مختصات رویکرد اجتماعی چیست؟

زمان انتشار: ۱۸:۲۰ ۱۳۹۳/۰۷/۲۸

در سال‌های اخیر به‌رغم تصویب و اجرای طرح‌های گوناگون در این زمینه آیا میزان «بدحجابی» و استفاده از آنتن ماهواره کمتر شده است؟ گفته‌های مسئولان امر و مشاهدات نشان می‌دهد که این اتفاق نیفتاده است. وقتی با چنین واقعیتی رو‌به‌رو هستیم باید نسبت به صحت اجرای طرح‌هایی که در سال‌های متمادی در این زمینه تصویب شده، تردید کنیم.

امان ا… قرایی مقدم/ هراز گاهی اخباری درباره « بدحجابی» در رسانه‌ها منتشر می‌شود. آنچه خبرگزاری‌ها روی خروجی خود قرار می‌دهند در بسیاری موارد گفته‌های مقامات مسئول در زمینه برخورد با «بدحجابان»  یا تصویب طرح‌هایی در این زمینه است. مدتی است تعدادی از نمایندگان مجلس «طرحی برای جریمه و حبس برای بدحجابی و دارندگان آنتن ماهواره» ارائه داده‌اند. ارائه چنین طرح‌هایی لزوم طرح مجدد این پرسش را ایجاد می‌کند که در سال‌های اخیر به‌رغم تصویب و اجرای طرح‌های گوناگون در این زمینه آیا میزان «بدحجابی» و استفاده از آنتن ماهواره کمتر شده است؟ گفته‌های مسئولان امر و مشاهدات نشان می‌دهد که این اتفاق نیفتاده است. وقتی با چنین واقعیتی رو‌به‌رو هستیم باید نسبت به صحت اجرای طرح‌هایی که در سال‌های متمادی در این زمینه تصویب شده، تردید کنیم.

به جای معلول‌ها، علت‌ها را شناسایی کنیم و برای رفع آنها با استفاده از رویکرد اجتماعی و فرهنگی اقدام نماییم. سال‌هاست این حرف زده می‌شود اما، شاید تنها دستاورد ما از تکرار اینکه باید رویکرد فرهنگی و اجتماعی به مقوله حجاب داشت این است که اکنون مسئولان اجرایی نیز هم صدا با جامعه شناسان و آسیب شناسان اجتماعی این حرف را می‌زنند اما کافی نیست. ما مختصات برخورد فرهنگی و اجتماعی را مشخص نکرده‌ایم. وقتی برای برخورد با «بدحجابی» یا ماهواره طرح ارائه می‌دهیم و به دنبال تصویب آن هستیم یعنی اینکه برخورد سلبی را انتخاب کرده‌ایم. در کنار این نوع برخورد باید علت‌یابی درستی نیز داشته باشیم. باید این پرسش‌ها را مطرح کرد که چرا بدحجابی وجود دارد؟ چرا برخی از ماهواره استفاده می‌کنند؟ و … پاسخ به این پرسش‌ها را می‌توان در یک عبارت پیدا کرد: وقتی زمینه برای تفریحات، طرح‌ها، مدها و … که رنگ و بوی ملی و بومی دارند به قدر کافی فراهم نیست و در عصری که جهان به دهکده‌ای تبدیل شده است، کشورهای دیگر سعی در انتقال این مسائل به کشور ما می‌کنند.

این مسئله در مورد ماهواره نیز صدق می‌کند. آیا تلویزیون ملی ما توانایی رقابت با شبکه‌های ماهواره ای را از نظر جذابیت در برنامه‌ها ندارد؟ مشخص است که چنین توانایی‌ای وجود دارد اما شناسایی ذوق وسلیقه جوانان و انطباق آن با فرهنگ ایرانی اسلامی نیاز به کارشناسان زبده در این حوزه  دارد تا به دور از هرگونه افراط و تفریط به مقوله مهم یعنی خواست جوانان امروز ایران توجه جدی داشته باشند که این توجه برگرفته از همان جامع‌نگری و رویکردهای فرهنگی و اجتماعی ملی و بومی خواهد بود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه