از سری دانشجوی ستاره دار

مردم مرا با یک «سوپر استار» اشتباه گرفتند

نویسنده:

پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۲۳:۳۷ ۱۳۹۲/۱۲/۹

اساتید دانشگاه یک به یک به نزد او می روند و امضاء می خواهند دیگر تعجبی ندارد که دیگر افراد با هجوم دسته جمعی به طرف او درخواست عکس یادگاری داشته باشند.

قرار است امانوئل والرشتاین به ایران بیاید…

همیشه وقتی افراد معروف مخصوصا در حوزه علوم انسانی می خواهند به ایران سفر کنند. در میان عده ای هول و ولا ایجاد می شود ،که باید از حضور این افراد استفاده کنیم. می گویند نباید “استاد” فکر کند که دانشجویان این کشور به او بی توجه هستند. باید با حضور حداکثری نشان بدهیم که ما ملت “علم دوستی” هستیم .اما نمی دانم چه می شود که فقط در دوران حضور این افراد در ایران این شور و هیجان “علمی” ایجاد می شود. از این دست کنش های جمعی قبلا هم در ایران اتفاق افتاده است. در سال 81 با سفر هابرماس به تهران نیز شور و حالی در میان دانشجویان و حتی اساتید دانشگاه ها ایجاد شده بود همچنین در سفر نویسنده کتاب “عصر اطلاعات” ، كاستلز نیز مشاهده کردیم که این نوع برخورد با اندیشمندان معروف خارجی سابقه دار است.

مسئله اینجاست که تا چه حدی افرادی که برای شرکت در این جلسات سر و دست می شکانند . با افکار و اندیشه این افراد آشنایی دارند و حتی یک یا دو اثر از این نظریه پردازان خوانده اند?.

یکی از اساتید بنده که زمان حضور هابرماس خود دانشجوی دانشگاه تهران بود برای من تعریف می کرد که با چشمان خود دیده است که اساتید دانشگاه یک به یک به نزد او می روند و امضاء می خواهند دیگر تعجبی ندارد که دیگر افراد با هجوم دسته جمعی به طرف او درخواست عکس یادگاری داشته باشند. جای دیگر شنیدم که بعد از سفر به تهران ، هابرماس در مصاحبه با یکی از شبکه های تلوزیونی گفته است که مردم ایران مرا با یک “سوپر استار” اشتباه گرفتند.

واقعا جای تفکر دارد که چرا بعضی افراد تحت تاثیر حضور این اندیشمندان در ایران اینگونه برخورد می کنند و به عبارت دیگر حاشیه را بر متن ترجیح می دهند .

البته این گونه رفتار ها در داخل کشور هم رخ می دهد . چندی پیش نیز در یکی از دانشکده ها جمعی از دانشجویان برای بازگشت استادی دست به تجمع زده بودند و با در دست داشتن نوشته هایی اعتراض خود را به گوش مسئولین دانشگاه می رساندند . حضور ورودی های جدید که اصلا این استاد  را در دانشکده ندیده بودند چشمگیر بود، در اصل اکثر آنها اصلا نمی دانستند که این فرد در چه زمینه ای تدریس می کند . اما تاثیر اسم و عنوان مهم تر از همه چیز است.

حالا که والرشتاین دارد به تهران می آید باید منتظر بود تا مشاهده کرد باز هم این گونه رفتار ها تکرار می شود؟

اگر در جریان حضور “افراد خاص” در اینگونه محافل این رفتار ها امري مقطعي، موردي يا كوتاه‌مدت باشد، تعجب انگیز نیست ولي گويا اين مساله در ایران تبدیل به یک رفتار تکراری شده است که روز به روز گسترش می یابد.

۲ دیدگاه

    moosavi :

    تمام این آتیشها از گور عده ای بلند میشه که خود رو روشنفکر می دونن و معتقدن هر چی از اونور میاد عین وحی منزله و کسانی که این وحی ها رو میارن پیامبر!!!!
    روزی امام این جامعه فرمودند که روشنفکری در ایران بیمار متولد شد. بنده تعبیری دیگر اضافه می کنم نمی دونم تعبیرم از نظر علمی درسته یا نه ؟:” اصلا D.N.A روشنفکری یا همون منور الفکری در این مملکت با کاسه لیسی غرب و فرنگ و امروز هم کدخدا ؟؟!! برداشته شده .

    سارا :

    annnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnna

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه