درباره قانون جدید حمایت از خانواده

مسیر اشتباه در روش تحقیق و قانون گذاری در بیراهه

نویسنده:

منبع: تریبون مستضعفین

زمان انتشار: ۱۵:۴۱ ۱۳۹۲/۰۶/۴

در ایران امروز متاسفانه بسیاری از مردان علاقه به آن چه روحیه مردانه دانسته می‌شود را از دست داده‌اند و اعتقادی دیگر به تفاوت زن و مرد ندارند(حتی اگر در سخن این حرف را انکار کنند) و احترامشان را برای زنانگی را از دست داده‌اند و روحیه زن‌ها را با انتظارات بی جا و مادی مردانه می‌کنند.

چندی پیش گزارشی از دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس با عنوان خلأهای قانونی که منجر به مظلومیت زنان در محیط خانواده شده‌اند را می‌خواندم متاسفانه به نظر می‌رسد که نگرش غلط و روش تحقیق اشتباه در این مقوله موجب شده است که مطالعه برای تغییرقانون بیشتربه نفع زنان طبقه متوسط به بالای سکولار تهرانی باشد. اگر بخواهیم خوشبینانه به این مسئله نگاه کنیم این به خاطر انتخاب روش تحقیق است و نگاه بدبینانه‌اش می‌شود این تغییرات به نفع زنان محقق و مدیر این گونه مراکز است! در هر دو صورت منافع ملی زنان در معرض آسیب جدی قرار می‌گیرند.

من مخالف کارکردن زنان در بیرون از خانه نیستم. نمی‌گویم زنان با هم کفو خودشان ازدواج نکنند. معتقدم نیاز به تغییر قوانین در حوزه زنان وجود دارد. اما نقد اصلی من این است که چرا بحث‌های اصلی و اولویت ها چرا فراموش شده‌اند و بحث های حاشیه‌ای جای آن‌ها را گرفته است.

تحقیقات من به خصوص در یک سال گذشته نشان داده است که بزرگترین مشکلات زنان و مردان ایرانی از بین رفتن تفاوت در مردان و زنان در روحیه  مردانگی و زنانگی است. می‌شود گفت که ما با یک بحران جنسیتی مواجه هستیم که با برنامه ریزی و طرح دشمن،ترس و کم سوادی و غرب زدگی کارشناسان ما به وجود آمده است.

به بیان دیگر، در ایران امروز متاسفانه بسیاری از مردان علاقه به آن چه روحیه مردانه دانسته می‌شود را از دست داده‌اند و اعتقادی دیگر به تفاوت زن و مرد ندارند(حتی اگر در سخن این حرف را انکار کنند) و احترامشان را برای زنانگی را از دست داده‌اند و روحیه زن‌ها را با انتظارات بی جا و مادی مردانه می‌کنند. زنان ایرانی هم حتی آنان که مذهبی و انقلابی هستند دیگر اعتقادی به این تفاوت‌ها ندارند چون این گونه رفتارها را مدرن و نشانه پیشرفت می‌پندارند. حتی اگر برخلاف میل و فطرتشان باشد. این اندیشه‌ها در برخی زنان حزب‌اللهی حتی با برداشت‌های سطحی و قرائت غلط از سخنان امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای گاهی همراه شده است. ثمره عینی این می‌شود که مردان به سمت داشتن روحیه زنانگی و اعتقاد به برابری جنسیتی بدون توجه به زمینه هل داده می‌شوند. نتیجه‌اش گرایش مردم به اندیشه‌های انحرافی در زمینه رفتار های جنسیتی متضاد با ازدواج موفق است.

مشکل زنان ایرانی در حقیقت تنها قانون نیست بلکه کم بودن مردان مسلمان است که در عمل دین داری آنان اصیل است. اما تازمانی که گرایش شدیدی به قدرت طلبی و دنیا گرایی دربدنه مدیران و نیرو های اجرایی وجود دارد، واضح است که چنین چیزی را درجامعه نمی‌توان دید.

رهبری از زنان ایرانی حمایت می‌کند اما باید توجه داشت که ایشان راضی نیستند که پایه های دین سست شود تا عده ای از زنان ایرانی به قدرت برسند که نه تنها مظلوم نیستند بلکه زنان شهرنشین مرفه طبقه متوسط به بالا تحصیلکرده ای هستند که می‌خواهند با فشار قانون خود را از زنان دیگر در جامعه جدا کنند و فرهنگ سرمایه داری را در ایران زنده نگه دارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه