میزگرد تلویزیونی "پگاه تحول" در گفتگو با مجری برنامه

مباحثه ای تلویزیونی درمورد علوم انسانی اسلامی/ صداو سیما علوم انسانی را به چالش می کشد

منبع: خبرگزاری مهر

زمان انتشار: ۲۰:۳۳ ۱۳۹۲/۰۷/۲۳

برنامه “پگاه تحول2” ازشنبه 20 مهرماه شروع شده و تا زمان برگزاری دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی (26و27 آبان ماه) روزهای شنبه تا سه شنبه از شبکه چهارم سیما پخش خواهد شد.

مسعود معینی پور، مجری کارشناس برنامه تلویزیونی “پگاه تحوّل” در بیان اهداف این برنامه در سال 91 گفت:

شکل گیری “پگاه تحول” در سال 91 با محوریت اولین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی بود و براساس سلسله پژوهشهای میدانی و گفت و گوهای تفصیلی و تحلیلی با اساتید و صاحب نظران حوزه علوم انسانی شکل گرفت. به پیشنهاد مسئولین کنگره، برآیند این پژوهشها و مصاحبه ها، منجر به تهیه و تولید برنامه «پگاه تحوّل 1» شد.

معینی پور ادامه داد: این برنامه، در راستای اهداف برگزاری اولین دوره کنگره علوم انسانی، به تبیین ضرورتها و اقتضائات تحوّل علوم انسانی پرداخته و ابعاد امکان یا امتناع علوم انسانی اسلامی را بررسی کرد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه”پگاه تحول1″ رویکرد اصلی خود را ترویج و تبیین ابعاد مختلف تفکر انقلاب اسلامی در حوزه علوم انسانی ذیل تأکیدات مقام معظم رهبری، قرار داده بود؛این برنامه توانست در سال گذشته طی یک برنامه تحلیلی و چالشی 17 قسمتی ،با حضور متفکرین و صاحب نظران داخلی و اندیشمندان خارجی میهمان کنگره، به جنبه های مهمی از مباحث پیرامون علوم انسانی اسلامی بپردازد.

معینی پور در خصوص چگونگی پرداخت این برنامه تلویزیونی نسبت به مقوله علوم انسانی گفت: برای اولین بار، آراء و نظرات متفاوت و بعضا مخالف با رویکرد علوم انسانی اسلامی، توسط میهمانان خارجی در این برنامه طرح گردید و از آنتن سراسری سیمای جمهوری اسلامی ایران، به سمع و نظر مخاطبان این برنامه رسید. طبق تحقیقات انجام شده و بازخوردهایی که از برنامه سال قبل انجام گرفته است؛ “پگاه تحول” اولین برنامه جدی و مؤثر تلویزیونی در حوزه تحول علوم انسانی، به شمار می آید.

مجری و کارشناس برنامه تلویزیونی “پگاه تحول” درخصوص چگونگی سری جدید این برنامه تصریح کرد: در برنامه امسال، “پگاه تحول” وارد شاخه های مختلف علوم انسانی می شود و تولیدات و ظرفیتهای اسلام در حوزه علوم انسانی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

 معینی پور ادامه داد: از سوی دیگر، نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت علوم انسانی در جامعه امروز و نقد نهادهای متولی سیاست گذاری و اجرا در حوزه فرهنگ و علوم انسانی، در دستور کار برنامه “پگاه تحوّل 2” قرار گرفته است.

وی تأکید کرد: در ذیل این دو رویکرد اصلی، به ارائه گزارشاتی از ظرفیتهای موجود علوم انسانی در کشور، اقدامات صورت گرفته در راستای تحول علوم انسانی و حرکت به سمت علوم انسانی اسلامی پرداخته می شود.

معینی پور در خصوص ارتباط برنامه “پگاه تحول2” با دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی افزود:

برنامه امسال همچون سال گذشته، با حمایت های فراوان دبیرخانه کنگره تهیه و تولید گردیده است و تلاش شده تا با پرداختن به ابعاد و شاخه های متنوع علوم انسانی در کشور و بررسی ظرفیتهای دین اسلام در ارتباط با این موضوعات، زمینه سازی مناسبی برای برگزاری دومین دوره کنگره صورت گیرد.

وی ضمن اشاره به روند تولید برنامه “پگاه تحول 2” گفت:

روند پژوهش و تولید این برنامه، بیش از 6 ماه بطول انجامید. در تنظیم مباحث و میهمانان این برنامه سعی شده تا اندیشمندان و منتقدین فضای علوم انسانی موجود در کشور به بیان نقطه نظرات کارشناسی خود بپردازند و فرصتی برای نقد و آسیب شناسی دستگاه ها و نهادهای متولی در کشور فراهم شود.

معینی پور ادامه داد: ما بر آنیم تا در گام نخست بستری فراهم شود تا مخاطب با چارچوبهای اصلی مباحث تحول علوم انسانی آشنا شده و در مرحله بعد، فرصتی برای بیان آراء متفاوت و بعضا مخالف با رویکردهای علوم انسانی اسلامی، ایجاد شود.

وی در خصوص مخاطبین برنامه “پگاه تحول 2″افزود:  از نظر مخاطب شناسی، “پگاه تحول 2” در دو سطح تهیه و تنظیم شده است؛ در سطح اول، مخاطب عام مدنظر بوده است و بدنبال جریان سازی در این بخش هستیم. لذا سعی می شود تا ضمن بیان ظرفیتهای علوم انسانی اسلامی و منابعی دینی برای زندگی روزمره مردم، به بیان و بررسی آفتهای علوم انسانی موجود [غربی] و آسیبهای آن برای فضای زندگی مردم، پرداخته شود. در سطح دوم مخاطب شناسی نیز، مخاطب دانشگاهی و فرهیخته مورد نظر برنامه است. یعنی افرادی که بطور جدّی و ریشه ای، مباحث تحول علوم انسانی را پیگری می نمایند.

معینی پور در خصوص اهداف کلان این برنامه تأکید کرد: ترویج ضرورت تحول علوم انسانی و اشاعه فرهنگ تحول خواهی در فضای علوم انسانی، از اهداف کلان و مهم برنامه “پگاه تحول 2” است.

وی ادامه داد: همچنین سعی شده است، اشاره هایی به رویکردها و جریانهای فکری و فلسفی علوم انسانی اسلامی صورت گیرد.

معینی پور در آخر پیرامون موضوعات و مهمانان قسمت های مختلف برنامه “پگاه تحوّل 2” تصریح کرد:

برنامه اول و دوم، به موضوع «موانع فرهنگی تحوّل علوم انسانی در کشور» با حضور حسن بنیانیان و محمدهادی همایون پرداخت که از صداو سیما پخش شد.

 برنامه سوم تا پانزدهم به ترتیب با موضوع «نقش علوم انسانی در تمدن سازی» با حضور مصطفی جمالی و محمدهادی همایون، «تحول روش، چرا و چگونه؟» با حضور مصطفی تقوی و علیرضا پیروزمند، «آسیب شناسی آموزش و پرورش موجود در فرآیند تحول» با حضور علی ذوعلم و محمدمهدی اعتصامی، «ظرفیت حوزه در فرآیند تحول» با حضور دکتر علیدوست و محمود حکمت نیا، «آسیب شناسی حوزه در فرآیند تحول علوم انسانی» با حضور دکتر علیدوست و محمود حکمت نیا، «حقوق و تحول علوم انسانی» با حضور ناصر قربان نیا و محمود حکمت نیا، «آسیب شناسی وضعیت حقوق در علوم انسانی» با حضور ناصر قربان نیا و محمود حکمت نیا، «علوم سیاسی در فرآیند تحول» با حضور دکتر میراحمدی و دکتر خرمشاد، «علوم قرآنی در فرآیند تحول» با حضور حجت الاسلام بهجت پور و رضایی اصفهانی، «بانکداری اسلامی» با حضور حجت الاسلام موسویان، «سیاست در فرآیند تحول» با حضور دکتر میراحمدی و دکتر بهروزی لک و برنامه های شانزدهم و هفدهم نیز با موضوع «نقش و جایگاه مکتب آزاداندیشی در تحول  علوم انسانی» با حضور حجت الاسلام غلامی ودکتر رفیعی آتانی، درساعت 22:15 از شبکه چهارم سیما پخش خواهدشد.

گفتنی است برنامه “پگاه تحول2” ازشنبه 20 مهرماه شروع شده و تا زمان برگزاری دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی (26و27 آبان ماه) روزهای شنبه تا سه شنبه از شبکه چهارم سیما پخش خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه