«سوره اندیشه» یازدهم

زمان انتشار: ۱۱:۴۲ ۱۳۹۱/۱۲/۳

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دوماهنامه‌ سوره‌ انديشه که از شماره‌ پيشين (63-62) به مدد منطق جديد، تصميم گرفته به شکلي انضمامي‌تر به موضوعات و مسائل جامعه بپردازد، اين بار نيز در گامي جلوتر، سعي در به جريان انداختن نگاه‌هاي بنيادي و کلي‌تر خود در ريزموضوعات سرويس‌هاي خود نموده است.   در بخش‌بندي […]

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دوماهنامه‌ سوره‌ انديشه که از شماره‌ پيشين (63-62) به مدد منطق جديد، تصميم گرفته به شکلي انضمامي‌تر به موضوعات و مسائل جامعه بپردازد، اين بار نيز در گامي جلوتر، سعي در به جريان انداختن نگاه‌هاي بنيادي و کلي‌تر خود در ريزموضوعات سرويس‌هاي خود نموده است.

 

در بخش‌بندي منطق جديد، هر سرويس مجله به بخش کليات، مقولات و مصاديق تقسيم، و هر بخش با پرسش‌هايي از موضوعات آن بخش گشوده مي‌شود. منطق مجله ايجاب مي‌کند که مخاطب با نگاهي به سخن سرويس، سخن دبير و پرسش‌هاي هر بخش و تأمل در آنها به استقبال آنچه که نويسندگان و گفت‌وگوکنندگان نوشته‌اند و گفته‌اند، نگريسته شود؛ هرچند که خواندن هر مطلب به تنهايي نيز خالي از لطف نيست.

 

در شماره‌ جديد (65-64) ويژه‌ دي و بهمن ماه، در نگاهي اجمالي به آنچه که در محتواي مجله آمده است مجله چون هميشه با بخش مجله‌ خبري آغاز و با ضميمه کتاب اسفار به پايان مي‌رسد. مجله خبري در پرونده نقد رمان، به بررسي روايت عاشورا و امکان رمان آن مي‌پردازد و در بخش وضعيت آموزش علوم انساني به بحث‌هاي سياسي و اقتصادي و فرهنگي، اساتيدي چند مي‌پردازد.

 

 

 

در «اسفار» که با طراحي و صفحه‌بندي متمايز از ساير مجله مشخص مي‌شود، در سفر اول از پروفسور شاپور رواساني و آثارش مي‌خوانيم و در ادامه با «نشر پرسش» آشنا مي‌شويم؛ توفيق آشنايي با کتابي چند، حاصل مي‌شود و در ميزگرد نقد کتاب، شاهد بررسي کتاب «فاني و باقي» نوشته‌ مجيد اخگر، توسط دکتر مهدي معين‌زاده و جناب محمد منصور هاشمي با حضور نويسنده‌ کتاب هستيم.

 

در بخش اصلي مجله که مشتمل بر سرويس‌هاي مجله است، در سرويس سبک زندگي به مطالب جذابي چون «عصر تخيل» و «ورود به دنياي کودکي ممنوع» از سيد مهدي ناظمي قره‌باغ و مهدي ارگاني برمي‌خوريم که از برنامه‌ کودک و دنياي آن مي‌گويند.نظام اجتماعي حاوي گفت‌وگويي تحت عنوان «آيا نظام‌هاي اجتماعي تحت کنترل قانون و سرمايه در مي‌آيند؟» با دکتر فرشاد مومني است و نظريه اجتماعي نيز، در مطلب «خانه‌اي براي هولدرلين» از تأثير هنر بر علم مي‌گويد.

 

در سرويس تفکر«تعليق تاريخ‌انگاري و امکان تفکر» دکتر علي مرادخاني از «تاريخي» که راه تفکر را مي‌گشايد مي‌پرسد و جناب يوسفعلي ميرشکاک با تأملي عميق در «فروبستگي ما و غياب اسطوره» از نسبت مدرنيته و اسطوره مي‌گويد.

 

سرويس هنر و ادب در اين شماره موضوع شهر تهران خود را بر جلد مجله، تصوير نموده است که از تهران بگويد و دبير تحريريه در «با ما در شهر بمانيد» اين پرونده، تهران را آينده‌ي شهرهاي ما مي‌بيند. سرويس تاريخ نيز در بخش‌هاي خود، به بررسي«معناي تاريخ»، «تمدن» و «تاريخ غرب» پرداخته است و در سلسله مباحث خود از دکتر حکمت‌الله ملاصالحي، اين‌بار گفت‌وگويي تحت عنوان «شرق و غرب، افسانه يا واقعيت» را منعکس نموده است که تعمقي در تقسيم‌بندي شرق و غرب و نقدي بر اين دو پاره کردن تاريخ است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه