پرونده پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمّار، نقد و بررسی مستند دادخواست

روایت شکل گیری سرودِ «آمریکا ننگ به نیرنگ تو!»

نویسنده:

علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۲۰:۰۰ ۱۳۹۳/۱۰/۱۹

مصاحبه با تمامی دست اندرکاران تولید این اثر ماندگار، آقایان سبزواری(شاعر)، قره­باغی(خواننده)، راغب(آهنگساز) و ..، جذابیت زیادی برای مخاطب ایجاد می کند و مصاحبه صاحب نظران، تکمیل کننده آن می شود. استفاده از تصاویر مناسب مانند گروه های سرود مدارس در آن دوران که مخاطب تا کنون آنها را ندیده و داستانی که تاکنون نشنیده است مانند اینکه امام خمینی(ره) ایده اولیه این سرود را داده است، فیلم را برای مخاطب جذاب، گیرا و دوست داشتنی می کند.

تهیه کننده: قربانعلی طاهرفر

نویسنده و کارگردان: روح الله رشیدی

مدت زمان: 18 دقیقه

«آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو!                خون جوانان ما می چکد از چنگ تو»

«دادخواست» فیلمی انقلابی و با قدرت است و ویژگی های یک مستند خوب را دارد. از جهت فرم و سایر شاخصه های شکلی مانند زیبایی و .. در حد قابل قبولی است ولی نقطه قوت آن موضوع مهم این فیلم است. تولد سرودی انقلابی بر علیه شیطان بزرگ جهان.

نقطه آغاز مناسبی دارد و روند و داستان فیلم را به خوبی جلو می برد. از پیدایش آمریکا که با حمله و تجاوز به سرزمین و جان و مال سرخپوستان و سایر جوامع آن قاره آغاز می کند و جنایات آمریکا بر علیه ایران و ایرانی، کودتای 28 مرداد و .. نشان می دهد. وقتی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد و نظام سلطنت و سلطه غرب در ایران را سرنگون کرد و غربیها از ایران فراری شدند. فقط تعدادی از آنها در سفارت آمریکا ماندند و به جنایات خود برعلیه ایران و ایرانی ادامه دادند و جوانان انقلابی آن لانه جاسوسی یا به قول امام خمینی(ره) مرکز فساد را هم که آخرین سنگر آنها در ایران بود، تسخیر کردند. آمریکا از این همه شکست و خفت، مستاصل و درمانده می شود و اولین کاری که در مقابل انجام می دهد، اعلام قطع رابطه رسمی با ایران است. وقتی مردم و نظام حاکم بر ایران با تصرف سفارت آمریکا و بازداشت کارکنان آن و اخراج آنها عملا با او قطع رابطه کرده و روزانه مرگ آمریکا را آرزو می کنند و آن را دشمن و شیطان بزرگ می نامند، اعلام قطع رابطه از طرف او، جز واکنشی مزحک چه می تواند باشد؟ در آن زمان امام(ره) با قدرت تمام از این عمل استقبال می کند و بیانیه­ای در این رابطه منتشر و این قطع رابطه را تنها کار مفید حکومت و رییس جمهوری آمریکا می داند.

هنر و هنرمندان مانند تمام مردم ایران از ابتدا با هنر خود با این انقلاب همراه بودند و نقش مهمی و تاثیرگذاری در آن داشتند. یکی از این هنرها که نمود زیاد و تاثیر فراوانی داشت، سرودهای انقلابی بود که در زمینه های مختلف انقلاب اسلامی تولید، اجرا و پخش شده و مورد استقبال فراوان مردم واقع گردیده بود.

در سالگرد شهادت استاد مطهری، سرودی به همین مناسبت منتشر شد که مورد توجه امام(ره) واقع گردید. دست اندرکاران این سرود به خدمت امام(ره) می روند. این زمان مصادف بود با اعلام رسمی قطع رابطه آمریکا با ایران و بیانیه انقلابی امام(ره). جای خالی سرودی در موضوع مقابله با آمریکا خالی بود. بعد از ملاقات، احمد آقا با این گروه صحبت و آنها را از علاقه امام(ره) به تولید سرودی در این زمینه، آگاه می سازد. این گروه که مترصد کار بعدی بودند، سوژه مورد نظر خود را می یابند و در عرض کمتر از 48 ساعت، اثری هنری تولید می کنند که سرشار از انقلابی گری، زیبایی، حماسه و … است. امام(ره) از شنیدن آن لذت می برند و در رسانه ها پخش و تبدیل به یک سرود ملی و تاریخی می گردد. آمریکا مرگ به نیرنگ تو!

ادامه فیلم توصیفی منطقی و مستند از نبوغ و عظمت این اثر هنری و کامل و بی نقص بودن آن از جهات مختلف است.

مصاحبه با تمامی دست اندرکاران تولید این اثر ماندگار، آقایان سبزواری(شاعر)، قره­باغی(خواننده)، راغب(آهنگساز) و ..، جذابیت زیادی برای مخاطب ایجاد می کند و مصاحبه صاحب نظران، تکمیل کننده آن می شود. استفاده از تصاویر مناسب مانند گروه های سرود مدارس در آن دوران که مخاطب تا کنون آنها را ندیده و داستانی که تاکنون نشنیده است مانند اینکه امام خمینی(ره) ایده اولیه این سرود را داده است، فیلم را برای مخاطب جذاب، گیرا و دوست داشتنی می کند.

این مستند کوتاه، به ظاهر روایت داستان تولید یک اثر هنری است  ولی در واقع، روایتی دقیق و هوشمندانه از مهمترین مقطع تاریخ معاصر ایران و جهان، در بحبوحه انقلاب اسلامی می باشد.

مقابله ما با آمریکا، موضوع ساده، مقطعی و مقابله با یک کشور و یک دشمن معمولی نیست بلکه، بر اساس مفاهیم اسلامی، مصداق نفی خدایان غیر در شعار و شعور لا اله الا الله است. آمریکا شیطان بزرگ است. آمریکا مظهر یا خود اهریمن است. امام(ره) مفهوم شیطان را از یک موجود ماورایی و نامرئی به یک نظام سیاسی اجتماعی و اقتصادی فاسد و ظالم(آمریکا)، انتقال داد. این عمل هوشمندانه و منطبق بر اصول و معارف اسلامی، مورد استقبال کامل مردم ایران اسلامی واقع شد.

اینکه آمریکا شیطان بزرگ است، خیلی سخن مهم و هوشمندانه ای است که جا دارد درباره آن، کتاب ها نوشته شود. آمریکا در نگاه اول، مظهر تمدن غرب و در واقع آخرین مرحله و نتیجه و انتها و تکامل غرب است. حتی برای اروپاییان نیز آمریکا، الگو و آرمان است و بی دلیل نیست که آمریکا سایر کشورهای غربی را رهبری می کند و سردمدار آنهاست. این نتیجه تمدن غربی، چیزی نیست مگر استکبار، ظلم و جور، جنایت و خیانت، جنگ و خونریزی و استعمار و … .

امام خمینی(ره) با اشراف وشناخت کامل از نقش و جایگاه آمریکا، به درستی و با هوشمندی، آنرا شیطان می نامند و تنها به این اکتفا نکرده و آنرا شیطان بزرگ می دانند.

شیطان مظهر و منشا فساد و جنایت و ظلم است و باید از آن دوری کرد و با آن به مقابله پرداخت و بر آن لعن و نفرین کرد. این موضوع را مردم و جمهوری اسلامی به خوبی درک و اجرایی کرد با مرگ بر آمریکا و با تسخیر لانه جاسوسی و در عرصه هنر با تولید این سرود و سایر آثار هنری در این زمینه.

زوایا و نقاط قوت سرود «آمریکا ننگ به نیرنگ تو!» در این فیلم به زبان کارشناسان و دست اندرکاران آن به خوبی بیان و نشان داده می شود. مفاهیم دقیق، کلمات و اصطلاحات زیبا و فاخر، شعری آهنگین، موزیکی حماسی، صدای خواننده ای متناسب با مفاهیم و اعتقاد کامل کلیه دست اندرکاران به مفاهیم و کلماتی که در سرود بیان می گردد، برخی از مهمترین ویژگی های این اثر جاودانه است.

دادخواست، در انتها، به بررسی واکنش دشمن به این سرود می پردازد و با استناد به برنامه شبکه انگلیسی بی بی سی فارسی، درباره این سرود، پس از سی و اندی سال، نشان می دهد که دنیای متمدن و دموکراتیک غرب با آنهمه ظلم و ستم و غارت مردم جهان، حتی به آنها اجازه نمی دهد، برعلیه آنها اعتراضی هنری کنند و بر سرشان فریاد بکشند. فیلم به خوبی با نشان دادن عصبانیت دشمن از این سرود پایان می یابد و نشان می دهد که این تیر درست به قلب دشمن اصابت کرده است.

احساسی که این فیلم نیم ساعته بر مخاطب می گذارد، غرور از توانایی، استعداد و هنر ایرانی، غرور از جسارت و شهامت و قدرت و مبارزه طلبی مردم و هنرمندان ایرانی و افتخار به ایران و جمهوری اسلامی و یادآوری آرمانها و اعتقادات انسانی، اسلامی و انقلابی و در نهایت جاری شدن اشک غرورو و شادی است.

این فیلم، اثری استاندارد، مهم، زیبا، معناگرا و انقلابی می باشد. این فیلم بازتولید یکی از آثار هنر فاخر انقلاب اسلامی و بازتولید ایدئولوژی های مهم، حیاتی، اساسی، انسانی و اسلامی جمهوری اسلامی برای نسل جدید است. نسلی که شاید نداند چرا ما با آمریکا دشمنیم و چرا شعار مرگ بر آمریکا می دهیم و نیز برای نسل قدیمی که در جریان زندگی، آرمانهای افتخارآمیزش را فراموش کرده است.

این فیلم، هم اثری هنری­ست و احساسات و هیجانات مخاطب را تحریک می کند و هم تامل برانگیز بوده و با موضوع برخوردی کارشناسانه و منطقی دارد و مخاطب را هم از لحاظ ذهنی و هم احساسی به شعور و شعار مرگ بر آمریکا می رساند. این فیلم به خوبی به اهداف مهم سازندگانش نایل می گردد.

آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه