حسین احمدی

طرح حذف صفر از نظام علمی کشور!

منبع: تحلیل های یک روستاوند

زمان انتشار: ۱۷:۵۶ ۱۳۹۲/۰۶/۶

آقای دکتر گفت برای اعتبار بخشیدن به مدارک علمی بهتر است مدارج علمی را یک پله پایین بیاوریم. یعنی کسانی که دکتر هستند بشوند فوق لیسانس٬ ارشدی ها بشوند لیسانس و ….

در اقتصاد هرازگاهی که اوضاع قاراش میش می شود مدیران طرحی می دهند مبنی براینکه چند صفر از جلوی عدد مبارک روی اسکناس را حذف کنند. ترکیه چند بار عملی کرد. ایران بارها گفت اما نکرد. این مطلب را به عنوان مثال ذکر کردم تا ذهن مبارکتان را با یک اصل مشابه همین طرح در عرصه علم آشنا کنم.

غرب “سیستم “دارد. سنت و فرهنگ سنتی هم به رغم همه ضعف هایی که بر آن مترتب است “سیستم” داشت. با اصلاحات ارضی ایران خیز بزرگی برای غربی شدن برداشت. دور جدید تحلیل رفتن سنت از همین زمان شروع شد. این حرکت٬ یعنی تحول و توسعه٬ با انقلاب اسلامی سرعتی عجیبی گرفت. آنچه امروز نصیب ما شده این است که سنت را از دست دادیم و از آنجا که افق توسعه موهوم معلوم نبوده٬ نتوانسته ایم ارگانیسمی برای پیکر اجتماع تعریف و تبیین بکنیم. یعنی پا در هوا در برزخ سنت و مدرنیته مانده ایم. به یک اعتبار نزدیک به دویست سال است که ایران همچنان پا درهواست… (شرح این مصیبت بماند برای بعد.)

نمونه بارز این از هم پاشیدگی٬ نظام علمی کشور است. بارها شنیده ایم که مدرک دیپلم در دوره های گذشته چقدر اعتبار داشته و…. . امروز حتی دکترا هم بی اعتبار است. (البته بنده معتقدم نظام علمی جدید کشور از آغاز آنومی داشته و مبانی معرفتی آن مخدوش بوده است. در غنی سازی مفاهیم بخش هفتم مصداق تاسف باری از مخدوش بودن مبانی معرفتی نظام علمی کشور را خواهم گفت.) فی الحال سخن این است که «سیستم» نظام علمی کشور از هم پاشیده شده است. (البته منکران می گویند که ما در این زمینه هم پیشرفت کرده ایم و به قول مازندرانی ها…..بگذریم..)

پانزده سال قبل فردی که خود دکترا داشت پشنهادی مطرح کرد. او به انتقاد و داشتن افکار نه چندان معتبر! شهره بود. اما انصافا آدم متعهدی است و بنده به ضرس قاطع می گویم که شجاعت لازم  را هم برای اینکه اولین نفری باشد که پیشنهادش را عملی بکند داشت. آقای دکتر گفت برای اعتبار بخشیدن به مدارک علمی بهتر است مدارج علمی را یک پله پایین بیاوریم. یعنی کسانی که دکتر هستند بشوند فوق لیسانس٬ ارشدی ها بشوند لیسانس و ….

هنوز هم این طرح اجراشدنی است. توصیه این کمترین به مدیران ارشد جامعه این است که شجاعت به خرج دهند و برای یک بار هم شده کاری کنند که دو کار بیارزد! البته بعضا مسخره بازار مدرک گرایی آنقدر به افتضاح گراییده که حتی اجرای این طرح هم قادر نیست به نظام علمی کشور آبرو ببخشد! با این حال یک قدم است برای اصلاح.

۶ دیدگاه

  بابک :

  به نظر می رسد این طرح قادر است آبروی درجه دکترا را احیا کند. از این نظر خوب است. وگرنه گاهی اوقات ادم چیزهایی می شنود یا می بیند که جز تاسف نمی توان چیزی ابراز کرد. البته هر حکم استثنا هم دارد. مثلا افرادی معدودی که با آثارشان ثابت کرده اند “دکتر” هستند منطقا باید از دایره شمول این طرح خارج شوند.

  حسین :

  چقدر آدما بی فکرن اگه از خود این آقا بپرسی مدرکت چیه میگه آزادم. خوب معلومه وقتی که آزادی ها و … ها این همه راحت میرن دانشگاه و مدرک میگیرن بایدم ارزشش بیاد پایین. خوب نبایدم استخدامی رو نفی کرد ظلم میشه در حق اونایی که پارتی دارن ماشالله پولم دارن چرا وقتشونو تلف کنن با پول بخرن ایرادی نداره بعدا که ما خواستیم بریم سر کار مارو مسخره کنین چه ایرادی داره الان تمام مردم جامعه که این همه زحمت میکشم بابت دانشگاهمون مارو مسخره میکنن شما هم مسخره کن.
  ولی انصافا من میگم شما قضاوت کن از اول ترم تا آخر ترم تو کتابخونه ها ی دانشگاه داریم درس میخونیم و انگشتنما شدیم به امید اینکه چیزی یاد بگیریم که به درد مملکتمون بخوره بعد از این که مدرک میگیری میبیینی جایی برای کار نیست جایی هم پیدا بشه فقط قطع و وصل یه کلیده . اینجاست که میگی این همه زحمت برا همین این عدالته و انصافه.
  خدا از باعث و بانیش نگذره(این کارو میگم .خوب بلد نیستن بگن نیستیم چرا….)

  صادق :

  فکر نمیکنین بجای این پیشنهاد یک دوره پسا دکتری یا فوق دکتری بگذاریم و برای این دوره ارزش قائل بشیم. چون این پیشنهادی که شما دادی برای tفردی که تا دکتری خونده و این همه سختی کشیده یعنی تلاش الکی و دور باطل . اونوقت بعد 40 سالگی تازه باید دنبال گزینش و استخدام و جذب باشه . یه عده هم که دنبال علم نبودن به ریش دکترای مملکت میخندن و اونا را با پولشون میخرن . اون موقع میشه حکومت سرمایه بر علم . یا زهرا س

   حسین احمدی :

   سلام. رئیس، طرح مذکور برای حفظ اعتبار درجه دکتری است و لاغیر. بنده نیز معترفم در برابر آشتفا بازار علمی کشور این طرح شبیه بازی است. البته همانگونه که جناب بابک خان گفته هر حکمی استثناء هم دارد. آنچه شما فرمودید حواله دادن مشکلات به آینده است. گذشته نشان داد ید طولائی در تخریب سیستم داریم. بنابراین سرنوشت آن هم قابل پیش بینی است. سخن این است: ارگانیسم علمی کشور باید احیا شود. (تمایل داریم به جای سیستم از ا رگانیسم استفاده کنم.) برای این کار از کنار هیچ طرحی نباید به سادگی گذشت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه