معرفی رشته مدیریت راهبردی فرهنگ

منبع: علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۵:۴۵ ۱۳۹۲/۰۸/۲

دانشگاه های پذیرنده دانشجو در رشته مدیریت راهبردی فرهنگ عبارتند از: دانشگاه اصفهان و دانشگاه غیرانتفاعی باقرالعلوم (ع) قم (مخصوص طلاب سطح دو حوزه ).

دانشگاه‌های پذیرنده این رشته در دوره کارشناسی ارشد:

برای اولین بار در سال 1392 بوده که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته پذیرش دانشجو صورت گرفته است.

دانشگاه های پذیرنده دانشجو در رشته مدیریت راهبردی فرهنگ عبارتند از: دانشگاه اصفهان و دانشگاه غیرانتفاعی باقرالعلوم (ع) قم (مخصوص طلاب سطح دو حوزه ).

واحدهای درسی این رشته در دوره کارشناسی ارشد (در دانشگاه باقرالعلوم (ع) ):

دوره کارشناسی ارشد مدیریت راهبردی فرهنگ چهار نیمسال بوده و هریک از دانشجویان باید 32 واحد درس را مطابق برنامه بگذرانند. 28 واحد این دوره اختصاصی و 4 واحد پایان نامه خواهد بود.تعداد کل واحدهایدرسی به شرح زیر است:

1-دروس تخصصی: 16 واحد

2-دروس تکمیلی: 8 واحد

3-دروس اختیاری: 4 واحد

4-پایان نامه: 4 واحد.

* گروه آموزشی مربوطه می تواند حسب نیاز دوره -علاوه بر 32 واحد درسی- تاسقف 10 واحد از دروس اختیاری را به صورت الزامی به عنوان دروس پیش نیاز برای دانشجویان ارائه کند.

دروس تخصصی (هر کدام 2 واحد ):

1- انسان شناسی اسلامی و مبانی معرفت دینی2- جریان شناسی فکری و فرهنگی جهان معاصر3- جریان شناسی فکری و فرهنگی ایران معاصر4- روش شناسی و روش مطالعات فرهنگی واجتماعی5- فرایند و الگوهای خط مشی گذاری فرهنگی6- فرهنگ و اقتصاد7- نظریه های سازمان و مدیریت8- نظریه های فرهنگ و ارتباطات.

دروس تکمیلی (هر کدام 2 واحد ):

1- آمار عمومی و کاربرد نرم افزارSPSSدر آن 2- جامعه شناسی دین 3- روان شناسی اجتماعی 4- مدیریت استراتژیک فرهنگی.

دروس اختیاری (هر کدام 2 واحد ):

1- آینده پژوهی (مبانی و روش ها) 2- اقتصاد کلان 3- زبان تخصصی4- جامعه شناسی علم 5- جامعه شناسی فرهنگی ایران 6- سازمان ها، مراکز و ابزارهای فرهنگی7- سیاست پژوهی و مدلسازی فرهنگی8- سیاستگذاری علم و تکنولوژی9- شناخت و نقد تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و اسلام10- عدالت فرهنگی و پیشرفت اجتماعی11- فرهنگ و سیاست12- فرهنگ و رسانه 13- مدیریت و تحول فرهنگی 14- مدیریت منابع انسانی فرهنگ 15- مسائل فرهنگی در ایران معاصر16- نظریه های مدیریت دولتی.

پایان نامه: 4 واحد

۵ دیدگاه

  حسن :

  بسم الله الرحمن الرحیم. سلام
  ممنون از بابت اطلاع رسانی تون.
  از خیلی سال پیش از این باید امثال این رشته گرایشها رو راه اندازی می کردن.
  با اینحال دو تا اشکال جدی هم داره نحوه عملکرد این موسسات
  اول اینکه بعنوان بدترین نقص، فقط طلاب رو پذیرش میکنن درحالیکه هم خیلی از طلاب فهم دینی قابلی ندارند و هم بسیاری از افراد غیر طلبه مفاهیم دینی رو درستتر درک میکنن. صرف خواندن منابع دینی کمکی به رشد و پیشروی دین و فرهنگ نمیکنه.
  دوم اینکه چه ضرورت و عادتی که تعداد واحدهای ارشد حتما32 واحد باشه. بسیاری ار دروس اختیاری که عنوان شده مباحث بسیار مهمی هستم که لااقل باید نیمی از اونها الزامی باشه
  ضرورتی نیست که منابع تخصصی و الزامی ذکر شده حتما کتابهای سنگینی باشن که دانشجو نتونه مسائل و مباحث دیگه رو درکنارشون مطالعه کنه
  بهرحال امیدوارم این نکات رو به گوش مسئولین مربوطه برسونین تا با ذهن بازتر و فارغ از عادات و رویه های جاری برنامه ریزی کنن و در هر مسئله ای از انواع تخصص ها راهنمایی بگیرن.
  وقتی نهادهای اصلی فرهنگی سطح اندیشه شون به اینصورت و اندازه باشه از هیچ نهاد دیگری نمیشه توقع رفتار مدیریتی عالمانه و همه جانبه داشت.
  موفق باشید. خدانگهدار

  مهدی :

  با سلام. در پاسخ دوستمون عرض می کنک که این رشته در دانشگاه اصفهان در سال 92 پذیرش داشته و تمامی دانشجویان آن هم غیر طلبه بودن. رشته جالبیه ولی در درسنامه ها جای کار زیادی داره. به نظر عنوان رشته با منابعی که تدریس میشه خیلی همخوانی نداره و پاسخ اهداف از پیش تعیین شده رو نمیده. جای علوم ارتباطات در اون خالیه

  اسماعیل امامی :

  این مطلب درسته که نباید این رشته انحصاری باشه والبته که نیست اما طلبه ها باید بیشترین علاقه را برای ورود به این رشته نشون بدهند من الان خودم در دانشگاه باقر العلوم مشغول به تحصیل در همین رشته هستم وضرورت مدیریت استراتژیک فرهنگی وداشتن نظریه فرهنگی مطابق با نظر قران واهل بیت را به خوبی درک میکنم برای روبرو شدن با موج سنگین تهاجم فرهنگی غرب نمی توان فقط افراد خوب را مدیر امور فرهنگی قرار بدیم بلکه باید نگاه مدیر هم نگاهی فرهنگی ومدیریتش هم مدیریت علمی باشه وبتونه دقیق امور فرهنگی را هدایت کنه

  حمیدرضا نریمانی :

  من مدیریت فرهنگی دانشگاه آزاد خوراسگان را خواندم. متاسفانه اگر مباحث آنرا ببینید تعجب می کنید که بسیار کارشناسی نشده بدونه شناخت آسیبهای فرهنگی دروس چینش شده و تمامی دروس ماهیتا عمومی بود و خود اشخاص هم می توانستند آنهارابخوانند و لی دروس رشته راهبردی فرهنگی بسیار نزدیکتر است خدا پدرشان رابیامرزد .9میلیون پول دادیم که بدانیم تعاریف چیست.

  صالح :

  فقط کافی هست سرفصل و منابع دوره دکتری این رشته رو ببینید تا از تعجب شاخ دربیاورید
  بسیار بسیار سطحی…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه