شانزدهمین پایش فکری فرهنگی جهان اسلام منتشر شد

نویسنده:

زمان انتشار: ۱۵:۱۶ ۱۳۹۳/۰۵/۲۹

پایش فکری-فرهنگی جهان اسلام، به صورت ماهانه به مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی جهان اسلام می‌پردازد.

مجموعه ترجمان شانزدهمین پایش فکری فرهنگی جهان اسلام را منتشر کرد.
پایش فکری-فرهنگی جهان اسلام، به صورت ماهانه به مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی جهان اسلام می‌پردازد.  و از چهار بخش کلی تشکیل شده است:
1.کتاب شناسی:
در کتاب‌شناسی این شماره، کتاب‌های مهم تازه انتشار یافته در جهان اسلام، با تقسیم‌بندی موضوعی معرفی شده‌اند. در این کتاب‌شناسی‌های کوتاه، اطلاعات کتاب‌شناختی این آثار و توضیحی کوتاه دربارۀ هر یک را می‌خوانید. بخش دوم این کتاب‌شناسی‌ها، به معرفی مفصل‌تر ده عنوان از مهم‌ترین کتاب‌های ماه گذشته اختصاص دارد. برخی از عناوین این کتاب‌ها عبارتست از: «عرب و ایرانیان و روابط عربی-ایرانی در حال حاضر»، «سلفی‌گری جهانی: جنبش‌های سلفی معاصر در جهان در حال تغییر»، «صاحبان حق: مطالعه‌ای در نقد گروه‌های اسلامی»، «جنگ‌های آینده در قرن بیست‌و‌یکم» و…
2. همایش ها و نشست های علم
فصل دوم پایش فکری‌-فرهنگی جهان اسلام به همایش‌ها، نشست‌های علمی، سیاسی و فرهنگی جهان عرب پرداخته است. برخی از جدی‌ترین همایش‌هایی که در این شماره گزارشی از آن‌ها را می‌خوانید، عبارتند از: «ایران و امنیت ملی عرب و نقش مسئلة اهواز»، «عبدالرزاق قسوم فیلسوف ادیب… شیوه ها و آثار»، «عمان برای حمایت انقلاب و نجات عراق»، «عراق میان انقلاب مردمی و ادعاهای جنگ با تروریسم» و…
3.اخبار
فصل سوم این پایش طی 27 صفحه، مختصری از اهم اخبار سیاسی و فرهنگی کشورهای اصلی جهان اسلام را ارائه کرده است. کشورهایی که در این شماره رصد شده‌اند عبارتند از: عراق، مصر، لبنان، بحرین، فلسطین، لیبی، اردن، عربستان سعودی. شیوۀ بازنمایی اخبار این کشورها، عمدتاً متمرکز است بر بازتاب سخنان محوری‌ترین شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی در هر کشور.
«جریان فتح‌الله گولن» موضوع جریان‌شناسی این شماره از پایش فکری-فرهنگی جهان اسلام است. این بخش در بیست صفحه، ضمن ارائۀ تاریخچه‌ای از شکل‌گیری جریان گولن و نقش آن در ترکیۀ امروز، به اختلافات این جریان با حزب اردوغان در ماه‌های گذشته نیز پرداخته است و در نهایت، گمانه‌زنی‌های موجود دربارۀ آیندۀ این جریان را ارائه کرده است.
4.معرفی نهادهای فرهنگی
در بخش موسسات و نهادهای فرهنگی این شماره، به «رابطة العالم الاسلامی» پرداخته شده است. سازمان رابطة العالم اسلامی طبق تصویب اولین کنفرانس عمومی اسلام در مکة مکرمه، در 14 ذی الحجه 1381 هجری قمری مصادف با 18 می 1962 میلادی تأسیس شد و مقرر گردید که در راستای تحقق اهداف خود از تمام وسایل ممکن غیرمسلحانه که تعارضی با احکام شریعت ندارند، استفاده کند. این شماره شرحی از تاریخ، بخش‌ها و وظایف این شارمان ارائه کرده است.
فایل کامل این شماره از پایش فکری-فرهنگی جهان اسلام را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه