انتشارات کتاب فردا منتشر کرد

روشنفکران و شکست در پیامبری

منبع: رجانیوز

نویسنده کتاب: ایوا اتزیونی-هالوی/دکتر حسین کچویان

انتشارات: انتشارات کتاب فردا

زمان: 1391

زمان انتشار: ۱۱:۴۶ ۱۳۹۱/۱۲/۳

نه روشنفكران علوم اجتماعي و انساني و نه دانشمندان علوم طبيعي و فيزيك (و لو به دليل متفاوت) سهمي در رفاه جوامع غربي، آنگونه كه ادعا مي‌كنند نداشته‌اند.

«نه روشنفكران علوم اجتماعي و انساني و نه دانشمندان علوم طبيعي و فيزيك (و لو به دليل متفاوت) سهمي در رفاه جوامع غربي، آنگونه كه ادعا مي‌كنند نداشته‌اند.»
به گزارش رجانيوز، جمله بالا اگر درست باشد احتمالا خيلي از مشهورات و متقنات ذهني ما را به هم خواهد ريخت. خيلي از ما هم كه توسعه و رفاه غربي را مرادف با سعادت نمي‌دانيم، شكي در اين نداريم كه همين توسعه مادي هم برخاسته از پيشرفت علوم طبيعي در آن جوامع است.
اما كتاب «روشنفكران و شكست در پيامبري» اين گزاره پذيرفته شده را زير سوال مي‌برد و براي ادعاي خود دلايلي هم ذكر مي‌كند. اين كتاب نوشته ايوا اتزيوني-هالوي است و توسط حسين كچويان به فارسي برگردان شده است. همين ابتدا كه تازه نام كتاب را خوانده‌ايد بايد اين نكته را تذكر بدهيم كه منظور نويسنده كتاب از روشنفكر كاملا با آن تعريف رايجي كه ما در ذهن داريم متفاوت است. مراد نويسنده از روشنفكر در اين كتاب دانشمندان، متخصصان و نظريه پردازان علوم اجتماعي و انساني و حتي علوم تجربي مانند فيزيك است.
اما نويسنده در اين كتاب دنبال چيست و چه چيز جذابي در آن وجود دارد كه دكتر حسين كچويان را به ترجمه آن ترغيب كرده است؟
نويسنده «روشنفكران و شكست در پيامبري» در تلاش است تا با بررسي نقش و رابطه روشنفكران –با تعريفي كه در بالا گفته شد- با سياست و حكومت در كشورهاي غربي، نقش آنها در مختصات فعلي جوامع غربي را از لحاظ گوناگون بررسي كند. نويسنده به نقش پيامبرگونه‌اي كه روشنفكران غربي براي خود تعريف كرده و خويش را داناي اسرار نهان و آشنا به آينده جوامع، مي‌دانند اشاره كرده و سپس با ذكر دلايلي ادعاي آنها را زير سوال مي‌برد. براي مثال فراصنعتي گراياني همچون تافلر به خوبي آينده و سرزمين موعود آنرا مي‌شناسند و بنابراين به ما مي‌گويند كه چه بايد بكنيم، چه مهم است و چه مهم نيست، چه اولويت دارد و چه ندارد. اما نويسنده سعي دارد از اين نقش اجتماعي و سياسي ادعايي روشنفكران در جامعه غربي افسون زدايي كند!
تلاش نويسنده در آوردن نمونه‌هاي عيني از تاريخ انديشه و حكومت در جوامع غربي كمك كرده است تا استدلال‌هاي او قابل قبول جلوه كند.
نويسنده، كتاب را در بخش اول (فصول يك و دو) با بررسي اينكه روشنفكران چه كساني هستند و نفوذ اجتماعي- سياسي آنها در جوامع غربي چگونه بوده است، شروع مي‌كند. او در اين بخش روشنفكران را بعنوان نخبگان علمي معرفي مي كند و نشان مي‌دهد كه به آن اندازه كافي، مهم و صاحب نفوذ هستند كه نقادي نقش اجتماعي سياسي آنها اقدام درخور و با ارزشي باشد. يكي از نكاتي كه نويسنده در فصل يك به آن مي‌پردازد مجاري تاثيرگذاري روشنفكران در سياست و حكومت است. او بدين منظور اين بحث را با آوردن نمونه‌هايي از آمريكا و ساير كشورهاي غربي تكميل مي‌كند.
اما نويسنده در بخش دوم (فصول سه و چهار) به ادعايي كه در ابتداي اين نوشته آمد پرداخته و با ارائه استدلال‌هايي در جهت اثبات آن تلاش مي‌كند. در اين بخش شما مي‌توانيد دلايل نويسنده براي عدم نقش آفريني روشنفكران غربي در رفاه جوامع غربي را مشاهده كنيد.
اما نويسنده در بخش سوم (فصول پنج و شش) سعي مي‌كند با نقد نقش‌هاي سياسي اجتماعي گروه‌هايي از روشنفكران مانند اقتصاددانان، دانشمندان علوم طبيعي و فيزيك علاقه مند به امور پزشكي، نمونه‌هايي مرتبط با استدلال‌هاي خود ارائه دهد. اين بخش يكي از بخشهاي جذاب كتاب است كه خواننده عيناً با برخي شكست‌ها و ناتواني‌هاي روشنفكران روبرو مي‌شود
نكته جالب آن است كه نويسنده كتاب در خلال اينكه ثابت مي‌كند روشنفكران در اثبات ادعاي نقش پيامبرگونه خود شكست خورده‌اند، نشان مي‌دهد كه آنها براي حفظ جايگاه اجتماعي و اقتصادي خود و برخورداري از مواهب مالي اين جايگاه چقدر تلاش كرده و مي‌كنند!
به هر حال كتاب «روشنفكران و شكست در پيامبري» در واقع پنبه روشنفكري در غرب را زده نشان داده است كه اين دست از متفكران علي رغم چيزي كه نشان مي‌دهند آن قدرها هم توانان نيستند. اگرچه در خود كتاب ذكر شده است كه موضوع بحث كتاب، روشنفكران غربي است و صحبتي از روشنفكران در مشرق زمين نشده است، اما با توجه به تاثيرات روشنفكري در غرب بر همين امر در شرق و حتي كشور خودمان، مي‌توان از مطالب اين كتاب براي تحليل روشنفكري در ايران هم بهره گرفت.
اين كتاب را نشر «كتاب فردا« در 190 صفحه و با قيمت 5900 تومان و در قطع پالتويي منتشر كرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه