خداحافظي با برنامه خوب «زنده باد زندگي»

زماني براي استراحت هنرپيشه‌ها

منبع: رجانیوز

زمان انتشار: ۱۵:۲۴ ۱۳۹۲/۰۴/۳۱

در روزهايي كه همه مشغول شعار دادن در مورد «سبك زندگي» هستند، به نظر مي‌رسد برنامه‌ي «زنده باد زندگي» با شعار «افتخار ايراني، خانواده‌ي ايراني» به صورت عملي و هر چند با ضعف‌هاي فراوان، مشغول ترويج نوع سالمي از سبك زندگي ايراني اسلامي است كه اين در جاي خود و در برهوت برنامه‌هاي اين چنيني، حقيقتاً جاي تقدير دارد.

«به شدت توجه كنيد كه چهره‌پردازى‌هاى منفى و ناصالح در صدا و سيما انجام نگيرد. من گاهى ديده‌ام انسانهايى كه هيچ ارزش علمى و هنرى ندارند، در صدا و سيما با پول مردم چهره‌پردازى مى‌شوند؛ چرا؟ البته من نمى‌خواهم خيلى مطلب را باز كنم؛ اما مى‌بينم كسى‌كه در رشته‌ى خودش اين‌قدر ارزشمند نيست و انسان متوسطى است، او را مى‌آورند و يكى دو ساعت از وقت تلويزيون را به زندگى او، به خانواده‌ى او و به گذشته‌ى سرتاپا كم‌ارزش او مصروف مى‌كنند؛ چرا؟ به‌نظر من علاوه بر اين‌كه اين «چرا» وجود دارد، «منفى» هم هست. اين كار، الگوسازى است؛ ما چه كسى را مى‌خواهيم الگوى جوان ها قرار دهيم؟ اين‌طور آدمهايى را؟!» (مقام معظم رهبري 83/9/11 ديدار با مسئولان سازمان صداوسيما)

بي‌شك برنامه «زنده باد زندگي» را مي‌توان يكي از معدود برنامه‌هاي موفق و تحسين‌برانگيز صدا و سيما در چند وقت اخير ناميد. برنامه‌اي كه از تيرماه سال قبل آغاز شد و نهايتا در ميانه‌هاي تيرماه جاري پخشش متوقف شد.

مدت هاست که جنگ‌ها و برنامه‌های گفتگومحور صداوسیما، برای جذب مخاطب بیشتر تنها به دعوت از چهره‌های مشهوری از اهالی سینما و ورزش روی آورده‌اند و بازیگران به مهم‌ترین برگ برنده‌های برنامه‌های تلویزیونی –حتی برنامه‌های مذهبی ماه مبارک رمضان و ماه محرم- تبدیل شده‌اند. تا جايي كه يك زوج بازيگر به عنوان مهمان يكي از برنامه‌هاي تلويزيون، با صراحت از اينكه در سن شصت سالگي هنوز فكر مي‌كنند موقعيت بچه‌دار شدن را ندارند، سخن مي‌رانند! آن هم درست در روزهايي كه بيش از هرزمان ديگري «سبك زندگي» اسلامي مورد هجمه قرار گرفته است. اما در همين سيماي جمهوري اسلامي،‌ بارقه‌هاي اميدي هم وجود دارد.

 دست‌اندرکاران جنگ شبانه‌ی «زنده‌باد زندگی» با تهيه‌كنندگي و اجرای «محمد جعفر خسروی» و با یک تیتراژ متفاوت در شبکه‌ی دو سیما، موفق شده‌اند بدون دعوت از چهره‌هاي هميشه حاضر در تلويزيون و بیشتر با دعوت خانوادگي از چهره‌های ارزشي و گمنام، یک برنامه‌ی سالم و نسبتاً مخاطب‌پسند را روانه‌ی آنتن کنند.

ساخت «زنده باد زندگي» ثابت كرد كه مي‌توان برنامه‌اي سالم و در عين حال جذاب ساخت. مي‌توان قالب‌هاي تكراري را كنار نهاد و طرحي نو در انداخت. مي‌توان همه جذابيت يك برنامه را روي كاكل بازيگر و فوتباليست و تيپ و قيافه‌هاي عجيب و غريب آنها سوار نكرد.

 از طرفي اجراي خوب محمدجعفر خسروي نشان داد كه مجري خوب الزاماً مجري پررو، پرحرف و پرمدعايي نيست كه بي‌ادبانه وسط حرف ميهمان برنامه بدود و اظهار فضل كند. برنامه زنده‌باد زندگي از دغدغه‌هاي واقعي عموم خانواده‌هاي ايراني صحبت كرد و از طرفي تلاش كرد تا مسائلي مانند مطالعه را درون سبد دغدغه‌هاي آنها قرار دهد. همه اينها عوامل اين برنامه را شايسته يك خداقوت حسابي مي‌كند.

محمد جعفر خسروی

همين عدم حضور مداوم چهره‌هاي مشهور هنري و ورزشي در «زنده باد زندگي»، باعث شده است تا بعد از مدت‌ها، نوبت به خانواده‌‌هاي «رضا برجي» -مستندساز- «سيد ناصر حسيني‌پور» -نويسنده‌ي كتاب «پايي كه جا ماند»-، «سيد ابوالفضل كاظمي» –راوي كتاب پرفروش «كوچه نقاش‌ها»- و ديگر چهره‏هاي ارزشي برسد؛ گرچه همين افراد نيز، خود از مشهورترين مهمانان اين برنامه هستند و عموم مدعوين در برنامه، حتي به اندازه‌ي اين افراد نيز شناخته شده نيستند.

 يك خانواده‌ شهيد موفق، خانواده‌ي قرباني يكي از جنايت‌هاي وحشيانه‌ي منافقين و يك دانشجوي جامعه‌شناسي منتقد وضعيت اخلاقي سينما، برخي از اين مهمانان گم‌نام اما مملو از حرف‌هاي جديد و شنيدني اين برنامه هستند كه معمولاً در صداوسيماي جمهوري اسلامي، آنتن‌ به آنها نمي‌رسد.

 البته مهم‌ترين برگ برنده‌ي «زنده باد زندگي» نه صرفاً داشتن رنگ و بوي مذهبي، انقلابي و خانوادگي توأمان، كه حفظ جذابيت در كنار اين موارد است. «زنده باد زندگي» برنامه‌ي جذابي است؛ هر چند مهمانان برنامه چشم آبي و موبور نيستند، اما هر كدام حرف‌ها و روايت‌هاي جذابي از زندگي دارند كه برنامه را تماشايي مي‌كند. در اين ميان، اجراي قوي «خسروي» و نيز استفاده از كارشناسان قوي در حوزه‌هاي فرهنگي، از ديگر نقاط قوت اين برنامه است.

 در كنار دعوت خانوادگي از چهره‌هاي ارزشي، معرفي كتاب و نيز استفاده از احاديث و پيام‌هاي مذهبي در زيرنويس برنامه، از ديگر ابتكارات ساده‌ي اين برنامه‌ي شبانه است. مواردي كه به نظر بسيار ساده و سردستي به نظر مي‌رسند، اما در عمل، حضور همين موارد ساده در يك برنامه‌ي تلويزيوني، به يك آرزو تبديل شده است.

به هر حال، در روزهايي كه همه مشغول شعار دادن در مورد «سبك زندگي» هستند، به نظر مي‌رسد برنامه‌ «زنده باد زندگي» با شعار «افتخار ايراني، خانواده‌ي ايراني» به صورت عملي و هر چند با ضعف‌هاي فراوان، مشغول ترويج نوع سالمي از سبك زندگي ايراني اسلامي است كه اين در جاي خود و در برهوت برنامه‌هاي اين چنيني، حقيقتاً جاي تقدير دارد.

متن برگرفته از: http://www.rajanews.com/detail.asp?id=162318

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه