«روایت افق های فکری ایران معاصر» در دوره تابستانی روزگار نو

نویسنده:

علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۲۰:۱۳ ۱۳۹۲/۰۵/۵

آیت‌الله سیدان برای ارائه‌ی مکتب تفکیک، حجت‌الاسلام خسروپناه برای ارائه‌ی نوصدرایی، حجت‌الاسلام پیروزمند برای ارائه‌ی فرهنگستان علوم اسلامی قم، دکتر سلیمان حشمت و دکتر محمد رجبی برای ارائه‌ی اندیشه دکتر فردید؛ و دیگر اندیشمندان و صاحب‌نظران در موسسه روزگار نو حاضر خواهند شد.

 به گزارش علوم اجتماعی اسلامی ایرانی مؤسسه فرهنگی هنری «روزگار نو» که از زمستان 1391 اقدام به برگزاری درس‌گفتارهایی در راستای بازخوانی تاریخ اندیشه و هنرِ ایران و غرب نموده است، در ترم تابستان اقدام به برگزاری سلسله جلسات «روایت افق‌های فکری ایران معاصر» خواهد کرد.

در ایران کنونی ما اندیشمندان و اهالی فکر با گرایش‌ها و اختلاف‌نظرهای گوناگون حضور دارند. اما متأسفانه عمده‌ی جامعه‌ی دانشگاهی و حوزوی، یا اطلاع چندانی از منظومه‌ی فکری هر اندیشمند ندارند یا اینکه با روایت‌های دست‌دومی و باواسطه -که اغلب مملو از سوءفهم و سوءبرداشت است- با اندیشمندان آشنا شده‌اند.

روزگار نو در راستای «فهم وضعیت فکری ایران معاصر» تلاش کرده است تا زمینه‌ای را فراهم کند که نمایندگان جریان‌های مختلف فکری یا شخصیت‌هایی که به عنوان متفکران معاصر مطرح هستند، در این موسسه حضور پیدا کرده و بی‌واسطه به ارائه‌ی تفکر خود بپردازند تا مخاطبین با شنیدن سیر فکری هر فرد و طرح پرسش‌ها و سؤالات به ظرفیت‌های هر اندیشه برای مواجهه با مسائل ایران معاصر پی ببرند.

از 26 مردادماه، آیت‌الله سیدان برای ارائه‌ی مکتب تفکیک، حجت‌الاسلام خسروپناه برای ارائه‌ی نوصدرایی، حجت‌الاسلام پیروزمند برای ارائه‌ی فرهنگستان علوم اسلامی قم، دکتر سلیمان حشمت و دکتر محمد رجبی برای ارائه‌ی اندیشه دکتر فردید؛ و دیگر اندیشمندان و صاحب‌نظران در موسسه روزگار نو حاضر خواهند شد.

هر اندیشمندی بر اساس محورهای زیر بحث خود را ارائه خواهد کرد:

1-    مقدمات

ü     خاستگاه سیاسی اجتماعی مسائل و مبانی نظری هر اندیشه

2-مقومات نظری

  • دلالت‌های تبیینی

ü     چیستی و چرایی مسائل ایران و وضع کنونی تاریخی ایران از منظر هر اندیشه

ü     نحوه فهم و تبیین تئوریک مسائل ایران توسط هر اندیشه

ü     نحوه روایت تاریخ فکری ایران بویژه معاصر توسط هر اندیشه

  • دلالت‌های معرفتی هر اندیشه

ü     مسائل و سوالات بنیادین و نظری

ü     مبانی پارادایمی(هستی‌شناسی، فلسفه‌ی‌تاریخ، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، معرفت‌شناسی و فلسفه‌ی زبان)

ü     طرح اجمالی فکری

ü     نقد جریان‌های فکری رقیب (وجوه تمایز و امتیاز نسبت به سایر جریان‌ها)

  • دلالت‌های هنجاری

ü     طرح اجمالی جامعه مطلوب

ü     نحوه مواجهه با سنت ایرانی

ü     نحوه مواجهه با سنت غربی

ü     نحوه مواجهه با دین

ü     نحوه مواجهه با علم و تکنولوژی

همچنین درس‌گفتارهای فلسفه‌ی تاریخ شیعه با حضور حجت‌الاسلام سیدمحمدمهدی میرباقری، تاریخ سینما با حضور مسعود فراستی، فلسفه سینما با حضور سید مهدی ناظمی و متن‌خوانی «هستی و زمان» هایدگر با حضور دکتر مهدی معین‌زاده برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت این موسسه (www.roozegareno.net) مراجعه نمایند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه