مستند دکترین شوک

منبع: سیما فکر

زمان انتشار: ۰۹:۰۴ ۱۳۹۳/۰۸/۶

«نائومی کلاین»، در کتابی با نام «دکترین شوک» به مطالعه درباره کارکردهای شوک و چگونگی تولید و بهره برداری سیاستمداران و اقتصاددانان از این شوک ها، به ویژه برای برقراری نظام لیبرالیسم در رقابت با کمونیسم، و همچنین مقررات زدایی و استقرار بازار آزاد به عنوان الگوی مسلط اقتصادی در جهان می پردازد. مستند «دکترین شوک» با […]

«نائومی کلاین»، در کتابی با نام «دکترین شوک» به مطالعه درباره کارکردهای شوک و چگونگی تولید و بهره برداری سیاستمداران و اقتصاددانان از این شوک ها، به ویژه برای برقراری نظام لیبرالیسم در رقابت با کمونیسم، و همچنین مقررات زدایی و استقرار بازار آزاد به عنوان الگوی مسلط اقتصادی در جهان می پردازد.
مستند «دکترین شوک» با اقتباس از همین کتاب و با استفاده از حضور نائومی کلاین از پشت پرده نظام سرمایه داری مستقر در کشورهای لیبرال پرده برمی دارد و نشان می دهد که چگونه آنها در حالی که همواره شعار آزادی و دموکراسی سر داده اند، با استفاده از جنگ و کودتا و توطئه، اهداف خود را در کشورهایی مثل شیلی، برزیل، اوروگوئه، آرژانتین و… دنبال کرده اند.
این مستند همچنین مشکلاتی را که سیاست های بازار آزاد برای جوامع ایجاد می کند نشان می دهد. از جملۀ این مشکلات می توان به عمیق تر شدن شکاف طبقاتی، بروز بحران ها و بی ثباتی های اقتصادی و ضعیف شدن هر چه بیشتر اقشار فقیر در کنار حذف حداکثری حمایت های اجتماعی اشاره کرد. با وجود این مشکلات طبق آنچه «میلتون فریدمن»، اقتصاددان لیبرال آمریکایی بیان می کند، برقراری نظام بازار آزاد در یک حکومت دموکراتیک که نیازمند رضایت بالای مردم است جز با ایجاد یک شوک و پراکندن ترس و وحشت و نابسامانی و حل این بحران توسط یک نهاد لیبرالی برای جلب رضایت مردم و کسب قدرت غیرممکن است. حوادثی مثل «کودتای یلسن در روسیه پس از فروپاشی جماهیر شوروی»، «حمله انگلستان به جزایر فالکلند در دوره تاچر»، «حملات یازده سپتامبر» و «جنگ عراق»، همگی نمونه هایی از شوک های ایجاد شده برای اسقرار و مستحکم کردن نظام لیبرالیسم هستند.
«دکترین شوک» به کارگردانی «مت وایت کراس» و «مایکل وینترباتم» محصول سال 2009 فرانسه است.

برای دانلود این مستند، بر روی اینجا کلیک نمایید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه