اين خط همچنان ادامه دارد

نشست معرفي و نقد كتاب «روياي امريكايي»

منبع: کانون اندیشه جوان

زمان انتشار: ۲۱:۵۴ ۱۳۹۲/۰۸/۱۸

عصر روز سيزدهم آبان‌ماه، نشست معرفي و نقد كتاب «روياي آمريكايي» نوشتۀ هاوارد زين، در فرهنگسراي انديشه برگزار شد. در اين نشست علاوه بر فاطمه‌شفيعي سروستاني، مترجم كتاب دكتر سعيد ميرلوحي و مرضيه هاشمي (ملاني فرانكلين) به عنوان منتقد حضور داشتند.

ميرلوحي پژوهشگر حوزه فلسفه غرب است كه 21 سال مقیم کشور ایالات متحده آمریکا بوده. او نويسنده كتاب‌هاي «آمریکا بدون نقاب» و «یوسرائیل و زاینوکراسی» است. ملاني فرانكلين كه پس از مسلمان شدن نامش را به مرضيه هاشمي تغيير داده، مجري آمريكايي شبكه پرس تي‌وي است. اين مراسم چهارمين نشست‌ از سلسله نشست‌هاي «دوشنبه‌هاي كتاب‌ انديشه» بود كه با همكاري كانون انديشه جوان و فرهنگسراي انديشه برگزار شد. آنچه مي‌خوانيد گزارشي از اين نشست است.

در ابتداي نشست «نقد و رونمايي كتاب روياي آمريكايي» فاطمه شفيعي سروستاني، مترجم كتاب به بيان كلياتي درباره كتاب پرداخت و به دلايل انتخاب اين كتاب براي ترجمه اشاره كرد و گفت: «دليل انتخاب اين كتاب براي ترجمه يكي فقدان كتاب‌هايي است كه با رويكرد متفاوت به تاريخ آمريكا پرداخته باشند. در اكثر تاريخ‌هايي كه نوشته شده مسايل مردم آمريكا مثل بردگان، سياه‌پوستان و سرخ‌پوستان مورد توجه نبوده است.»  او دليل ديگر اين انتخاب را زبان راحت آن عنوان كرد و گفت: «اين كتاب مختصر، روان و با زبان مناسب براي جوانان است.»

شفيعي سروستاني در ادامه گفت: «هاوارد زين كتاب خودش را با سفر كريستف كلمب آغاز مي‌كند. سپس به رويارويي سفيدپوستان با سرخ پوستان و اقوامي كه در آن‌جا بودند، مي‌پردازند. و در ادامه به مباحث ديگر مثل مهاجرت‌ها، بردگان، جنگ‌هاي داخلي، سركوب جنبش‌هاي مردمي و… پرداخته است.»

مترجم كتاب «روياي آمريكايي» در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مهاجرت سفيدپوستان به آمريكا گفت: «مهاجرتي كه صورت گرفت ابتدا سفيدپوستان انگليسي وارد آمريكا شدند كه تفكرات آن‌ها ريشه‌هاي يهودي داشت ولي هاوارد زين به آن اشاره‌اي نكرده است. كشيش‌هايي كه مهاجرت كردند از كتاب مقدس براي رسيدن به اهداف خودشان استفاده مي‌كردند.»

هميشه دنبال زمين، قدرت و سود بيشتر بودند

در ادامه اين نشست مرضيه هاشمي با بيان اين كه هم ريشه سياه‌پوست و هم ريشه سرخ‌پوست دارد به بيان مسائلي در رابطه با اين گروه‌ها پرداخت و گفت: «من فكر مي‌كنم شايد خيلي راحت بتوانم درباره حقيقت آمريكا كه هاوارد زين هم در اين كتاب به بعضي از آن‌ها مي‌پردازد، صحبت كنم. همه بايد اين حقيقت را درك كنند كه اين كشور چطور و با چه خشونت و بيرحمي برپا شد و همين‌طور اين خط هنوز ادامه دارد.»

او ادامه داد: «اين‌ها هميشه دنبال زمين بيشتر، قدرت بيشتر و سود بيشتر بودند و اين خط را هچنان ادامه مي‌دهند. براي رسيدن به اين اهداف هيچ‌ چيز برايشان مهم نبود. اگر قرار بود مردم قتل عام شوند، به راحتي اين‌ كار را مي‌كردند. نمونه‌اش قتل عام سرخ‌پوستان» مجري شبكه پرس‌تي‌وي گفت: «سرخ پوست‌ها آدم‌هاي صلح‌طلبي بودند و اصلا نمي‌دانستند خشونت چه هست. وقتي سفيدپوست‌ها به آن‌جا رسيدند سرخ‌پوست‌ها ابتدا سعي مي‌كردند به آنها كمك كنند. چون يك فرهنگي داشتند كه مي‌گفت زمين به اندازه كافي براي همه ما هست و ما مي‌توانيم خيلي راحت كنار هم زندگي كنيم. ولي اروپايي‌ها هيچ‌وقت چنين ديدگاهي نداشتند.»

هاشمي با اشاره به وضعيت سياه‌پوستان در آمريكا گفت: «بعضي‌ها فكر مي‌كنند الان قصه كاملا عوض شده است اما اين طور نيست. شايد ظاهرش كمي عوض شده است. من در جنوب آمريكا متولد شده‌ام و در جنوب آمريكا نژادپرستي راحت‌تر نشان داده مي‌شد. البته در شمال به يك نوع ديگر نشان مي‌دادند.» او در ادامه به زندگي خانوادگي‌اش اشاره كرد و گفت: «من درباره صدها سال قبل صحبت نمي‌كنم. من دربارۀ خودم، پدرم و مادرم، برادرم و خواهرم حرف ميزنم. فرض كنيد پدرم كه مجبور بود به جنگ جهاني دوم برود و چاره‌اي نداشت چرا كه سرباز بود. پدرم تعريف مي‌كند وقتي به همراه سرباز‌ها با اتوبوس مي‌رفتند در جايي توقف مي‌كنند تا استراحت كنند و غذا بخورند. همه پياده شدند و وقتي سياه‌پوستان مي‌خواستند وارد رستوران شوند به آن‌ها گفته مي‌شد: پسر كجا داري ميري؟ شما بايد از همان در عقب غذايتان را بگيريد و ببريد. شما نمي‌توانيد وارد رستوران شويد.» او ادامه داد: «اين‌ها تازه نيروهايي بودند كه براي آمريكا مي‌جنگيدند. وقتي پدرم اين را تعريف مي‌كرد به او گفتم چرا رفتيد و جنگيديد درحالي كه خودتان آزاد نبوديد. پدرم مي‌گفت چاره‌اي نداشتيم.»

هاشمي خاطره‌اي از مادرش هم تعريف كرد و گفت: ‌«مادرم مي‌گفت خيلي سخت بود وقتي بچه‌ها را براي گردش به پارك مخصوص سياه‌پوست‌ها مي‌بردم. بچه‌ها بازي مي‌كردند و تشنه مي‌شدند. وقتي از جلوي پارك‌هاي مخصوص سفيدپوست عبور مي‌كرديم. بچه‌ها آب مي‌خواستند ولي آب مخصوص سفيدپوست‌ها بود و در پارك سياه‌پوست‌ها آب نبود. اگر از اين آب استفاده مي‌كردند، دستگير مي‌شدند و پدرشان را در مي‌آوردند.» او گفت: «اين چيزهايي كه من صحبت مي‌كنم مربوط به صدها سال قبل نيست مال دهه شصت است. حتي وقتي مدرسه مي‌رفتم اين‌ها را مي‌ديدم.»

صدها جلد كتاب هم نوشته شود كم است

در بخش ديگري از اين مراسم دكتر ميرلوحي به جنايات آمريكا در طول تاريخ اشاره كرد و گفت: «اگر صدها جلد كتاب در ارتباط با تاريخ آمريكا و جناياتي كه آمريكا در طول تاريخ درخشانش! مرتكب شده نوشته شود، كم است. يك چيزي كه خود آمريكايي‌ها هم اذعان دارند اين است كه مي‌گويند آمريكا بر دو اساس ساخته شده است، قتل‌عام بومي‌هاي آمريكا و به برده گرفتن ‌نژاد ديگر كه آفريقايي بودند. رفتند و آفريقايي‌ها را دزديدند و در اين قضيه جهودان صهيونيست دست داشتند. درباره اين دو جنايتي كه آمريكايي‌ها مرتكب شدند اگر صدها جلد كتاب نوشته شود باز كم است.» او ادامه داد: « خود آمريكايي‌ها اذعان دارند كه وزارت جنگ آمريكا از سال 1890 تا 2001، در داخل و خارج از آمريكا 134 عمليات نظامي داشته است. به 45 كشور حمله كرده و به بعضي از كشورها بيش از دو بار حمله كرده است. شما زيرزمين سازمان ملل را كه بازديد مي‌كنيد يك بطري شيشه‌اي آن‌جا گذاشته‌اند كه با محل بمباران هيروشيما فاصله داشته و آب شده است. حالا شما ببينيد بدن انسان‌ها كه در ارتباط مستقيم با اين بمباران قرار داشته چه شده است.»

نويسنده كتاب «آمريكا بدن نقاب» گفت: «چيزي كه امروز آمريكا به دنبال آن است يك بردگي مدرن است، به صورتي كه اين زنجير بردگي نامرئي باشد و پيدا نباشد. الان صحبت از شنود مكالمه تلفني مي‌كنند در حالي آمريكا دل و روده اين‌ها را درمي‌آورد. اين‌ها كه چيزي نيست. بسياري از مردم آمريكا ممكن است بگويند ما كه برده نيستيم اگر برده هستيم اين زنجير بردگي كو؟ و غافل‌ هستند كه آن مستر و ارباب او را با يك زنجير نامريي به بردگي كشيده است.» او در ادامه به نقش صهيونيست‌ها اشاره كرد و گفت: «بسياري از آمريكايي‌ها مي‌گويند مردم آمريكا از نظر جسمي و مالي دارند براي اسرائيل و جهودان صهيونيست ذبح و قرباني مي‌شوند. اين عين واقعيت است. سياستمداران آمريكا هميشه دروغ مي‌گويند. من بيش از دو دهه كه در آمريكا بودم يك بار حرف راستي از اين‌ها نشنيدم حداقل درباره سياست‌ خارجي خودشان.» او در پايان به عدم صداقت آمريكايي‌ها اشاره كرد و گفت: «اين‌ها در ارتباط با كشورهاي ديگر قانون اساسي را كه مردم به آن راي داده‌اند، با يك كودتا از بين مي‌برند و يكي از افراد فاسد و مزدوري كه خودشان مي‌خواهند سركار مي‌آورند. مثل كودتاي مصر و كودتاي 28 مرداد در ايران. تمام اراذل و اوباشي كه در منطقه خليج فارس هستند، از رژيم بحرين گرفته تا اردن و ملك عبدالله را مي‌گويند ما با اين‌ها مشكل نداريم اين‌ها نوعي دموكراسي است. چرا؟ چون از طريق آن افراد فاسد كه در آن‌جا گماردند خون ملت را دارند مي‌مكند.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه