صد و پانزدهمین شماره خردنامه همشهری منتشر شد

منبع: گروه مجلات همشهری

زمان انتشار: ۱۷:۱۷ ۱۳۹۲/۰۷/۱۶

صد و پانزدهمین شماره خردنامه همشهری منتشر شد. دور جدید، این نشریه شامل بخش‌هایی چون «گزارش خبری»، «تحول‌ علوم انسانی»، «مصاحبه‌ی ماه»، «پرونده» و «مکتوبات» است. همچنین این شماره خردنامه شامل سه پرونده با عناوین «جای پای فکر فلسفی»، «نقدی بر تاریخ‌نگاری روشن‌فکری در ایران» و «دیالکتیک عقل و بصر» است که قطعاً می‌تواند برای […]

صد و پانزدهمین شماره خردنامه همشهری منتشر شد. دور جدید، این نشریه شامل بخش‌هایی چون «گزارش خبری»، «تحول‌ علوم انسانی»، «مصاحبه‌ی ماه»، «پرونده» و «مکتوبات» است.

همچنین این شماره خردنامه شامل سه پرونده با عناوین «جای پای فکر فلسفی»، «نقدی بر تاریخ‌نگاری روشن‌فکری در ایران» و «دیالکتیک عقل و بصر» است که قطعاً می‌تواند برای اهالی اندیشه جذاب و خواندنی باشد. موضوع و نویسندگان این سه پرونده به قرار زیر است:

دیالکتیک عقل و بصر: این پرونده به بررسی رابطه سینما و علوم انسانی می‌پردازد. در این پرونده آثاری از مجید شاه‌حسینی، ابراهیم فیاض، حسن عباسی، ناصر فکوهی، یوسفعلی میرشکاک، بهروز فرنو، شهاب اسفندیاری، مهدی ناظمی و مهدی جمشیدی منتشر شده است.

جای پای فکر فلسفی: این پرونده به بررسی وضعیت آموزش فلسفه در ایران معاصر می‌پردازد. در این پرونده آثاری از حسین غفاری، حسن معلمی، محمدحسین شاه‌آبادی و هادی بیات قابل مطالعه است.

نقدی بر تاریخ‌نگاری روشن‌فکری در ایران: در این پرونده آثاری از عباس‌منوچهری، داریوش رحمانیان، لطف‌الله آجدانی، عباس قدیمی و حسین اطهری منتشر شده است.

16 اثر از برترین آثار تازه منتشر شده در عرصه مکتوبات در بخش معرفی کتاب خردنامه، به علاقمندان کتاب‌خوانی معرفی شده است. همچنین در بخش کتاب ماندگار این شماره، کتاب «ساختار انقلاب‌های علمیِ توماس کوهن» مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

در بخش بازتاب نیز می‌توانید نقد سید‌جواد طباطبایی به ترجمه‌ی خشایار دیهیمی از کتاب «تاریخ فلسفه‌ی سیاسی» نوشته جورج کلوسکو، به بهانه اظهارات خشایار دیهیمی در شماره پیشین خردنامه در خصوص نگارنده این مطلب را بخوانید.

خردنامه شماره 115 در 164 چاپ شده و علاقمندان به مباحث اندیشه ای می‌توانند این نشریه را با قیمت 5000 تومان از روزنامه فروشی‌های سراسر کشور تهیه کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه