به همت انجمن علمی دانش اجتماعی مسلمین در دانشگاه باقرالعلوم برگزار شد:

نشست هم اندیشی «افق های پژوهش در اندیشه اجتماعی متفکران اسلامی»

منبع: وبلاگ انجمن علمی دانش اجتماعی مسلمین

زمان انتشار: ۱۰:۴۶ ۱۳۹۱/۱۲/۳

نشست «نشست هم اندیشی افق های پژوهش در اندیشه اجتماعی اسلامی» به همت انجمن علمی دانش اجتماعی مسلمین دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام) برگزار شد. در این نشست حجت­ الاسلام و المسلمین دکتر مریجی از پژوهشگران دانش اجتماعی مسلمین و ریاست دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام) گفت: بازشناسی اندیشمندان و پژوهش­ های اندیشمند محور، اندیشه­ شناسی و گونه شناسی اندیشه­ ها، جریان شناسی اندیشه­ ها […]

نشست «نشست هم اندیشی افق های پژوهش در اندیشه اجتماعی اسلامی» به همت انجمن علمی دانش اجتماعی مسلمین دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام) برگزار شد.

در این نشست حجت­ الاسلام و المسلمین دکتر مریجی از پژوهشگران دانش اجتماعی مسلمین و ریاست دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام) گفت: بازشناسی اندیشمندان و پژوهش­ های اندیشمند محور، اندیشه­ شناسی و گونه شناسی اندیشه­ ها، جریان شناسی اندیشه­ ها با رویکرد منطقه­ای و ترسیم سیمای فکری جهان اسلام از به هم پیوستن آن­ها، معرفی ظرفیت­ های اندیشه اجتماعی تفکر اسلامی از افق ­های مهم پژوهشی این رشته­ ی نوبنیاد است.

وی افزود:گرچه تفکر اجتماعی مسلمین غنای اندیشه­ ای زیادی دارد اما این اندیشه­ ی غنی صورت­ بندی و پیکربندی مناسبی نیافته است و از این نظر بسیار عقب هستیم.

این مدرس علوم اجتماعی افزود: در پهنه آثار متفکرین مسلمان نظریه­ هایی اجتماعی بسیاری وجود دارد که پردازش کافی نشده است. خاستگاه این عطف توجه­ ها، ریشه­ ی دینی اندیشه­ ی این اندیشمندان و تأکید دین بر مسائل اجتماعی است.

وی درباره­ ی اقبال محافل علمی به اندیشه­ی اجتماعی اسلامی افزود: به عنوان تجربه­ ی شخصی طلبه­ ای که به این رشته علاقه دارد می­ گویم، هر کجای جهان در کنفرانس ­ها و دپارتمان های علوم اجتماعی از اندیشه­ های اجتماعی متفکرین اسلامی سخن گفته­ ایم، از این که از یک منظر فکری دیگر و متفاوت،  به مسائل اجتماعی نگاه شود، استقبال چشمگیری شده است اما متأسفانه ما در صورت­ بندی وارائه ­ی اندیشه­ هامان خیلی ضعیف هستیم.

وی که از فارغ التحصیلان و دست اندرکاران راه اندازی اولین دوره ی سطح چهار اندیشه ی اجتماعی متفکرین معاصر مسلمین در حوزه­ ی علمیه قوم بوده است، افزود: رهبر فرزانه انقلاب از ابتدای  شکل گیری این رشته در حوزه­ ی علمیه به آن توجه داشتند ولی متأسفانه برخی ناهماهنگی ها و نیز اشتغال بسیاری از معدود فارغ التحصیلان نخبه­ی این رشته در مدیریت­ های اجرایی مراکز علمی داخل و خارج کشور، مانع شده تا این رشته به رشد مطلوب خود دست یابد.

 وی افزود: هر چند اغلب پایان نامه های قبلی در این رشته جذاب و مورد نیاز بوده و  منتشر ­شده اما همان کارهای تحقیقاتی هم آن­ چنان که باید به فضای علمی و آموزشی  این رشته ی نوپا معرفی نشده است.

 در این نشست هم اندیشی که  جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته­ ی دانش اجتماعی مسلمین  و دیگر رشته­ های علوم اجتماعی حضور داشتند، نکات زیر  از سوی  حاضران مطرح و به بحث و بررسی گذاشته شد:

–        بازشناسی ظرفیت های میان رشته­ ای دانش اجتماعی مسلمین.

–        ضرورت معرفی رشته دانش اجتماعی مسلمین به فضای علمی کشور و علاقه مندان.

–        ضرورت بازنگری مجدد و مداوم در متون و سرفصل های درسی.

–        ضرورت توجه به ظرفیت بالای اندیشه ­های اجتماعی اسلامی معاصر در آثار متفکرینِ بستر ساز انقلاب اسلامی .

–        پرهیز از رویکرد سلبی صرف و تاکید بر بازتولید اندیشه های اجتماعی متفکرین اصیل.

–        پرهیز از رویکرد انفعالی و آسیب تبدیلِ «نقد اندیشمندان غرب زده ی جهان عرب» به فضای غالب تحقیقات رشته دانش اجتماعی مسلمین.

–        پرهیز از تکرار مجادلاتِ کلام جدید درر فضای رشته دانش اجتماعی مسلمین.

–        ضرورت شناسایی انقلاب اسلامی به عنوان یک مبدأ معرفتی در  رشته دانش اجتماعی مسلمین .

–        حرکت به سمت تبدیل «دانش اجتماعی مسلمین» از موضوع مطالعه، به نظریاتی که در چارچوب آن مسائل اجتماعی مشاهده و فهم می شوند.

–        ضرورت تعامل با دیگر رشته ها علوم اجتماعی جهت بازشناسی نظریه های متفکرین اجتماعی اسلام در حوزه­ های تبلیغ و ارتباطات، نظریه فرهنگی و دیگر حوزه ها.

–        ضرورت شکل دهی گروه­های تحقیقاتی زیر نظر اساتید با سابقه این رشته.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه