذاب فرهنگی است که آمریکا را در هیئت یک منجی، یک مصلح فداکار و یک قهرمان افسانه ای حافظ جان، مال و ناموس انسان ها به تصویر می کشند. ابرمردهای مشهور و محبوب فیلم های هالیوود مانند «رمبو»، «راکی»، «سوپرمن» و «اسپایدرمن» در واقع نماد بارز عدالت خواهی و امنیت طلبی به سبک آمریکایی هستند: انسان های شگفت انگیز که خصوصیت نامیرایی دارند و در طول حوادث پرهیجان و مسحور کننده ی فیلم هرکجا حقی پایمال می شود، دشمن شیطان صفتی هجوم می آورد و تهدیدی زندگیِ شهروندان را به مخاطره می افکند، ناگهان در بزنگاه های حادثه و بحران از گرد راه می رسند و داوطلبانه به کام خطر می روند تا با اتکا بر قدرت لایزال خویش، مردم بی گناه و ستم دیده را نجات داده و امنیتِ از دست رفته را دوباره استیفا نمایند.

 جالب است که این قبیل تصویرسازی ها با پس زمینه ی سیاسی پاره ای اوقات برای مخاطبین خردسال نیز صورت می پذیرد. به عنوان نمونه چند سال پیش استودیوی پویانمایی «پیکسار» متعلق به کمپانی «والت دیسنی»، یک پویانمایی بسیار دیدنی تحت عنوان «شگفت انگیزان»[8]را به کارگردانی «براد بِرد»[9] تولید و به بازار عرضه کرد که شهرتی جهانی یافت. این فیلم روایتگر داستان زندگی یک زوج آمریکایی به نام «آقا و خانم شگفت انگیز» و سه فرزند آن هاست که همگی نیروهای مافوق طبیعی دارند و بدین خاطر خود را وقف نجات آمریکا و جهان از شر دشمنان صلح و امنیت نموده اند. در آغاز فیلم آقای شگفت انگیز در اظهارنظری پرمعنا به بینندگان می گوید: «مهم نیست که تا به حال چند دفعه دنیا را نجات داده ای. هر وقت لازم باشد باز هم باید این کار را انجام دهی

 قهرمانان داستان فیلم در ادامه به نبرد موجود خبیثی با نام تأمل برانگیزِ «سندروم»[10]که در اصطلاح پزشکی به معنای عارضه یا نشانه ی بیماری است، می روند. سندروم، امنیت آمریکا را با تهدید به یک حمله ی موشکیِ ویرانگر به مخاطره انداخته است که در نهایت با تلاش خستگی ناپذیرِ تمامی اعضای خانواده ی آمریکاییِ شگفت انگیزان، نقشه ی شوم وی ناکام مانده و آمریکا از یک خطر هولناک نجات می یابد.

 اما درست زمانی که به نظر می رسد همه چیز با خیر و خوشی پایان پذیرفته، ناگهان موجود خبیث دیگری از دل زمین سر بر می آورد و شهروندانِ مضطرب را این چنین تهدید می کند: «این یک اعلام جنگ علیه صلح و خوشی است و به زودی همه از نام من وحشت زده خواهید شد!» اما در سکانس پایانی، دوربین سینمای هالیوود بر روی خانواده ی شجاع آمریکایی ثابت می ماند که بلافاصله نقاب های مخصوص مبارزه را بر چهره ی خود کشیده و با خنده ای پیروزمندانه بر لب، آماده ی جان فشانی برای دفع هر نوع تهدیدی برضد منافع و امنیت ایالات متحده هستند.

 اکنون وقتی تماشاگران از دنیای مجازی سینما قدم به دنیای واقعی می گذارند و سخنان آتشین رهبران کاخ سفید را از رسانه ها می شنوند که پس از حوادث 11 سپتامبر، آمریکا را ناجی بشریت می خوانند که به دلیل قدرت عظیمش یک مسئولیت سنگینِ تاریخی و الهی برای استقرار صلح، آرامش و سرکوب دشمنان امنیت دنیای آزاد بر عهده دارد، وقتی مسلمانان بنیادگرا را در صفحه ی تلویزیون به عنوان عوامل موجد ناامنی و ترور می بینند، وقتی اصطلاح «محور شرارت» به گوششان می خورد و وقتی از خطر موشکی و اتمی ایران یا کره ی شمالی ترسانده می شوند، تازه اینجاست که رشته ای نامرئی، دنیای مجازیِ سینما را به دنیای واقعی پیوند می دهد و تمامی نمادها، نشانه ها، تمثیل ها، استعاره ها و کنایه های موجود در فیلم ها رمزگشایی می گردند.

 پیام غیرمستقیم و پوشیده در لفافه ی فیلم هایی نظیر شگفت انگیزان این است که عارضه و سندروم ناامنی در سراسر جهان تنها و تنها با دستان شفابخش و توانمند آمریکا بهبود خواهد یافت. البته شماری دیگر از فیلم ها نیز بدون پرده پوشی و با صراحت لهجه ی بیشتری به بیان پیام های سیاسی می پردازند و در حقیقت آشکارا نقش بلندگوی استراتژیست ها و دولتمردان آمریکایی را ایفا می کنند.

 برای مثال می توان از فیلم «اشک های خورشید»[11]محصول کمپانی «کلمبیا» به کارگردانی «آنتونی فوکوآ»[12] های هالیوودی نام برد. و با نقش آفرینیِ «بروس ویلیس»[13] بازیگر مشهور اکشن این فیلم داستان فداکاری تحسین برانگیزِ یک فرمانده ی نظامی آمریکایی و کوماندوهای تحت فرمانش را در نیجریه به تصویر می کشد که بی آنکه دستوری از مقام های مافوق خود داشته باشند، تنها به واسطه ی حس انسان دوستی برای رهاسازیِ گروهی از آوارگان مظلوم نیجریه ای از چنگال کودتاچیان اقدام می کنند و در جریان یک سفر پرمخاطره پس از آنکه اکثر سربازانش در راه این مأموریت مقدس جان می بازند، سرانجام خسته و زخم خورده موفق می شود غیرنظامیانِ سیاهپوست را به منطقه ی امن برساند و زندگی آنان را به بهای کشته شدن چندین کوماندوی شجاع آمریکایی نجات دهد.

 پیام غیرمستقیم و پوشیده در لفافه ی فیلم هایی نظیر شگفت انگیزان این است که عارضه و سندروم ناامنی در سراسر جهان تنها و تنها با دستان شفابخش و توانمند آمریکا بهبود خواهد یافت.

بیننده ی فیلم اشک های خورشید از هر ملیتی که باشد، آن چنان تحت تأثیر رفتار انسانی سربازان آمریکایی قرار می گیرد که نمی تواند هیچ احساسی جز تکریم و سپاس گزاری در برابر آنان از خود بروز دهد. جالب اینجاست که سازندگان حتی اجازه نمی دهند که تماشاگر به سلیقه ی خود نتیجه ی فیلم و پیام آن را استنباط کند بلکه پیام اصلی نیز آشکارا و به دور از هرگونه ابهامی به وی القا می شود. وقتی که فیلم به پایان می رسد، پیش از آنکه کسی صندلی های سینما را ترک نماید، جمله ی مشهور «ادموند برک»[14]متفکر سیاسی قرن هجدهم با خط قرمز بر روی پرده ی سیاه نقش می بندد: «تنها چیزی که برای پیروزی شیطان ضروری می باشد، این است که انسان های خوب کاری انجام ندهند.»[15]

 جمله ی یاد شده در حقیقت همان مانیفست آقای «بوش» و تیم همراه وی پس از 11 سپتامبر بود که به عنوان طلایه داران سپاه خیر، خود را موظف به جنگ با نیروهای شیطانی می دانستند و این نشان می دهد که رسانه های فرهنگی تا چه میزان در راستای اهداف مقام های کاخ سفید و به عنوان مبلغین سیاست های آنان عمل می کنند.

 اما شاید بارزترین مصداق القای پیام های امنیتی جهت دار به مخاطبان جهانی و تصویرسازی برای آنان از راه کالاهای فرهنگی، سریال ارزشمند و تأمل برانگیز «24» باشد که در فاصله ی سال های 2000 تا 2008م. از تلویزیون ایالات متحده ی آمریکا پخش می شد. این پروژه ی عظیم که به کارگردانی «رابرت کوچران»[16]و «جوئل سورنو»[17] و با بازی محوری «کیفر ساترلند»[18] ـ در نقش «جک باوِر» مأمور عملیاتی واحد ضدترور لس آنجلس موسوم به موسوم به (CTU) ـ »[19] ساخته شده است، نمونه ی بی نظیری از یک اثر هنری با درونمایه های غنی سیاسی و امنیتی به شمار می آید تا جایی که سه مفهوم سیاست، امنیت و قدرت، اضلاع اصلی داستان پرکشش فیلم را تشکیل می دهند.

 سریال 24 را باید در واقع روایت هیئت حاکمه ی ایالات متحده ی آمریکا به عنوان ابرقدرت نظام بین الملل از شرایط امنیتی محیط جهانی و تعریف مفاهیم و مصادیق امنیت و ناامنی دانست. خالقان 24 با روایتگریِ هنرمندانه ی داستان فیلم و استفاده از پیشرفته ترین تکنیک ها و جلوه های ویژه ی سینمایی که هر بیننده ای را مسحور خود می سازد، توانسته اند به بهترین نحوی واقعیت ها را برای مخاطبان بازنمایی کرده و با تصویرسازی در ذهن آن ها به القای غیرمستقیم پیام های سفارشیِ بازیگر ابرقدرت پرداخته و کاری کنند که مخاطبان ناخواسته روایت آمریکایی از امنیت و ناامنی جهانی را به عنوان روایت هژمونیک بپذیرند. برای مثال می توان امنیتی کردن و پلیسی کردن فضای جامعه ی آمریکا و جامعه ی جهانی به دنبال وقوع حوادث 11 سپتامبر سال 2001م. طبق خواست مقام های کاخ سفید و توجیه لشکرکشی به افغانستان و عراق را از جمله اهداف سازندگان سریال 24 در ارتباط با مخاطبانشان تلقی نمود.

 هر یک از فصول 8گانه ی این سریال روایت 24 ساعت نفس گیر، پرالتهاب و دلهره آوری است که طی آن جامعه ی آمریکا به دلیل بروز تهدیدهایی با منشأ خارجی از حالت تعادل خارج می شود و شهروندان بی گناه آمریکایی مورد هجوم انواع اقدام های تروریستی مخرب از جمله تروریسم مستقیم، تروریسم هسته ای و تروریسم بیولوژیک قرار می گیرند. تروریست های بی رحم و خشنی که امنیت را از جامعه ی آمریکایی سلب کرده اند، عموماً مسلمان و دارای اسامی عربی هستند و حاضرند برای تحقق اهداف سیاسی شان به هر اقدام خباثت آلودی نظیر آدم ربایی، کشتار، باج خواهی، ایجاد اختلال در سیستم نیروگاه های هسته ای، فعال کردن بمب اتمی و یا رهاسازی ویروس های مرگبار در سطح شهر متوسل شوند.

 در این میان، مردان سیاست و امنیت ایالات متحده از نهادهایی مانند کاخ سفید، وزارت دفاع و واحد ضد ترور گام به میدان مقابله با تروریست ها می گذارند و در نقش ناجیان دولت و ملت آمریکا و حتی ناجیان بشریت، شجاعانه می کوشند تا با مدیریت بحران، توطئه های دشمنان را خنثی نموده و امنیت و تعادلِ از دست رفته را به سیستم بازگردانند. پیام اصلی سریال 24 این است که حفظ تعادل سیستم، خط قرمز آمریکای ابرقدرت به حساب می آید و وقتی این خط قرمز از سوی دشمنان زیر پا گذاشته می شود، دیگر چیزی به نام حقوق بشر، قانون اساسی، هنجار اجتماعی و قیود اخلاقی معنا ندارد و سیاست و امنیتِ غیررسمی برای حفظ ارزشی بزرگ تر در دستور کار قرار می گیرد؛ یعنی امنیت ایالات متحده که سازندگان فیلم آن را به مثابه امنیت کل نظام جهانی می نمایانند، بر همه چیز مقدم است.

این سریال با ایجاد تصویری از یک وضعیت استراتژیک و امنیتی در ذهن مخاطب، موجب می شود که وی ناخودآگاه آمریکا را در انجام هر اقدامی که برای اعاده ی امنیت و ثبات صورت می گیرد محق بداند. مخاطبان 24 خواه ناخواه منطق فیلم را می پذیرند که بهتر است چند جوان تروریست و خراب کار با استفاده از خشن ترین تکنیک های اعتراف گیری توسط مأموران امنیتی ایالات متحده تا سرحد مرگ شکنجه شوند تا اینکه انفجار یک بمب اتمی منجر به وقوع فاجعه ی انسانی و قتل عام میلیون ها انسان بی گناه گردد.

 آن ها در سراسر فیلم «جک باور» قهرمان داستان را که به قصد نجات کشور و دفع تهدید تروریست ها قوانین را کنار می گذارد و از مجاری غیررسمی اقدام می کند، می ستایند و تصمیم های خودسرانه ی وی برای شکنجه ی متهمین را تحسین می کنند. از این رو باید گفت القای مُحق بودن آمریکا برای ایجاد شرایط بازدارندگی امنیتی و انجام اقدام های پیش دستانه، القای اینکه در عرصه ی سیاست هدف وسیله را توجیه می کند و القای پذیرفتنی بودن شکنجه و اعمال غیرانسانی در برخی شرایط جزو اهداف اصلی سریال 24 می باشد و این دقیقاً همان چیزی است که مقام های کاخ سفید به منظور اقناع افکار عمومی جهانی در رابطه با سیاست های سیطره طلبانه ی خود بدان نیازمندند.

 پیام اصلی سریال 24 این است که حفظ تعادل سیستم، خط قرمز آمریکای ابرقدرت به حساب می آید و وقتی این خط قرمز از سوی دشمنان زیر پا گذاشته می شود، دیگر چیزی به نام حقوق بشر، قانون اساسی، هنجار اجتماعی و قیود اخلاقی معنا ندارد و سیاست و امنیتِ غیررسمی برای حفظ ارزشی بزرگ تر در دستور کار قرار می گیرد.

اکنون اگر تصویر مسیحا گونه ای که فیلم های هالیوودی از نظامیان و مأموران امنیتی آمریکایی می نمایانند را با حقایق افغانستان و عراق و جنایت های هولناکی که در زندان های ابوغریب، گوانتانامو و بگرام و در دیگر نقاط جهان به شکل های مختلف صورت می پذیرد مقایسه نماییم، به خوبی در می یابیم که رسانه های فرهنگی چه خدمت عظیمی را در حق هژمونی ایالات متحده روا می دارد.

 به خصوص وقتی به دوران پس از حوادث 11 سپتامبر که بازیگر ابرقدرت بدون نقاب و مصمم تر از همیشه برای بسط سیطره ی جهانی خود به میدان آمده است نظر می افکنیم، شاهد هستیم که رسانه های فرهنگی وظیفه ی بسیار سنگین تری را به منظور جهت دهی اذهان توده های انسانی و گسترش مفاهیم برساخته ی مقام های کاخ سفید بر عهده می گیرند.

 تحلیل محتوای محصولات هالیوود در طول 8 سال زمامداریِ نومحافظه کاران که ارتباط های تنگاتنگی با پیروان نحله ی «صهیونیسم مسیحی»[20]داشتند، حاکی از رسوخ عجیب و تأمل برانگیزِ مفاهیم و باورهای این نحله ی سیاسی ـ مذهبی در دستور کار اصحاب فرهنگ و رسانه ی آمریکا می باشد. ساخت صدها فیلم و برنامه ی تلویزیونی حول محور موضوعاتی چون «آخرالزمان»، «جنگ صلیبی دوم»، «جنگ جهانی سوم»، «واقعه ی آرماگدون»، «نبرد خیر و شر» و مانند این ها و تلاش گسترده برای تصویرسازی از تحولات آینده ی جهان به نحوی که القا کننده ی برتری محتوم ایالات متحده باشد، شاهدی بر مدعای ماست.

 دکتر «مجید شاه حسینی» از صاحب نظران عرصه ی سینما در این باره می گوید: «اصولاً با مرور فیلم های آخرالزمانیِ سالیان اخیر هالیوود، به نظر می رسد که این قبیل آثار از حد چند محصول سرگرم کننده ی سینمایی فراتر رفته و به پروتکل نبرد آینده ی دنیای مدرن غرب با دنیای اسرارآمیز مشرق زمین و فرهنگ غنی اسلامی تبدیل شده اند. بر اساس این تحلیل، هدف غایی سازندگان این قبیل آثار آن است تا افکار عمومی مردم جهان، آمریکا را به عنوان رهبر دنیای جدید و سرسلسله ی نیروهای خیر قلمداد نموده و در قبال تصمیمات تجاوزگرانه و دیکتاتوریِ نظامی دولتمردان امروز آمریکا از خود تساهل و تسامح بیشتری نشان دهند. طبعاً در نبرد نهایی میان خیر و شر، مختصری خون ریزی و خشونت خصوصاً اگر از جانب سرسلسله ی نیروهای خیر اعمال شده باشد، قابل اغماض و چشم پوشی خواهد بود و این همان اختیار تامی است که سینمای هالیوود به نیابت از دولت آمریکا تلویحاً در صدد کسب آن است.»[21]

 کوتاه سخن اینکه رسانه های فرهنگی می توانند با اتکا بر ابزارهای نافذ خود به تسخیر فضای ذهنی توده های انسانی پرداخته و مفاهیم مورد نظر گفتمان مسلط همچون امنیت و ناامنی را بسیار هنرمندانه به آنان القا نمایند. دستاورد گران بهای رسانه های فرهنگی از این رهگذر، کسب رضایت فراگیر برای هژمونی بازیگر ابرقدرت و ایجاد جَوّ دلخواه او در محیط جهانی است تا ضرورت کاربرد اهرم های سخت افزاری به منظور تحقق اهداف سیطره طلبانه و همراه نمودن سایر بازیگران به حداقل رسیده و یا به پشتوانه ی قدرت نرم، مشروع و توجیه پذیر گردد. در نتیجه، می توان رسانه های فرهنگی را از این حیث در راستای بسط هژمونی ایالات متحده ی آمریکا منشأ اثر تشخیص داد.

 پی ‏نوشت ‏ها:

1. Delta Force

 2. Iron Eagle

.3 محمدمهدی سمتی، عصر سی.ان.ان و هالیوود: منافع ملی، ارتباطات فراملی، ترجمه ی نرجس خاتون براهوئی، تهران: نشر نی، 1385، صص 105 ـ 104.

 4. True Lies

 5. Executive Decision

 6. The Siege

 7. Denzel Washington

 8. THE INCREDIBLES

 9. Brad Bird

 10. Syndrome

 11. TEARS OF THE SUN

 12. Antoine Fuqua

 13. Bruce Willis

 14. Edmund Burke

 15. The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.

 16. Robert Cochran

 17.  Joel Surnow

 18. Kiefer Sutherland

 19. Counter Terrorist Unit

 20.   Christian Zionism

.21 مجید شاه حسینی، «غرب، سینما و آخرالزمان»، در حسن بلخاری و دیگران، پیشگویی ها و آخرالزمان (مجموعه ی مقالات)، تهران: مؤسسه ی فرهنگی موعود عصر، چاپ اول 1382، ص 122

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه