در یک ساختار دولتی هم می شود کولاک کرد!

شما سه نفر! دمتان گرم…

رجا نیوز

زمان انتشار: ۱۴:۰۳ ۱۳۹۲/۰۲/۳۰

ينكه در اين كانكس ساير لوازم از جمله تلفن و… موجود بوده است يا نه گزارشي وجود ندارد اما برخي شواهد و قراين حكايت از آن دارد كه سوژه‌ها پيش از ورود به اين كانكس در اتاقي استقرار داشته‌اند كه تلفنش حتي شماره مستقيم نداشته است و فقط براي تماس‌هاي داخلي بكار مي‌آمده است. گفتني است اين اتاق در مجاورت اتاق فردي بنام سيد مرتضي آويني بوده كه در آن مجله سوره را در مي‌آورده است.

در موقعيت جغرافيايي شمال غربي حياط، نزديك خط مرزي باغچه و كنار يك درخت خرما، كانكسي نقره‌اي رنگ قرار داشت كه شاهدان عيني خوب بخاطر دارند كه وقتي باران مي‌آمد آب از سقفش چكه مي‌كرد؛ داود اميريان يكي از اين شاهدان عيني است كه در اعترافاتش به اين نكته اشاره كرده است.

 كانكس رنگ و رو رفته فوق الذكر دو ميز رو در رو داشت كه حتي بدون مراجعه به اسناد هم مي‌توان مطمئن بود كه با وجود اين دو ميز، تقريبا ديگر جايي براي بقيه افراد باقي نمي‌مانده است؛ البته قرار داشتن يكي دو صندلي اضافي محتمل است.

اينكه در اين كانكس ساير لوازم از جمله تلفن و… موجود بوده است يا نه گزارشي وجود ندارد اما برخي شواهد و قراين حكايت از آن دارد كه سوژه‌ها پيش از ورود به اين كانكس در اتاقي استقرار داشته‌اند كه تلفنش حتي شماره مستقيم نداشته است و فقط براي تماس‌هاي داخلي بكار مي‌آمده است. گفتني است اين اتاق در مجاورت اتاق فردي بنام سيد مرتضي آويني بوده كه در آن مجله سوره را در مي‌آورده است.

آنچنان كه از گزارشات بر مي‌آيد سوژه‌ها پيش از حضور در اين كانكس در روزنامه جمهوري اسلامي فعاليت كرده و بعنوان خبرنگار جنگ فعال بوده‌اند. پيشنهاد تاسيس «دفتر ادبيات و هنر مقاومت» در اسناد مختلف بنام اين دو نفر ثبت شده است، هرچند كه كمي بعد شخصي به نام عليرضا كمري هم به آنها اضافه مي‌شود.

طبق آماري كه در بيست و سومين سال تاسيس اين دفتر در آذر ماه سال 1390 منتشر شده است، انتشار 600 عنوان كتاب تنهايكي از دستاوردهاي اين دفتر است. هرچند كه برخي افراد مرتبط با تاريخ و ادبيات اعتراف كرده‌اند، سر و سامان دادن به خاطره‌نگاري دفاع مقدس و از آن مهمتر، تربيت دهها نويسنده و تدوينگر خاطرات شفاهي، از انتشار اين كتاب‌ها هم مخمتر است و اصلا اين تعداد كتاب، حاصل همين تربيت نيرو است.

 بس است ديگر… حالا نوبت اعتراف كردن من است تا بگويم براي نوشتن از هدايت الله بهبودي و مرتضي سرهنگي بايد اين ادا و اطوارها را كنار گذاشت كه اگرچه ممكن است بشود درباره آن كانكس خاطره‌انگيز اينگونه نوشت، ولي وقتي نوبت اين دو نفر مي‌شود بايد راست و حسيني رفت سراغ اصل ماجرا و بي تعارف گفت: دمتان گرم!

حوزه هنری کانکس دفتر هنر و ادبیات مقاومت

اين دمتان گرم را مي‌شود بخاطر كتاب‌هاي خوب و تاثيرگذاري گفت كه از دل دفاتر ادبيات مقاومت و انقلاب اسلامي حوزه هنري بيرون آمده است؛ مي‌شود بخاطر نويسندگاني گفت حاصل وقت گذاشتن دلسوزانه اين دونفر براي استعدادهاي جوان است؛ مي‌شود بخاطر…

 اما بگذاريد برويم سراغ سرچشمه همه اين افتخارات، همه اين بركات و همه چيزهايي كه باعث مي‌شود رهبر انقلاب بگويد وقتي گزارش اين دو دفتر را خوانده سجده شكر بجا آورده است. از آذر 67 تا ارديبهشت 92 كه دست اندركاران دفاتر مقاوت و انقلاب حوزه هنري بروند خدمت رهبر انقلاب و اينچنين با ابراز رضايت ايشان مواجه شوند، سرهنگي و بهبودي سر جايشان استوار ايستاده‌اند.

25 سال زمان كمي نيست اما اين دو مرد، مردانه به تكليفي كه براي خود احساس كرده بودند عمل كردند و نه پستي قبول كردند، نه مسئوليت پر طمطراقي پذيرفتند. اين دو نه اسير به‌به اين و آن شدند؛ چه در آن زماني كه خبري از اين به‌به و چه‌چه‌ها نبود و خاطره‌نگاري دفاع مقدس در غربت بسر مي‌برد و نه حالا كه اين نوع ادبيات يكه تاز كتابفروشي‌هاست.

بهبودي و سرهنگي سر جايشان بودند و به اين جايي كه بودند اعتقاد داشتند و خالصانه كار كردند. پاي‌مردي و استقامت بهبودي و سرهنگي به همراه كمري و ساير رفقايشان، ادبيات استقامت و انقلاب را از غربت درآورد و به اوج رساند. اين استقامت و پايمردي است كه دمتان گرم و خدا قوت دارد.

۱ دیدگاه

    مجید :

    درود بر سرهنگی ها و بهبودیها

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه