معرفی رشته مددکاری اجتماعی

منبع: علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۵:۰۹ ۱۳۹۲/۰۸/۲

گر بخواهیم این رشته را به طور خلاصه معرفی کنیم، باید بگوییم که هدف رشته مددکاری این است که به افراد نیازمند به خدمات اجتماعی کمک کند تا خود را بیابند، مشکل خویش را بشناسند و سپس راه حل آن را پیدا کنند.

درباره رشته مددکاری اجتماعی:

مددکاری اجتماعی، یکی از رشته های کاربردی است که فارغ التحصیل آن باید بتواند در مراکز مختلف با استفاده از روشها و تکنیکهایی که آموزش دیده است، وارد زندگی انسانهایی شود که به هر دلیل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی دچار مشکل بوده و نمی‌توانند مشکل خود را به تنهایی حل کنند یا منشاء مشکل خویش را تشخیص بدهند. در واقع این افراد می‌توانند به یاری مددکار مشکل خویش را شناخته و حل نمایند.

بنابراین اگر بخواهیم این رشته را به طور خلاصه معرفی کنیم، باید بگوییم که هدف رشته مددکاری این است که به افراد نیازمند به خدمات اجتماعی کمک کند تا خود را بیابند، مشکل خویش را بشناسند و سپس راه حل آن را پیدا کنند.

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی و نقش و توانایی دانش آموختگان آن:

هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی،تربیت متخصصانی است که بتوانند:

1- خدمات مددکاری و مشاوره ای به خانواده ها ارائه بدهند که به عنوان یکی از نهادهای اصلی جامعه نه تنها در پرورش اعضای خود موثر باشند،بلکه بتوانند به عنوان عامل موثر در توسعه و تأمین بهزیستی جامعه نقش اساسی را ایفا کنند.

2-در جهت توان بخشی و قادرسازی خانواده جهت مقابله با خطرها و آسیب های روانی-اجتماعی نظیر اعتیاد و بزهکاری جوانان که موجب اختلال سلامت خانواده و جامعه می شود، اقدام نمایند.

3- پژوهش های تحقیقاتی را به منظور اجرای طرح ها و برنامه هایی که موجب پیشگیری از مصائب و آسیب های روانی-اجتماعی شود و در سلامت جامعه تاثیر مثبت داشته باشد، انجام دهند.

4- مدیریت سازمان ها و نهادها و به طور کلی برنامه ریزی های رفاه اجتماعی و خانواده بر عهده بگیرند.

نقش ها و فرصت های شغلی دانش آموختگان این رشته:

نقش هاي مورد نظر براي فارغ التحصيلان دوره کارشناسي ارشد مددکاري اجتماعي:

1- مدرس و آموزش دهنده 2- پژوهشگر 3- برنامه ريز اجتماعي 4- آسيب شناس اجتماعي 5- مددکار اجتماعي خانواده 6- مديريت مؤسسات آموزشي ـ پژوهشي، خدمات اجتماعي و رفاه اجتماعي در سطح کلان.

دانشگاه‌های پذیرندهاین رشته در دوره کارشناسی ارشد:

دانشجویان این رشته فقط در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) پذیرفته می شوند.

واحدهای درسی این رشته در دوره کارشناسی ارشد:

برنامه آموزشی این دوره متشکل از 32 واحد به این شرح است:

1- دروس الزامی نظری و عملی: 28 واحد

2- دروس اختیاری: 4 واحد

3- پایان نامه: 4 واحد

دروس الزامی:

1- نظریه ها و روش های مددکاری اجتماعی و مشاوره خانواده (2 واحد) 2- مشاوره نوتوانی در زمینه های مختلف (1 واحد) 3- مشاوره ژنتیک (1 واحد) 4- مشاوره توان بخشی (1 واحد) 5- مشاوره در پیشگیری و تنظیم خانواده (2 واحد) 6- سیستم های مدیریت (2 واحد) 7- مدیریت توسعه و عمران (2 واحد) 8- مدیریت منابع انسانی (2 واحد) 9- روش های سرپرستی در مددکاری اجتماعی (2 واحد) 10- زبان انگلیسی پیشرفته و تخصصی (3 واحد) 11- برنامه ریزی مددکاری اجتماعی (2 واحد) 12- مسائل راهنمایی و مشاوره در ایران و جهان (2 واحد) 13- تهیه آزمون های شناختی و کاربرد آنها در مددکاری اجتماعی (2 واحد) 14- آزمون عملی در مددکاری اجتماعی (3 واحد ).

دروس اختیاری:

1- روش های اصلاح و تغییر رفتار (2 واحد) 2- سیاست اجتماعی (2 واحد) 3- تحلیل سازمان های اداری ایران (3 واحد ).

* از بین 7 واحد دروس اختیاری مذکور، دانشجویان باید 4واحد اخذ نمایند.

پایان نامه: 4 واحد

ادامه تحصیل در دوره دکترا:

دانش آموختگان این رشته می توانند در دوره دکتری همین رشته که فقط در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) پذیرش دارد، ادامه تحصیل دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه