دومین کنفرانس بین‌المللی پژوهشگران معاصر اسلام:

میراث اسلامی اسماعیل راجی الفاروقی

زمان انتشار: ۰۹:۳۷ ۱۳۹۳/۰۴/۳۰

بسیاری می پندارند که بحث اسلامی سازی علوم انسانی بواسطه انقلاب اسلامی و پس از آـن در ایران مطرح شده است اما دغدغه اسلامی سازی علوم اولین بار به واسطه آثار و فعالیت های بنیاد بین المللی تفکر اسلامی که بانی آن اسماعیل الفاروقی بود مطرح شد. به گزارش ترجمان اسماعیل راجی الفاروقی (۱۹۲۱-۱۹۸۶) فیلسوف، […]

بسیاری می پندارند که بحث اسلامی سازی علوم انسانی بواسطه انقلاب اسلامی و پس از آـن در ایران مطرح شده است اما دغدغه اسلامی سازی علوم اولین بار به واسطه آثار و فعالیت های بنیاد بین المللی تفکر اسلامی که بانی آن اسماعیل الفاروقی بود مطرح شد.

به گزارش ترجمان اسماعیل راجی الفاروقی (۱۹۲۱-۱۹۸۶) فیلسوف، پژوهشگر و شخصیتی فعال، با برخورداری از دیدگاه‌هایی ژرف و تعهدی مثال‌زدنی، در باب نسبت اسلام و غرب و نیز اجتماع مسلمین آثار زیادی منتشر کرده است. او برخلاف سنت مسلط عقل‌گرایی، تجربه‌گرایی و علم‌گرایی مدرن، معتقد به دانش وحیانی به‌عنوان مبنای اندیشه بود و آرزوی احیاء پویایی علوم در میان مسلمین را در سر داشت. او در دانشگاه‌های غربی نظیر امریکا، مصر، کانادا، پاکستان تحصیل نمود و در مالزی به پژوهش پرداخت؛ به تأسیس دانشگاه‌های زیادی همت گمارد و اولین رئیس بنیاد بین‌المللی تفکر اسلامی (International Institute of Islamic Thought) بود. او با اعتقاد به برتری وحی اسلامی بر آموزه‌های مدرن، به اسلامی‌سازی دانش پرداخت که به‌واسطۀ ظهور جنبش اسلامی‌سازی و اصلاح اندیشۀ مسلمین به اوج رسیده بود. علائق دانشگاهی او بسیار متعدد بود اما شیفتگی خاصی به توسعه و اصلاح اندیشۀ معاصر در سرتاسر تمدن اسلامی داشت. الگوی توحیدی، بر تفکر او مسلط بود و یادگار او، [مفهوم] «التوحیدی» بود که او به‌خوبی به استلزامات عملی و نظریِ آن نیز پایبندی داشت. گروه اصول‌الدین و ادیان تطبیقی دانشگاه مالی‌ژیا که در آن، الفاروقی مشوق بزرگی برای ایجاد رشتۀ ادیان تطبیقی بوده است، با افتخار، اقدام به برگزاری همایشی کرده است که در آن، دربارۀ این پژوهشگر بزرگ اسلامی به بحث و گفت‌وگو بپردازد.

موعد: ۲۲ و ۲۳ اکتبر ۲۰۱۳

مکان: کوالالامپور، مالزی، دانشگاه مالِی‌ژیا، دپارتمان اصول‌الدین و ادیان تطبیقی، بنیاد اسلامی دانشگاه مالی‌ژیا؛

مهلت ارسال چکیدۀ مقالات: ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه